Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
Arkadaşlar merhaba,
SLR makinam için basit bir takip motoru hazırlıyorum. Sormak istediğim dünyanın dakikada 0,25 derece dönüş yaptığı düşünülürse takip motorunuda aynı şeklide 0,25 derece dönüş yapacak şekilde ayaralamalıyız değilmi?
En son Koray Memmi tarafından 07 Ağu 2013, 00:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen levent ikiz
Koray Memmi yazdı:Arkadaşlar merhaba,
SLR makinam için basit bir takip motoru hazırlıyorum. Sormak istediğim dünyanın dakikada 0,25 derece dönüş yaptığı düşünülürse takip motorunuda aynı şeklide 0,25 derece dönüş yapacak şekilde ayaralamalıyız değilmi?
Takip motorunu biraz daha aciklarsan daha iyi cevaplar alabilirsin.
Sanirim barn door tarzi birsey dusunuyorsun.
Yada daha profesyonel bir kundakmi
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
levent ikiz yazdı:
Koray Memmi yazdı:Arkadaşlar merhaba,
Takip motorunu biraz daha aciklarsan daha iyi cevaplar alabilirsin.
Sanirim barn door tarzi birsey dusunuyorsun.
Yada daha profesyonel bir kundakmi
Evet barn door. Hatta bugün bitirdim ve birkaç deneme fotoğrafı çektim. Aşağıda hem hem takipli hem takipsiz olarak çekilmiş fotoğrafları bulabilirsiniz. Her birinin poz süresi yaklaşık 225 saniyedir. İlk foto geniş açı ile, ikincisi ise dar açı ile çekilmiştir. Deneme ve kalibrasyon amaçlı olduğu için birden çok foto çekip birleştirmedim. Işık kirliliğinin çok fazla olduğunun farkındayım ama pek fazla seçeneğim yoktu bu konuda :) Yorumlarsanız çok sevinirim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
Ögetay Kayalı yazdı:Merhabalar, bu hesap o kadar basit değil maalesef. Uğur İkizler üstatın hazırladığı ekvatoryal kundak vardı, o konuyu incelemenizin faydası olabilir.
Tamam, çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Barndoor'un olayı biraz daha farklı. Zaten siz deneyerek çözmüşsünüz olayı sanırım :) Farklar ortada, verimli bir alet. Dar alanda ve ufuktan yüksekteki objelerde çok başarılı sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Yeni çekimler yaparsanız onları da görmek isterim.

Bu sitede bildiğim kadarıyla barndoor kullanan kimse yok, eğer kendiniz yaptıysanız nasıl yaptığınızı da eklerseniz merak edenler için güzel bir kaynak olacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Merhaba,
Benim daha önce barn door hakkında bilgim yoktu, gerçi bir iki resimde görmüştim ama barn door olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler. Bu bana da fikir verdi, dobson kundak için de takip sistemleri yapılıyor, ben de teleskobum bitince denemeyi düşünmeye başladım.
Ögetay'a katılıyorum, detaylı anlatım bekliyorum :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
Ögetay Kayalı yazdı:Barndoor'un olayı biraz daha farklı. Zaten siz deneyerek çözmüşsünüz olayı sanırım :) Farklar ortada, verimli bir alet. Dar alanda ve ufuktan yüksekteki objelerde çok başarılı sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Yeni çekimler yaparsanız onları da görmek isterim.

Bu sitede bildiğim kadarıyla barndoor kullanan kimse yok, eğer kendiniz yaptıysanız nasıl yaptığınızı da eklerseniz merak edenler için güzel bir kaynak olacaktır.
Açıkcası barn door hazırlamak oldukça kolay ancak esas problem malzeme temininde yaşanıyor. Benim yaptığım takip motorunun tasarımı Gary Seronik'ten. Kendisi Sky&Telescope dergisinin editörlerindenmiş. Proje detayları şurada:

http://www.garyseronik.com/?q=node/52

Ancak direkt bu linkten yapmaya çalışırsanız benim gibi baya uğraşırsınız zira dediğim gibi en büyük sıkıntı hazır malzeme bulamamak. Ama çıkma dişliler ile ve inch-metrik vida konularında hafiften uzmanlaşarak olayı çözdüm :) Yapmak isteyenler için tabiki anlatırım, elimden geldiğince yardımcı olurum. Tasarımın elini yüzünü biraz düzelteyim fotolarınıda koyarım ve nasıl yaptığımıda anlatırım zevkle. Bayramda ışık kirliliğinin oldukça az olduğu bir yerde olacağım, fotoğrafları mutlaka paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Haklısınız, en büyük sorunlardan birisi de dişliler. Şahsen yakın zamanda benim de ihtiyacım olacak fakat nasıl temin edebilirim hiç fikrim yok. Malzeme bulmak gerçekten sıkıntı. Paylaşımlarınızın devamını bekleyeceğim. İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Surplusshed de her turlu disli ve daha pek cok malzemeyi son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz arkadaslar. Bu siteyi yakindan takip etmek gerek, cok enteresan malzemeler cikabiliyor.

Yine bir sirrimizi verdik rakiplere :) Yanlis anlamayin cocuklar sizden bahsetmiyorum. Bu mesaji kendini bize rakip gorenler de okuyacak simdi :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Sedat Bilgebay yazdı:Surplusshed de her turlu disli ve daha pek cok malzemeyi son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz arkadaslar. Bu siteyi yakindan takip etmek gerek, cok enteresan malzemeler cikabiliyor.

Yine bir sirrimizi verdik rakiplere :) Yanlis anlamayin cocuklar sizden ahsetmiyorum. Bu mesaji kendini bize rakip gorenler de okuyacak simdi :)
Çok işime yarayacak Sedat abi teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
Sedat Bilgebay yazdı:Surplusshed de her turlu disli ve daha pek cok malzemeyi son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz arkadaslar. Bu siteyi yakindan takip etmek gerek, cok enteresan malzemeler cikabiliyor.

Yine bir sirrimizi verdik rakiplere :) Yanlis anlamayin cocuklar sizden ahsetmiyorum. Bu mesaji kendini bize rakip gorenler de okuyacak simdi :)
Ooo çok teşekkürler, bu site cennet gibi :) İleriki projelerim için harika bir kaynak olacak. Bu iştede demek rakip olanlar var ha? Hayret valla...
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Genelde barn door kullanılırken 1 devir/dk elde etmek için dişli kullanıyorsunuz sanırım. Doğrudan 1 devir/dk 12v synchronimous motorlar iş görmezmi burda. Yaklaşık 40kg/cm tork üretiyor ki yeterli olur gibi.

Bide 4 tip barn door dizaynı var. Klasik V tipi olan tip 1. Komplike olmaya başladıkça tip 4 e kadar gidiyor ve pozlama süresi uzadikça sapma oranı azalıyor yüksek tiplerde. Siz hangisini kullandınız ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Azeri

Sedat bey gercekten cok farkli ve enteresan urunler var :)
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]