Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar bilgisyarsız kılavuzlama için şunu almayı düşünüyorum:

http://www.optcorp.com/ce-93713-nexguid ... uider.html

İthalaçı firmalar oldukça yüksek fiyatlar çekiyor,acaba ebay üzerinden alınabilir mi?
Forumda bu ürünü kullanan var mı?

Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Cüneyt sen bunu sorunca benim aklımda da ZWO ASI'ler geldi.

ZWO ASI'lerin bir çoğunda ST4 Guide port olduğu yazılı ama nasıl ve ne şekilde kullanılacağına dair bir kaynak göremedim (birazdan birileri link verir görmemiz için). Eğer aynı işi bilgisayarsız yapabileceksen, aynı fiyata Asi daha güzel olur durume göre farklı amaçlarla kullanabilirsin.

Birileri bizi aydınlatsın :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Cüneyt Celestron'un bu ürünü ile ilgili forumda birşeyler yazılıp çizilmişti bir ara. Kullananlar olduğunu biliyorum, yorumlar gelir heralde. :) Kundağı götürüp, laptop götürmediğin yer var mı yau?? :D İlker'in de önerdiği gibi neden st4 lü güzel bir ccd alıp kullanmıyorsun? Hem guide için hemde gezegen ve hatta bazen derin uzay bile çalışabilirsin.

İlker, Asi gibi st4 portu olan ccd ler PC üzerinden çalışmak zorundalar bildiğim kadarı ile. Cüneytin bahsettiği cihaz bunu PC olmadan yapabiliyor iddiasında. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Selçuk, sadece mantık kafamda oturmadığı için soruyorum, ayrıca daha önce hiç kullanmadım.

ST4 portun esprisi nedir? SPC900 ile USB üzerinden yapılabilen bir iş, ASI'de de USB üzerinden yapılabilir. ST4'ü neden ayrıca koymuşlar, sadece USB-RS232-RJ11 dönüştürücü/kablo kullanmayalım diye mi acaba?

Ben ilk duyduğumda doğrudan RJ11 kullanarak, ASI ve Kundak birbirine bağlanacak gibi düşünmüştüm. sonrası kendisi halleder diye ümit etmiştim aslında :D Atla deve değilya, sensördeki en parlak objeji bul, ekran koordinatlarını al, kilitlen, kundağı yönlendir. Hepi topu minik bir mikroişlemciye bakar. Çok uçmuyorum emin olabilirsiniz Aynı kasanın içinde bunlar yapılabilir, yapılmalıydı da bence.
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Nextguide la tamda bunu yapmışlar, İlker. Takibi kendisi yapıyor cihaz.

ASI, st4 üzerinden doğrudan kundağa bağlanabilir ama usb den de PC ye bağlanıp autoguide yazılımı ile konuşmalı. Yazılım üzerinde PHD'de örneğin "on cam" seçeneği seçildiğinde yazılım takip komutlarını usb üzerinden kameraya, kamera da st4 üzerinden kundağa iletiyor. Bildiğim kadarıyla böyle daha doğrusu. :P

Ben de bu yöntemi denemedim henüz. Daha doğrusu denedim çalıştıramadım. Kablo mu sorunlu yoksa bilmediğim başka birşey mi var bilmiyorum..!! :D Qhy5l-II var bende. Asi ile aynı sensore sahip bir kamera ama takibi spc900 gibi yapıyorum hala. Bazıları st4 doğrudan bağlantı olduğu için daha hızlı ve doğru diyor. Bana çok mantıklı gelmiyor, bu şekilde bir kablo daha eksik hem. :)

Yanıldığım birşey varsa düzeltin arkadaşlar lütfen.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,son dönemlerde inanılmaz bir zamansızlık içindeyim.İş-güç ve çocuklardan hobilere ayrılacak vakit çok sınırlı...Bilişimle de aram çok iyi olmadığı için Nexguide autoguider gibi bilgisayar gerektirmeyen pratik balkonda da yer kaplamayacak bir sistem düşünüyorum...

Geçen ay taşındım,taşınırken de tabii ki balkonu gökyüzü fotoğrafçılığı için uygun olan bir ev seçtik.Köyde senede iki defa kullanabildiğim teleskobu evin balkonuna kurdum.Balkon sınırlı bir gözlem açısı verse de teleskobun her an elimin altında olması güzel...Bu arada Polarisi,doğuyu ve az miktarda güneyi görüyorum...

Bugünlerde bunun siparişini vereceğim herhalde bir ay içinde elimde olur...
Selamlar,
Cüneyt
Sevgili Cüneyt,
Bende var ama tam anlamı ile kullanamadım.
St80 Orion ile denedim ild defa 5 dakikalara vardım ama sonra bozuldu,
işten güçten birdahada denemedim.
Yabancı sitede dar alanda yıldızı kaçırıyor st80 ile 60 lık f.250 takip teleskobu ile 900" lere çıktım diyen var
Bende deneyeceğim.birde pil zaten laptop gibi kablolarda çok fazla ve rahatsız ediyor.
Saygılar
Aydın
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Bilgi için teşekkürler Aydın bey,Hassan'a hala siparişi veremedim adama ulaşmak zor...Habire şehirler asası dolaşıyor...
Bu arada satmak isteyen olursa haberleşelim...
Selamlar...
Cüneyt
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]