Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Arkadaşlar Çok aramama rağmen bu ölçüleri nette bulamadım. Ebay'den almak yada plastik kalitesiz bir ürün kullanmaktansa Bende Kendi imkanlarımla çalıştığım iş yerinde bir adaptör yaptım. Sanırım dışarıda yada sanayide yaptırmak isteyen arkadaşların çok işine yarayacağını düşündüğüm Adaptörün Resimini ve imalat ölçülerini elimden geldiğince düzgün bir şekilde hazırlamaya çalıştım.

Sadece bu ölçüler yardımıyla (çıktı alarak veya bir şekilde solid veya Autocad kullanabilen arkadaşlar daha güzelini hazırlarsa) yeni bir adaptörü dışarıda yaptırmak 15-20 tl arası bişey tutacaktır. Çok daha sağlam ve kullanım ömrü uzun olacak bir adaptörünüz olacak....

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Paylaşmak için çiziyordum, fakat verdiğiniz değerlerin bazılarında hata olunca yapamadım. İlk fotoğrafta 4.1mm olarak verdiğiniz değerin daha büyük olması gerekiyor. İkincide 17.9mm verdiğiniz değer 8.3mm dış taraftan çıkarılınca 18.3mm olmalı sayılar tutuşmuyor. İkincide büyük daireyi 34,5 demişsiniz fakat birinci resimde kenar payı olan 2mm'yi 30.9'a ekleyince 34.9 gibi bir değer çıkması gerekiyor. Hesaplamaları üzerinde ölçüp mü yaptınız, nasıl yaptırdınız bu parçayı? Ona göre gerekli olan tam değerler varsa bir çizim yapabilirim. İhtiyaç olur mu bilmiyorum fakat bir köşede durur.
Merhaba ögetay

parça kameraya çok güzel oturdu teleskoptada bir sıkıntı çıkmadı ölçüleri Kumpas yardımıyla aldım yanlışlık olabilirmi bilmiyorum inanki ama genede haklı olabilirsin çaplarda ne kamera girişinde nede teleskop tarafında bi sıkıntı yok. dün gece Satürnü 2x Barlow ile kayıt ettim gayet güzeldi ama ayarları bir türlü tutturamadım. sharp caps miydi öyle bişi program ama ayar yapmak cidden çok zor :)

burak hocam Teşekkürler kayıt için hangi programı tavsiye edersin zira bi resim ekleme zamanım geldi :)

saygılar
Burak Yakut yazdı:Sharpcap ya da Firecapture işini fazlası ile görür. Tercihim firecapture.
Peki Capture esnasında ayar yapmak gerekiyormu? yada yapılacaksa nasıl yapılmalı. sharpcap te bi ayarı değiştiriyorum herşey birbirine giriyo satürn oluyor uçan daire :)
Kayıt başlamadan doğru ayarı yapıp sonra kayıta başlamalısınız. Net, aşırı parlak ya da aşırı sönük olmayan bir görüntü elde ettiğinizde çekime başlayabilirsiniz. Açıkçası bunu öğrenmenin en iyi yolu bol bol hatalı fotoğraf çekmek... 8-10 deneme sonrası zaten neyin doğru olduğunu anlayacaksınız.

Firecapture' da histogram özelliği var. Sharpcap' e de eklenmiştir belki bilemiyorum. Histogram %60-70 aralığında olması gezegenler için idealdir. Tabi teleskop açıklığı, kullanılan kamera vs değiştikçe bunlarda değişebilir. Siz bir video çekin paylaşın, biz üzerinden yorum yapalım. Aslında en doğrusu bu.

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]