Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
arkadaşlar,
şu sıralar para biriktirmeye başladım da,araştırmalara da şimdiden başlayayım dedim.Astrofotoğraf için hangi makinayı veya makinaları önerirsiniz(çok uçuk fiyatlarda olmamak kaydıyla...)
şimdilik öyle bir bütçe yok fakat inşallah oluşacak.Hayali olarak kafamda tasarladığım veya şimdilik öğrenci harçlığı ile,uzun vadede 2000ytl :)

Tamam,henüz fotoğraf çekmek için bir teleskobum olmayabilir ama bir süre daha dürbünümle mutlu yaşamaya karar verdim.Önce fotoğraf makinasını alıp(onun bir cılkını çıkarıp)ardından teleskop almaya karar verdim.Sonuçta fotoğraf da bir sanat.Onun da bilgisini edinme,teknik öğrenme gibi olayları var.E dedim madem öyle,önce bir fotoğraf makinası alayım,sonra teleskop aldığımda ikisini uzlaştırmayı başarabileyim!

Fikir ve önerileriniz çok değerli :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Benim önerebileceğim Lumix markası. Askerde kullanmıştım ve çok hoşuma gitmişti. Gerçekten başarılı ay çekimleri yaptım. Ama bende salaklık bir CD'ye çekip getiremedim. Panasonic'in çıkardığı şu bin dolarlık alet bence harika:

Resim
http://www.hepsiburada.com/productdetai ... id=bd93191

Astrofotoğrafçılıkta kullanılabilirmi bilmiyorum. Aslında çok basit cihazlar bile taşıyıcı bir sistemle dayanarak kullanılabiliyor. Belki bu da objektifi çıkarılarak çıplak bir şekilde teleskopa takılabilir, bilemiyorum. Araştırmak lazım ama Türkiye'den bu markayı kullanan Astrofotoğrafçı olduğunu da sanmıyorum.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Semih Bey merhaba,

İnternetde başarılı amatörlerin hangi kamerayı kullandıklarına bakarsanız hep Canon ile karşılaşırsınız. Az miktarda Nikon kullanan da var. Örnek olarak Canon 350D gayet uygun bir makine bence.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Arkadaşlar merhaba,

Salih bey o fotoğraf makinası DMC-FZ50 değil mi?
Ben FZ30 kullanıyorum. Memnunum. Eklediğim tele lens ile 20X80 dürbünle dahi göremediğim yıldızlar FZ30 ile çekilen fotoğraflarda çok rahat görülebiliyor. Bu fotoğraf makinasının "STARRY SKY" menüsünü seçtiğimde LCD ekran tazeleme hızı 1 saniyeye düşüyor. Karanlık nedeniyle çıplak gözle görülemeyen nesneler, LCD ekranda çok rahat görünür hale geliyor. 12 yada 19X büyütme (tele lens ile 25 yada 40X) ile uzaklığı nedeniyle gözle görülemeyen nesneler de görünür hale geliyor. Örneğin nesne Jüpiter ise sadece Jüpiter değil uyduları da LCD ekranda hemde hiç zorlanmadan görülebiliyor. Enstantene ve diyafram ayarlarını "Manual" menudeki ışık skalasından faydalanarak gayet iyi ayarlayabiliyorum. Dijital zum + manuel netleme büyütme özelliği de kullanılarak çok rahat ve etkin bir netleme yapılabiliyor. Bu makinanın bulb özelliği de olsaydı, çok iyi bir kompak ( DSLR Like ) astro fotoğraf makinası olacaktı. Ah bir de CCD'si daha büyük boyutlarda olsaydı. FZ50'de ben bulb ve daha büyük bir CCD bekliyordum ama yapmadılar.
İkinci el FZ30 fotoğraf makinaları oldukça ucuz. FZ50'nin FZ30'dan pek farkı da yok ( benim için tabi ). Bendeki FZ30'un, teknik servisi nezdinde, CCD'sinin önündeki filtresini çıkartmak, hatta imkan dahilinde ise, objektifini söktürmek gibi düşüncelerim var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet Bey,

Evet yanılmıyorsam sizin kullandığınızın bir üst modeli bu. Ben de alt modelinizi kullanmıştım. Görüyormusunuz, meğerse bu cihazları kullanan astrofotoğrafçı vamış. Şimdi beni yalancı çıkardınız...:)

Bir de aynalı objejtif kullanıyorsunuz ve bizimle bir tane olsun ay fotoğrafı paylaşmıyorsunuz! Lütfen bu cihazla bize bir kaç saniyelik ay fotoğrafı paylaşır mısınız? Jüpiter de isterim! Belki alçakta olduğundan iyi çıkmayabilir. Ama eminim şu günlerde hafif bulutulu havada harika resimler çıkacaktır. Çünkü bulut ve ay bir araya gelince mucize resimler çıkıyor.

Ben şahsen çıplak ay fotoğrafı hariç böyle şeyler çekemedim. Ancak gözlerim şahit oldu ve bu bile benim ağzımı açık bırakmaya yetti. Uzun pozlu fotoğrafını tahayyül bile edemiyorum.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Salih,

Ben kendimi astro fotoğrafçı olarak göremiyorum. Ancak meraklısı sayılabilirim. Gökyüzünde ki cisimlerin, webcam, fotoğraf makinası ile görüntülerini tele lens yada teleskop gibi ek malzemeleride kullanarak alıyorum. Astronomi fotoğrafçılığının gereği olan görüntü işleme gibi konulara girebilmem için daha çok yol kat etmem gerekiyor. İnşallah sizler iyi bir astro fotoğrafçı olacaksınız.

Ben AKAT grubuna da üyeyim. AKAT ekibi, 17 Kasım 2007 akşamı Çatalca'da gözlem yapmayı planlıyorlar. Ben de gözlem araçlarım ile katılacağım. İnşallah hava muhalefeti olmaz. Sana da uygun ise katılman halinde, birlikte gözlem yapar ve fotoğraf çekeriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet bey,

Peki internette site açıp çektiklerini sergileyenler fotoğrafçı değil mi? Hani böyle sanatsal şeyler çekerler ya. Siz de gökyüzünü çekiyorsunuz o zaman ismi astrofotoğraf oluyor. Amatör veya usta oluşu ise bence resimdeki renge değil bir çok faktöre bağlı. Yoksa işleme çok şart değil. Hatta işlemek hile katmak anlamlarına bile gelebilir.

Bence her şeyin doğalı güzeldir. Bir şeyi makyajlayınca belki ilgi çekici oluyor ama gelip geçici. Dolayısıyla siz elinizdeki donanım ile fotoğraf çekebiliyorsanız bence astrofotoğrafçısınız demektir. Resmi işlemek NASA'daki bilim adamlarına kalsın. Zaten doğayı çeken fotoğrafçılar o kadar da sık Photoshop'a başvurmaz. Onlar da doğallıktan yanadırlar. Biz belki teknik nedenlerden kullanıyoruz ama işin sanat boyutu için bence gerek yok.

O zaman ben internette çekilen resimleri bilgisayarımda bir güzel işleyim ve ortalıkta astrofotoğrafçıyım diye cirit atayım. Bence bu çok kolay olurdu. Asıl mesele teleskop ile türlü cambazlıklara girerek o kareyi yakalamak. Siz gördüklerinizi o karaye yansıttıysanız artık bir astrofotoğraçısınız demektir.

Yahu bu kelimenin Türkçe'si yok mu? İngilazcasını yazması bile zor...:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Arkadaşlar,

Konudan epeyce uzaklaştık. Kusura bakmayın.
Bende bu sıralar yeni bir fotoğraf makinası alma araştırmasına girdim. Canon EOS-40D üzerinde durdum. EOS-350D fiyatı hele ikinci el daha da düştü. Fakat benim için, 350D ile hele teleskop üzerinde fotoğraf çekmek çok zor göründü. Arkadaşım aldı, yakından inceleme imkanım oldu. Kompak makina rahatlığına alıştığım için DSL fotoğraf makinası kullanmak bana çok zor geldi. Life-view özelliğini olmaz sa olmaz kabul ediyorum. Ancak EOS-40D'de bazı problemler olduğu yönünde duyumlar aldım. Bu nedenle satın almayı erteledim. Yerine iyi bir takip sistemine sahip kundak ve tripod almaya karar verdim. Kişisel fikrim EOS-40D'nin kullanımın artmasını ve fiyatının düşmesini beklemektir. Siz gençsiniz. Benim yaşadığım göz problemleriniz yok. Bu nedenle sizin için, EOS-350D'yi almanın zamanıdır derim. Lumix FZ30'a gelince fiyatları oldukça düştü. EOS-350D için iyi bir atlama taşı olabilir. Çünkü 350D mevcut objektifi ile geniş açı çekimlerinde kullanılabilir. Mesela samanyolu çekimi gibi. Ancak ay ve yıldız kümelerini çekmek istiyor iseniz en az 300mm. objektif almanız gerekecek. 300mm yetmediğinde artık takip sistemi ve teleconverter yada tele lens almanız gerekecek. Bu işin sonu yok. Bence herkes kendi maddi gücüne ve zevkine göre fotoğraf makinası, teleskop alsın derim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Mehmet Bey, size katılıyorum.

350D yi gece vizörden bakarak netlemek benim için imkansız. Bunun için teleskopun yanına bir de notebook taşıyorum.
O bakımdan 40D daha iyi olacağa benziyor. Ben de dediğiniz gibi daha sonuçları bekliyorum. Fakat webcam ile klavuzlama yapmak isteyen birisi notebook a 40D ile de ihtiyaç duyacak...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tahir Bey,

Webcam ile klavuzlama denemesi yaptım, ancak pek başarılı olamadım. Elimde uygun malzeme var. Ancak henüz tadilat yapılmadı. Forumda daha önce yazdıklarınızdan hatırladığım kadarı ile bir program yardımı ile 8. kadirden yıldızları bile görünebilir hale getirebiliyorsunuz. Webcam'e raw tadilatıda gerekiyor mu?

EOS-350D + PC ile netleme henüz denemedim. Daha önce bir gözlem etkinliğinde bu şekilde fotoğraf çeken, bilgisayar yardımı ile netleme yapan bir gözlemci görmüştüm. Bundan sonraki etkinlikte inşallah bu konuda bir deneyim kazanma imkanım olacak. Canon objektiflerin çözünürlüğü oldukça iyi. Panasonic fotoğraf makinasının objektif çözünürlüğü daha zayıf, günlük kullanımlar için iyi. Ama gök cisimleri için canon kadar iyi netleme yapılamamaktadır. Canon EOS fotoğraf makinarında bulb süresi zaman limitli değil ve yüksek iso değerlerinde dahi bozuk pikseller çok daha az olmaktadır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tamam Salih Bey,

Dediğin gibi olsun. Gök cismi fotoğrafçısı desek bu ingilizcesinden çok daha uzun olacak.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,

Son aylarda tadilatsız SPC-900 ile genelde 6.-7. kadir yıldızlar kullandım. RAW tadilatı yapmadım.
Hangi yazılımı kullandınız klavuzlama için? Benim kullandığım ücretsiz PHD Guiding.

350D+PC netleme için ImagesPlus diye ücrete tabi bir yazılım kullanıyorum. Fiyatı 170 Dollar sanıyorum ama bununla resim işlemlerini de yapmak mümkün.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir Bey,

Her iki yazılımdan daha önce de bahsetmiştiniz. Sizi yine aynı şeyleri yazmak zorunda bıraktığım için kusura bakmayın. PHD kılavuzlama programı ile yazdıklarınızı yanlış anladığımı farkettim. Yazılımın, anında stacking yaparak, 6-7. kadirden yıldızları bile webcam ile görüntüleyebildiğini zannetmiştim. Guiding kelimesini de hedef bulma olarak algıladığım için webcam'in hedef bulucu dürbün yerine kullanıldığını sanmıştım. Halbuki klavuzlama yazılımı olduğunu ve klavuzlama için 6-7. kadirden yıldızları ( bir çeşit nirengi gibi ) kullandığını bu mesajınızda ancak anlayabildim. Daha önceki yazınızdan hemen sonra, PHD yazılımını indirip kurdum ve çalıştırdım ama beklenmedik sorular nedeniyle öylece bırakmıştım. DLSR shutter programı hemen long exposure için port soruyor. EOS-350D USB portundan bağlı ise kendisi bulabiliyor mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,

Evet, dediğiniz gibi. PHD Guiding klavuzlama yapıyor. Kundak hatasız takip etse, seçilen hedef yıldızının hep ortada durması gerkir ama pratikte öyle olmuyor. Ortaladığınız bir yıldızın yaptığı (hatalı) hareketlere göre, PHD Guiding kundağa düzeltici komutlar göneriyor. Bu şekilde uzun pozlu resmin daha keskin olması, yıldızların yuvarlak kalması sağlanmış oluyor.

EOS 350D bulb modunda deklanjörü USB üzerinden kontrol edilemiyor. Dolayısıyla bir de (galiba) RS232 bağlantısı gerekiyor. Bu ikinci kablo 350D de uzaktan deklanjör jack ına takılıyor.

EOS 40D de bu sorun da duyduğum kadarıyla hal edilmiş. Bulb modunda da USB üzerinden kamerayı kontrol etmek mümkünmüş.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]