Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Fotoğraf ekipmanı olarak oldukça ilgimi çeken bir ürünü sizler ile paylaşmak istedim. :)

Bir Kickstarter projesi ve Türk yapımı olması daha da hoşuma gitti. Time Laps ve Yıldırım fotoğrafı çekmek isteyenler için çok işlevsel bir cihaz.

Resim

Standart DSLR fotoğraf makinelerinize kablo ile bağlayıp, üzerinde yer alan ışık, ses ve lazer sensörleriyle yüksek hızlı çekimler yapabiliyorsunuz. Anlık ışık olaylarını, ses değişikliklerini yakalamak için kamerayı tetikliyor ve istediğiniz fotoğrafı çekebiliyorsunuz. Ben çok başarılı buldum ve almayı düşünüyorum. Özellikle yıldırım fotoğrafı için. :D

Kickstarter adresi:
https://www.kickstarter.com/projects/ne ... -camera-tr

Ürün Adresi:
http://www.miops.com/shop/index.php?rou ... duct_id=66
Vay canına çok hoşmuş :kitap Böyle şeyleri manuel olarak yapmayı düşünüyordum, birkaç örneğini görmüştüm. Su damlası çekme üzerine birisi baya kapsamlı bir çalışma yapmış. Arduino ile harika şeyler çıkabiliyor. Ama bu tüm uğraşı ortadan kaldırmış :lol:
Şimdi anlamadığım nokta siteye girip Canon kısmına tıklayınca Sony için yazıyor. Ben sistemi universal olarak düşünüyordum sadece bağlantı kablosunda bir çeşitlilik olacak diye düşünüyordum. (gerçi hala öyle düşünüyorum ama ... :lol: )

Can alacağın zaman haber et ben de alayım belki grup indirimi yaparlar. :lol: (tabi alım konusunda ciddiyim )
Şimşek çekmek balık tutmak gibi olmalı. Yoksa zevk almam. Basacam uzun poza ya tutarsa diye bekliyecem. Çaktığı an çekersem zevk almam arada kaçacak ki yakaladıklarımın tadı olsun :D

Resim522173_4004187020016_1141328491_3738090_2071240398_n by Yukarıya bakan adam, on Flickr

Bu örnekte tek uzun pozlamaya 2 farklı şimşek denk gelmişti mesela. Aletle çeksek ilkinde çeker diğerini kaçırırdık. :merhaba
Bütün gece shutter harcamak yerine, hiç bir fırsatı kaçırmadan çekmek güzel olmaz mı Onur abi? :) Zaten amaç, yıldırım yakalamak. Onun kolayı varken bence kullanmak lazım :) Her tuttuğunu yakalayan olta gibi. Süper bence :lol:

Time Laps özelliği bile yeterli bence. Cep telefonundan kontrol edip, uzaktan çekimi takip etmek güzel olur. :)

İbrahim abi, yarın arayıp konuşayım diyorum. İndirim şanımız varsa değerlendiririz.
Onur Durma yazdı:Şimşek çekmek balık tutmak gibi olmalı. Yoksa zevk almam. Basacam uzun poza ya tutarsa diye bekliyecem. Çaktığı an çekersem zevk almam arada kaçacak ki yakaladıklarımın tadı olsun :D

.....

Bu örnekte tek uzun pozlamaya 2 farklı şimşek denk gelmişti mesela. Aletle çeksek ilkinde çeker diğerini kaçırırdık. :merhaba
İstanbulda Boğaz kenarında hergün yan yana yüzlerce insan balık peşinde. Genellikle sakin tavırlı ve etrafı seyreden, keyfini çıkartan ve sistematik olarak torbasını balık doldurup kedileri de doyurduktan sonra ıslık çalıp evine gidenler var. Bu tipler 30 ila 40 balıkçıda bir çıkıyor. Onlar da kaçırıyorlar aradabir ama teknik ve tecrübe sayesinde birçok balıkçının hiç tutamadığı saatlerde bile bunlar tutmayı başarıyor. Doğru malzeme ve kamış kullanıyorlar sanırım ama en pahalısını ve en uzununu yada büyük olanları veya parlak renkli olan şeyleri değil. Hiç ses çıkartmıyorlar ve hiç gösteriş yapmıyorlar. Bazen de herkes kamış kullanırken ve sinek avlarken biri geliyor elle atarak sahilden bir sürü şey yakalayıp gidiyor.

Bazen aynı iğneyle iki balığı aynı anda tutarlarmı diye düşündüm. :-)
Uzun bir aradan sonra aldığım bilgileri paylaşmak istedim :) Siteleri ve ürünlerle ilgili bilgilerinde güncelleme olacaktı, o yüzden bu konuyu açtığım zaman bilgi alamadım. Geçen gün mail gönderdiler ve fiyatları verdiler. Eğer 3 ve üzeri toplu alım olursa 49$ indirim veriyorlar.

http://miops.com/buynow/

İki adet ürün var. Smart olanı cep telefonundan kontrol edebiliyoruz. Yani;

MIOPS Smart = 190$

MIOPS NT = 150$

Dolar kurunun artması sonrası fiyatları oldukça pahalı açıkçası. :)
Can eline sağlık, valla indirim olayına yoğunlaşıp toplu alım düşünülebilir. Doların geri gelme ihtimali yok yükseleceğine de kesin gözüyle bakılıyor. ( 3.30 ). O yüzden alım kararı verilirse zaten bu kurlar üzerinden alınacak, ama sonuçta bir sürü yeni gelişme olacaktır ürün gelişimi anlamında doğal olarak ben zamana yaymanın iyi olacağı ve toplu alım için sayı artırmanın avantaj sağlayacağını düşünüyorum.

Not: Can, almak istediğinde bana da mesaj at beraber alalım en azından.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]