Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sedat Bilgebay yazdı:Baslangic calismalarini 50 mm ve alti odak uzakliklarinda tutmani oneririm. Yuksek ISO ve maksimum 10-13 saniyelik pozlar. Sabit tripodla yapacagin cekimlerde oncelikle kuzey kutbuna yakin noktalari hedefle. Boylece yildizlarda uzama minimum duzeyde kalacaktir. Kutuptan uzaklastikca yildizlarin ya da diger nesnelerin hizi artacagi icin uzama daha fazla goze batar hale geliyor.

Asagidaki 13 saniyelik pozlarin istiflenmesiyle ortaya cikarilmis bir fotograf. Sabit tripod uzerinden, Canon 550D ile. Lens 15mm balik gozu. Toplam 10 kare civarinda bir sey olmasi lazim.

Andromeda Galaksisi, Kaliforniya Bulutsusu, Ulker Yildiz kumesi ve daha pek cok nesne rahatlikla goruluyor bu karede.

Resim

Vermiş olduğunuz yararlı bilgilerden dolayı çok teşekkürler Sedat bey :)
Onur bey
Fotoğrafçılık konusunda tüm bu alış-verişlerim, cahillik döneminde yapılmıştı. Hala daha öğreniyorum, henüz cahilliğimi atabilmiş değilim. Bu dönemde de yapmış olduğum alış verişlerin çoğu (100mm lens hariç) neredeyse çöp niteliğinde. örneğin 50mm 1.8 lens 220TL. Bendeki 50mm 1.4 lens 1000TL :D Sizin de dediğiniz gibi 1.8 olanı tercih ediliyor. Bunları da geçelim, Rusların Zenit makinelerinde kullandıkları Helios44 50mm 2.8 manuel lensleri 50-60 TL'ye bulabiliyorsunuz. Alın kullanın hepsinden daha keskin bir lens :)
Dediğim gibi bilgisizlikle yapılan harcamalar bana yaklaşık 8000TL'ye mal oldu... Halbuki 8000TL'ye şu an çok daha başarılı bir takım kurabiliyorum :) bazı şeylerin aceleye gelmesi, bilgisizliğim, cahilliğimide ekleyince sonuç böyle oldu. Telekop olayında da aynı şeyleri yaşamamak adına sizlerin sözünü dinleyerek yol alacağım :)
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali olacak biraz...

Saygılarımla...
Tüm meraklarımı giderdiğiniz için teşekkürler :)
Bir 6D fanatiği olarak umarım duygusal olarak hazır olduğunuzda alırsınız diyeyim. İlerde astrofotoğrafi için kullanacaksanız modifiyeli Canon lar var o konuyu da biraz araştırın (hutech.com)

Distribütör kazığı çok alçakça olmuş. Hayyamdan almıştım ben 550D mi gayet güzeldi fiyat olarakta, memnunum halen kullanıyorum normal çekimlerde.

(6d modifiyeli 24-105 kit 3000$ USA)
Sedat Bilgebay yazdı:Baslangic calismalarini 50 mm ve alti odak uzakliklarinda tutmani oneririm. Yuksek ISO ve maksimum 10-13 saniyelik pozlar. Sabit tripodla yapacagin cekimlerde oncelikle kuzey kutbuna yakin noktalari hedefle. Boylece yildizlarda uzama minimum duzeyde kalacaktir. Kutuptan uzaklastikca yildizlarin ya da diger nesnelerin acisal hizi artacagi icin uzama daha fazla goze batar hale geliyor.

Asagidaki 13 saniyelik pozlarin istiflenmesiyle ortaya cikarilmis bir fotograf. Sabit tripod uzerinden, Canon 550D ile. Lens 15mm balik gozu. Toplam 10 kare civarinda bir sey olmasi lazim.

Andromeda Galaksisi, Kaliforniya Bulutsusu, Ulker Yildiz kumesi ve daha pek cok nesne rahatlikla goruluyor bu karede.

Resim
Fotoğrafı daha önce gördük mü bilmem ama çok başarılıymış Sedat abi. Çok beğendim.
Tesekkurler Selcuk. O bir denemeydi sadece, arkadaslara tripod ile de birseyler yapilabilecegini gosterebilmek adina.
Bir kaç madde altında bir kaç sorum olacak kusuruma bakmazsanız :(

1. Teleskop olarak araştırma yapıyorum, buradaki arkadaşların kullandığı teleskopları inceliyorum. Gördüğüm kadarıyla pek çok arkadaş Orion serisini kullanıyor. Kundakta da aynı şekilde. Fiyatlara bakıyorum da Türkiye'deki satış fiyatları yurt dışına göre 2 kat daha pahalı :( Türkiye distrübitörü sağlam fiyat farkı koyuyor anlaşılan. Gerçi bunun nedeni çok fazla sirkülasyon olmamasıdır diye düşünüyorum. Almanya'da bir kaç akraba var aslında onlara mı getirtsem??? Gümrükte sıkıntı çıkar mı acaba bilgisi olan var mı??? Tabii almaya karar verdiğimde olacak şeyler bunlar. Henüz sadece araştırma aşamasındayım... :)

2. Bir de " http://www.astroshop.de/bresser-telesko ... r_1_select " sizce nasıl bir teleskop??? Türkiyede 3.500TL civarı. Böyle bir teleskop benim beklentilerimi karşılar mı? Yoksa Orion 8-10 gibi teleskoplara mı bakmalıyım. Dediğim gibi henüz öğrenme aşamasındayım almak gibi bir niyetim henüz yok ama işin o yönünü de araştırmaya devam ediyorum... Sizin çekmiş olduğunuz özellikle nebula fotoları gördükçe içimi heyecan kaplıyor. Ben de çekebilecekmiyim bunları diye... Neyse...

Adapazarı/Geyve-Alifuatpaşa'da, yerleşimden uzak, ışık kirliliğinin pek olmadığı, tepe yamacında bahçe içinde 3 katlı evimiz var. Kayınpeder sağolsun :) Hatta kızım şu an orada. Ben de hafta sonları oraya kaçmaya çalışıyorum. Bu teleskop alma sevdam da biraz burası ve de kızım için. Kızım bir ara istiyordu. Hem mikroskop, hem teleskop. Mikroskobu aldım :) Teleskobu da alabilirsem oraya koymak istiyorum. Hafta sonları gidebildiğim sürece fotoğraf da çekerim diye düşünmüştüm. İstanbul'da zaten bu uğraşı gerçekleştirmem kolay olmayacak. Aynı yazı içinde bir kaç bilgi paylaşımı istedim ama kusuruma bakmayın artıkın.

Saygılarımla...
Teleskop türlerini, bunların birbirlerine göre avantajlarını/dezavantajlarını araştırmanızı, öğrenmenizi tavsiye ederim. Hangisinin size ve yapmak istediklerinize uygun olduğunu görmeye başlayacaksınız.

Linkteki teleskobu bizim forumda kullanan yoktur sanıyorum. Bazı tahminler yapılabilir marka ve türüne göre ama yabancı diliniz de var ise bu ve ileride ilgileneceğiniz modellerin incelemelerini arayın google da. :)
Benim gibi bir amatör biri olarak gördüğüm kadarıyla 3 tür teleskop var; mercekli, aynalı ve cassegrain denilen her ikisinin karışımı. En iyisi Cassegrain deniyor fakat fotoğraf çekimi içinse aynalı tercih ediliyor diyo okumuştum. Bunun nedeni de ışık toplama olayı aynalılarda daha fazla olmasıymış. Öte yandan Cassegrain daha net ve keskin görüntü sağlıyormuş.Falan filan... ne kadar doğru bilmiyorum. Daha pek çok anlamadığım terim... İşte benim anladığım bu kadar :D
Yabancı dilim yok malesef. Bir de forumlarda ürünler hakkında yazılan yorumları okumaya çalışıyorum fakat o kadar teknik terimler kullanılıyor ki hiç bir şey anlamıyorum ve kafam daha da karışıyor. O kadar çok teknik terim kullanılıyor ki hiç birinin ne olduğunu ne işe yaradığını bilmiyorum. Dolayısı ile okumaktan da sıkılmaya başlıyorum bir müddet sonra. Zaten bunu da işim arasında yapmaya çalışıyorum :(
Bu gibi bilgiler de teorik olarak kolay öğrenilmiyor. Ancak yaşayarak pratik yaparak öğrenilir kanısındayım. Yanlış mı düşünüyorum. Etkinliklere katılmayı ben de çok isterim fakat şehir dışı etkinlikleri beni aşar. Zira Cumartesileri de çalışan bir insan olarak sadece pazar günü yetmiyor. Dolayı ise bu bilgileri de ancak internek aracılığı ile öğrenmek durumunda kalıyorum ki bu da çok yetersiz kalıyor. Yetersiz kalıyor dediğim az bilgi olması değil, çok fazla teknik ve teorik bilgi olmasından. :(
Sanırım biraz da tezcanlı bir insan olmam sebebiyle her şey bir an önce olsun istememden kaynaklanıyorum. Bu huyumu da hiç sevmem aslında :(
Ben 2012 sonbahar aylarından bu zamana kadar şehir içinden sadece 1-2 defa derin uzay çalışması yapabildim. Üstelikte teleskobum ve kundağım hazır bekliyorken. Hava şartları daha fazlasını yapmaya izin vermedi. :) Bu süre boyunca sadece okudum. Herşeyi deneyerek öğrenecek kadar bütçe ayıramıyorum malesef. :) Bende size benziyorum, çok sabırsızımdır ama hava şartları da sabrı öğretiyor. :D

Yanlış birşeyler söyleyip soğumanızıda istemiyorum aslında ama ileriki dönemde şunu birkez daha yazmanızı istemem.

"Bu dönemde de yapmış olduğum alış verişlerin çoğu (100mm lens hariç) neredeyse çöp niteliğinde"

100mm yi satın almaya nasıl karar verdiyseniz o şekile ilerleyin. Selamlar.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]