Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Manzara cekimi icin basit ufak ve kullanisli olan kompakt modeller arasinda bir fotograf makinasi ariyorum Ornk Nikon S3700. Birde biraz daha buyuk kompakt modeller var genelde 2 pille calisan bu modellerin zoom`u 25x-60x gibi yuksek oldugundan gece cekimlerinde (zoom yapmadan tabi) daha cok isik alabilir ve daha kaliteli goruntu alabilirim diye dusunuyorum dogru mudur acaba? Ornk:Nikon L340.

Birde genel bir bilgi sormak istiyorum. ISO degeri yukseldikce araba kus gibi hizli nesneleri cekmesi mi kolaylasiyor yani manzara cekimi icin iso1600 yeterlidir 3200`e gerek yoktur diyebilir miyiz?

Birde lens degeri bilimsel olarak anlatimi genis olabilir ama basitce sormak gerekirse
A: 4.5 - 36 mm (echivalent 35 mm: 25 - 200 mm) (kucuk sarjli kompakt model)
B: 5.0 - 40.0 mm (echivalent 35 mm: 28 – 224 mm) (kucuk sarjli kompakt model)
c: 4.0 - 112 mm (echivalent 35mm: 22.5 - 630 mm) (buyuk pilli zoomu yuksek kompakt model)
Az isikli manzara cekimi icin uygunluk sirasi nasil olur ?
Merhaba;

Az ışıklı ortamlar için iki makine de uygun değil. İkisi de "1/2.3 inç" sensör kullanıyor. Bu boyuttaki sensörler ISO performansı olarak çok kötü. Gündüz, güzel ışıkta manzara çekimi için işinizi görebilir. Yüksek zoomlu model ile uzaktaki nesnelere yaklaşabilirsiniz ve tatmin edici sonuçlar verebilir. Ama gece çekimleri için, az ışıklı ortamlar için asla tavsiye etmiyorum.

Araba, kuş gibi hızlı nesneleri çekmek için öncelikli olarak hızlı enstantane değerine ihtiyacınız var. ISO değerini yükseltmek ışık hassasiyetini arttırır, direk olarak hızlı nesneler ile ilgisi yok ama ilgilide olabildiği durumlar oluyor. Fotoğrafçılık ile ilgilenmeye başlayınca daha iyi kavrarsınız bu durumu.

Diğer sorunuza gelirsek, lens mm değeri az ışıklı ortam için bir ölçü değildir. Bu değerler çekeceğiniz manzaraya olan görüş açınızı etkiler. Zoom değeri fazla olan ile daha iyi çekebilirsin gibi bir durum yok yani. Öncelikli olarak sensör büyüklüğü önemli. Sonra lensin diyafram değeri önemli. Verdiğiniz değerler, manzarayı geniş açı ya da dar açı çekmenizi sağlar.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]