Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Arkadaşlar merhaba.

Astronomide kullanabileceğim bir makine almak istiyorum.Markalar arasında yaptığım ufak çapta araştırmaya göre en uygunu Canon.Çünkü TC 80N3 diye bir kumandası var.Bununla poz sürelerini aralıklarını ve sayısını ayarlıyorsunuz ve kendi otomatik çekim yapıyor.

Diğer markalarda sadece uzak deklanşör çeklinde kumandalar var gibi görünüyor. :shock:

Bu yüzden Canon'un bana önerebileceğiniz modelleri neler onu sormak istedim.

Ben EOS 40D yi kendime uygun buldum.Cihazda kumandanın bağlanabileceği bir girişin olduğunu öğrendim fakat TC 80N3 incelemelerine baktığımda bu makineyle uyumlu olduğuna dair bir işaret göremedim. :roll:

Kesin olan bir şey var o da EOS 5D modeline uygun ama o da çok pahalı. :wink:

Makineyi Dubai'den alacağım.Babam 2 hafta içinde gidiyor o yüzden şimdiden görüşlerinizi almak istedim ki karar vereyim. :?

Özellikle fotoğrafçılık konusunda bilgisi olan arkadaşlarımdan rica ediyorum görüşlerini paylaşırlarsa çok memnun olurum. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Eklemeyi unuttuğum bir nokta var.

Sadece astronomi de değil normal zamanda da kullanacağım bu makineyi.Mesela memleket ziyaretlerinde o güzel manzaraları,kocaman dağları,yaylaları görüntülemek istiyorum.Sanırım bu tür fotoğraflar için zoomlo telefoto lens kullanmam gerekiyor. :wink:

Ek olarak makro fotoğraflar çekmek ilgi alanım dahilinde.Bunun için de makro lens kullanmam gerekli diye öğrendim.

Lensler hakkında da ufak bir yorum yaparsanız bana yol göstermiş olursunuz.

Bu noktada kalite önemli tabiki ama fiyatları daha da önemli.Telefoto lenslerin neredeyse makine fiyatına yaklaştığını biliyorum.Lensler için ortalama 200-250 dolar kadar para ayırabilirim.Sanırım bu şartla iki lensten birinden vazgeçmem gerekecek. :cry:

Kamera ile birlikte gelen lensle makro çekimi yapılabilir ise eğer yeterli olur sanırım.Telefoto lens de hem uzak hemde yakın plan çekimlerde kullanılabilir heralde.

Bu konuda hiç bilgim yok yardımcı olursanız minnettar kalırım. :)
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:...Markalar arasında yaptığım ufak çapta araştırmaya göre en uygunu Canon.Çünkü TC 80N3 diye bir kumandası var.
Canon'un astronomi için en büyük avantajı gürültünün diğer bütün markalara göre belirgin derecede daha düşük olması.

Evet, TC80N3 gerçekten çok iyi bir şey, devamlı kullanıyorum.

Size ya bir Canon 350D, ya da daha çok bütçeniz varsa yeni 40D yi tavsiye ederim. 40D nin gürültü seviyesi 350D den pek yüksek değil. Buna karşın en azından nominal olarak 14 bit (350D 12 bit) ve daha çok pikseli var.

TC80N in Caon 40D ye uyacağını tahmin etmekle birlikte, bu model için ön görülmemesinin başka bir sebebi daha olabilir: Canon 40D de "bulb" modu tamamen USB bağlantısı ile kontrol edilebiliyor. 40D ile beraberinde verilen yazılımda aynı TC80N yi simüle eden bir yazılım var. Tabi o zaman bir Notebook gerekebilir (ama o kılavuzlama yapmak için zaten gerekiyor).
Diğer markalarda sadece uzak deklanşör çeklinde kumandalar var gibi görünüyor. :shock:
Doğru, ama TC80N diğer makinelere de adapte edilebilir sanırım. En azından Nikon ile kullananlar var.
Kesin olan bir şey var o da EOS 5D modeline uygun ama o da çok pahalı. :wink:
EOS5D çok pahalı olamkal kalmıyor, EOS5D ile güzel resim çekebilecek piyasadaki bir kaç teleskop daha da çok pahalı. 5D nin çip alanı çok büyük. Dikkat, zira o kadar büyük bir çip ve o kadar küçük piksellerde temiz bir görüntü verebilecek çok az sayıda teleskop var!

Lens konusunda haklısınız, çok önemli bir konu! Üstelik iyi bir lensle çok güzel derin uzay resimleri çekilebilir. Bu konuda bilgim yok ancak beraberinde verilen plasik zoomlu lens 5 para etmez, o kesin. Size Yahoo guruplarından "digital_astro" ya üye olmanızı ve eski mesajlardan "Pertti" nin lensler konusunda yazdıklarını okumanızı öneririm. Burada gayet detaylı bilgiler var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Tahir Bey yorumunuz için teşekkürler.

350D modeli biraz eski diye hiç düşünmedim onu.ve zaten dubai'de çok fazla fiyat farkı olmuyor (50-100 dolar veya birazdaha fazla) bu tip model farklarında.

40D modelinde bahsettiğiniz gibi USB den kontrol varsa şayet TC80 i almama hiç gerek yok.Dizüstü bilgisayarım var onu kullanabilirim.Burda bir nokta önem kazanıyor;bilgisayarlı kontrol ile tc80 den kontrol arasındaki fark.

arada fark yoksa tc80 e fazladan para vermeye gerek yok.

bu konuda bilginiz varmı ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Mahmut YILMAZ yazdı:arada fark yoksa tc80 e fazladan para vermeye gerek yok.

bu konuda bilginiz varmı ?
Malesef yok, henüz kullanma imkanım olmadı. Ama iyi görünüyor...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
madem öyle ozaman ben tc 80i almayayım.eğer yazılımı kullanamazsam veya pek ihtiyaç karşılamıyorsa tc80 i burdan alırım.

ama lens konusunu hala çözzemedim.

bir fikir verecek olan arkadaşlarımı bekliyorum dört gözle.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]