Takip motorumla çektiğim fotolar

Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
Koray Memmi
İlgi düzeyi: Astrofotografi
Teşekkür etti: 0

Takip motorumla çektiğim fotolar

Mesaj gönderen Koray Memmi »

Arkadaşlar merhaba,
SLR makinam için basit bir takip motoru hazırlıyorum. Sormak istediğim dünyanın dakikada 0,25 derece dönüş yaptığı düşünülürse takip motorunuda aynı şeklide 0,25 derece dönüş yapacak şekilde ayaralamalıyız değilmi?
En son Koray Memmi tarafından 07 Ağu 2013, 00:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Koray Memmi
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar, bu hesap o kadar basit değil maalesef. Uğur İkizler üstatın hazırladığı ekvatoryal kundak vardı, o konuyu incelemenizin faydası olabilir.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
levent ikiz
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen levent ikiz »

Koray Memmi yazdı:Arkadaşlar merhaba,
SLR makinam için basit bir takip motoru hazırlıyorum. Sormak istediğim dünyanın dakikada 0,25 derece dönüş yaptığı düşünülürse takip motorunuda aynı şeklide 0,25 derece dönüş yapacak şekilde ayaralamalıyız değilmi?
Takip motorunu biraz daha aciklarsan daha iyi cevaplar alabilirsin.
Sanirim barn door tarzi birsey dusunuyorsun.
Yada daha profesyonel bir kundakmi
Kullanıcı avatarı
Koray Memmi

levent ikiz yazdı:
Koray Memmi yazdı:Arkadaşlar merhaba,
Takip motorunu biraz daha aciklarsan daha iyi cevaplar alabilirsin.
Sanirim barn door tarzi birsey dusunuyorsun.
Yada daha profesyonel bir kundakmi
Evet barn door. Hatta bugün bitirdim ve birkaç deneme fotoğrafı çektim. Aşağıda hem hem takipli hem takipsiz olarak çekilmiş fotoğrafları bulabilirsiniz. Her birinin poz süresi yaklaşık 225 saniyedir. İlk foto geniş açı ile, ikincisi ise dar açı ile çekilmiştir. Deneme ve kalibrasyon amaçlı olduğu için birden çok foto çekip birleştirmedim. Işık kirliliğinin çok fazla olduğunun farkındayım ama pek fazla seçeneğim yoktu bu konuda :) Yorumlarsanız çok sevinirim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Koray Memmi
Kullanıcı avatarı
Koray Memmi

Ögetay Kayalı yazdı:Merhabalar, bu hesap o kadar basit değil maalesef. Uğur İkizler üstatın hazırladığı ekvatoryal kundak vardı, o konuyu incelemenizin faydası olabilir.
Tamam, çok teşekkürler.
Koray Memmi
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Barndoor'un olayı biraz daha farklı. Zaten siz deneyerek çözmüşsünüz olayı sanırım :) Farklar ortada, verimli bir alet. Dar alanda ve ufuktan yüksekteki objelerde çok başarılı sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Yeni çekimler yaparsanız onları da görmek isterim.

Bu sitede bildiğim kadarıyla barndoor kullanan kimse yok, eğer kendiniz yaptıysanız nasıl yaptığınızı da eklerseniz merak edenler için güzel bir kaynak olacaktır.
Kullanıcı avatarı
İbrahim Erol
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen İbrahim Erol »

Merhaba,
Benim daha önce barn door hakkında bilgim yoktu, gerçi bir iki resimde görmüştim ama barn door olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler. Bu bana da fikir verdi, dobson kundak için de takip sistemleri yapılıyor, ben de teleskobum bitince denemeyi düşünmeye başladım.
Ögetay'a katılıyorum, detaylı anlatım bekliyorum :)
10x50 Celestron CloseUp dürbün
8'' f6,5 Dobsonian Ayışığı
9mm, 25mm GSO Plossl, 2x GSO Barlow
Celestron Ay Filtresi
Kullanıcı avatarı
Koray Memmi

Ögetay Kayalı yazdı:Barndoor'un olayı biraz daha farklı. Zaten siz deneyerek çözmüşsünüz olayı sanırım :) Farklar ortada, verimli bir alet. Dar alanda ve ufuktan yüksekteki objelerde çok başarılı sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Yeni çekimler yaparsanız onları da görmek isterim.

Bu sitede bildiğim kadarıyla barndoor kullanan kimse yok, eğer kendiniz yaptıysanız nasıl yaptığınızı da eklerseniz merak edenler için güzel bir kaynak olacaktır.
Açıkcası barn door hazırlamak oldukça kolay ancak esas problem malzeme temininde yaşanıyor. Benim yaptığım takip motorunun tasarımı Gary Seronik'ten. Kendisi Sky&Telescope dergisinin editörlerindenmiş. Proje detayları şurada:

http://www.garyseronik.com/?q=node/52

Ancak direkt bu linkten yapmaya çalışırsanız benim gibi baya uğraşırsınız zira dediğim gibi en büyük sıkıntı hazır malzeme bulamamak. Ama çıkma dişliler ile ve inch-metrik vida konularında hafiften uzmanlaşarak olayı çözdüm :) Yapmak isteyenler için tabiki anlatırım, elimden geldiğince yardımcı olurum. Tasarımın elini yüzünü biraz düzelteyim fotolarınıda koyarım ve nasıl yaptığımıda anlatırım zevkle. Bayramda ışık kirliliğinin oldukça az olduğu bir yerde olacağım, fotoğrafları mutlaka paylaşırım.
Koray Memmi
Kullanıcı avatarı
ilkertaskinoglu
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen ilkertaskinoglu »

Tebrikler başarılı bir çalışma olmuş, bende detayları bekliyenlerdenim
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Haklısınız, en büyük sorunlardan birisi de dişliler. Şahsen yakın zamanda benim de ihtiyacım olacak fakat nasıl temin edebilirim hiç fikrim yok. Malzeme bulmak gerçekten sıkıntı. Paylaşımlarınızın devamını bekleyeceğim. İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 13 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Surplusshed de her turlu disli ve daha pek cok malzemeyi son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz arkadaslar. Bu siteyi yakindan takip etmek gerek, cok enteresan malzemeler cikabiliyor.

Yine bir sirrimizi verdik rakiplere :) Yanlis anlamayin cocuklar sizden bahsetmiyorum. Bu mesaji kendini bize rakip gorenler de okuyacak simdi :)
Sedat

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Sedat Bilgebay yazdı:Surplusshed de her turlu disli ve daha pek cok malzemeyi son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz arkadaslar. Bu siteyi yakindan takip etmek gerek, cok enteresan malzemeler cikabiliyor.

Yine bir sirrimizi verdik rakiplere :) Yanlis anlamayin cocuklar sizden ahsetmiyorum. Bu mesaji kendini bize rakip gorenler de okuyacak simdi :)
Çok işime yarayacak Sedat abi teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Koray Memmi

Sedat Bilgebay yazdı:Surplusshed de her turlu disli ve daha pek cok malzemeyi son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz arkadaslar. Bu siteyi yakindan takip etmek gerek, cok enteresan malzemeler cikabiliyor.

Yine bir sirrimizi verdik rakiplere :) Yanlis anlamayin cocuklar sizden ahsetmiyorum. Bu mesaji kendini bize rakip gorenler de okuyacak simdi :)
Ooo çok teşekkürler, bu site cennet gibi :) İleriki projelerim için harika bir kaynak olacak. Bu iştede demek rakip olanlar var ha? Hayret valla...
Koray Memmi
Kullanıcı avatarı
ilkertaskinoglu
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen ilkertaskinoglu »

Genelde barn door kullanılırken 1 devir/dk elde etmek için dişli kullanıyorsunuz sanırım. Doğrudan 1 devir/dk 12v synchronimous motorlar iş görmezmi burda. Yaklaşık 40kg/cm tork üretiyor ki yeterli olur gibi.

Bide 4 tip barn door dizaynı var. Klasik V tipi olan tip 1. Komplike olmaya başladıkça tip 4 e kadar gidiyor ve pozlama süresi uzadikça sapma oranı azalıyor yüksek tiplerde. Siz hangisini kullandınız ?
Kullanıcı avatarı
Metin Azeri

Mesaj gönderen Metin Azeri »

Sedat bey gercekten cok farkli ve enteresan urunler var :)

“Gökyüzü Fotoğrafçılığı İçin Ekipmanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir