Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
ilkertaskinoglu yazdı:Genelde barn door kullanılırken 1 devir/dk elde etmek için dişli kullanıyorsunuz sanırım. Doğrudan 1 devir/dk 12v synchronimous motorlar iş görmezmi burda. Yaklaşık 40kg/cm tork üretiyor ki yeterli olur gibi.

Bide 4 tip barn door dizaynı var. Klasik V tipi olan tip 1. Komplike olmaya başladıkça tip 4 e kadar gidiyor ve pozlama süresi uzadikça sapma oranı azalıyor yüksek tiplerde. Siz hangisini kullandınız ?
Evet 1 devir/dk için. Bahsettiğiniz motor olabilir tabi ama aklıma ilk gelen motoru her durumda sisteme bağlamak için dişli kullanma gerekliliği. Zira üst plakayı kaldırmak için dişli+somun+gijon üçlüsünü kullanmak zorunlu gibi. Ancak gijon iptal edilip yerine 15-16 cm. yarı çaplı çeyrek bir dişli konursa o zaman motoru direkt bağlamak mümkün olur zannediyorum.

Açıkcası hangi tipi kullandığımı bilmiyorum. Bildiğim, gijona verilen eğim sayesinde tanjant hatasının yaşanmadığı. okuduğum kadarıyla :) Aşağıya ilk yapım aşamasının bir fotosunu koyuyorum. Son halinin fotosunu alet yanımda olmadığı için koyamıyorum ne yazıkki.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Seninki Single-arm olarak geçiyor, double-arm barn door'larda 60-70 dakikalara kadar hatasız pozlama yapılabildiği söyleniyor. Aşağıdaki sitede detaylı olarak süreye bağlı yay-saniye cinsinden hata miktarlarına varana kadar belirtilmiş, görmediysen incelemeni öneririm.

http://davetrott.com/inventions/double- ... oor-drive/
gönderen enesavci
Burada ben öncelikli ihtiyacımız bir motor kontrol devresi yapmak ben bir adet başladım şeması ile size göndereceğim korayın attığı linkteki devre şemasında ufak bir değişiklik yaptım yapınca size göndereceğim
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
ilkertaskinoglu yazdı:Seninki Single-arm olarak geçiyor, double-arm barn door'larda 60-70 dakikalara kadar hatasız pozlama yapılabildiği söyleniyor. Aşağıdaki sitede detaylı olarak süreye bağlı yay-saniye cinsinden hata miktarlarına varana kadar belirtilmiş, görmediysen incelemeni öneririm.

http://davetrott.com/inventions/double- ... oor-drive/
Linki inceledim. Yalnız karşılaştırmada kullanılan single-arm'ın gijonu düz olarak kulanılmış, dolayısıyla tanjant hatası oluşacaktır mutlaka. Merak ediyorum benim kullandığım türde eğimli gijonlu bir model karşılaştırması var mıdır? Hiç gözüme çarpmadı böyle bir şey. Neyse, zaten çektiğim fotolar modelin iyi mi kötü mü olacağını söyleyecektir :) Aşağıya aletin toplanmış halini koyuyorum.
Ben verdiğim linkteki devreyi yapmak yerine voltaj regülatörü olarak hazır bir devre alıp plastik kutuya monteledim.

Kutup ayarını düzgünce yapmayı öğrendikten sonra çektiğim fotoları koyacağım :)

Resim
Resim
Resim

Bu arada Enes harbiden o fotoları bastırsam poster niyetine asarım duvara :) :) Biraz küçültsene.
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]