Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhabalar,

1 hafta sonra kısmetse Amerika'ya gideceğim. Amerika'da portre ve manzara fotoğraflarında, etkinlik fotoğraflarında kullanacağım Canon 6D almayı düşünüyorum. FF makinalar Crop makinalar gibi değil. 300mm'lik bir lens ile 300mm çekim yaparken, crop makinada bu 480mm'ye tekabül eder. Aynı durum teleskoplar için de geçerli olsa gerek.

Bir yandan FF bir makina almak isterken, bir yandan da uzun yıllardır hep merakımın olduğu uzay, yıldız ve gezegenler üzerine fotoğraf çekebilmeyi çok istiyorum. Sizce FF bir makina ile bu çekimlerde randıman alabilir miyim? Oradaki kayıp çok ciddi fark edecek midir?

Gerçi henüz teleskop sahibi de değilim. Onu da araştırmam gerekiyor her şeyden önce. Ama eskiden 450D sahibiyken 300mm'lik lens ile çok güzel ay fotoğrafları çekmiştim. Şimdi alacağım FF makina ile o kadar yakınlığa sadece lens ile ulaşamayacağım.

Bu durum teleskop ile çekimlerde daha da kötü olacaksa bir kez daha değerlendirmek isterim tam olarak ne yapmak istediğimi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar...
Kaan
Full frame makina ile kullanabilecegin teleskop oldukca pahali bir teleskop olacaktir. Ayrica 6D su an icin henuz astrofotografiye cok uyumlu degil. Bence acele etme ya da alacaksan da astrofotografi konusunda cok fazla beklenti icinde olma derim.
Cevap için teşekkür ederim.

Bu durumdan anladığım kadarıyla herhangi bir FF makina Crop bir makinanın bağlandığı teleskoplara bağlanmıyor. Doğru mu anlıyorum?

FF makina da almayı çok istiyordum. Özellikle 6D benim için FF'ye geçiş için iyi bir fırsat oldu. Elimde şu anda crop makina yok malesef. Sonuçta 650D gibi sadece body alınabilir mutlaka başka alternatifim yoksa. Ama önce elimdekiyle bir şeyler yapabilmeyi isterdim.

Biraz araştırmaya devam edeyim bu konuyu.

Tekrar teşekkürler.
Sedat abinin bahsettiği sorunlar yazılımsal. Bazı programlar kullanıyoruz çekim yaparken bu programlar önce Canondan açık kod almaları gerekiyor ki kendilerine uyarlayabilsinler makinaları. 650 yi mesela bağlayınca tanımıyor şu anda 6d yi de tanımıyor olabilir (bilmiyorum belkide çıkmıştır). Bu işin program ayağı. Teleskop ile ilgili sorun ise maliyetlerin biraz daha fazla olması durumu, FF giriş için 3" focuserli bir teleskop almanız önerilecek onlarda 2" lerden daha pahalı olacak bağlantı aparatlarıda o şekilde artıyor vs vs. Bu arada Croptan önemli bir başka konu var Hutech yada Baader modifiye diye aratıp birde o konuya girin tamamen makina almaktan soğuyabilirsiniz :) İleride Derin Uzay çekimi yada takipli uzun pozlamalı geniş açı çekimleri yapmayı düşünüyorsanız alacağınız makinanın modifiyeli olması büyük bir artı sağlıyor. Modifiyesiz bir 6D almaktansa modifiyeli bir 500D daha önemli oluyor gibi gibi gibi kolay gelsin.
Bu arada ha deyince de alınamıyor o modifiyeler. Sipariş üzerine filtreler sökülüyor. (http://www.hutech.com)
Onur Durma yazdı:Sedat abinin bahsettiği sorunlar yazılımsal. Bazı programlar kullanıyoruz çekim yaparken bu programlar önce Canondan açık kod almaları gerekiyor ki kendilerine uyarlayabilsinler makinaları. 650 yi mesela bağlayınca tanımıyor şu anda 6d yi de tanımıyor olabilir (bilmiyorum belkide çıkmıştır). Bu işin program ayağı. Teleskop ile ilgili sorun ise maliyetlerin biraz daha fazla olması durumu, FF giriş için 3" focuserli bir teleskop almanız önerilecek onlarda 2" lerden daha pahalı olacak bağlantı aparatlarıda o şekilde artıyor vs vs. Bu arada Croptan önemli bir başka konu var Hutech yada Baader modifiye diye aratıp birde o konuya girin tamamen makina almaktan soğuyabilirsiniz :) İleride Derin Uzay çekimi yada takipli uzun pozlamalı geniş açı çekimleri yapmayı düşünüyorsanız alacağınız makinanın modifiyeli olması büyük bir artı sağlıyor. Modifiyesiz bir 6D almaktansa modifiyeli bir 500D daha önemli oluyor gibi gibi gibi kolay gelsin.
Bu arada ha deyince de alınamıyor o modifiyeler. Sipariş üzerine filtreler sökülüyor. (http://www.hutech.com)
Aslında benim ilk amacım fotoğraf makinesini alırken astrofotoya başlamak değil. Fotoğraf makinemin kullanım alanı farklı olacak. Portre ve manzara... Ben sanırım önce bir teleskop almalıyım. Fotoğrafçılık kısmını daha sonra düşünmeliyim :) Çünkü bunca detaya inince işin içinden çıkılmaz :) Zamanla yapmakta fayda var. Yoksa çok maliyetli olacak gibi. Zaten alacağım makina bile yeterince pahalı. Şu anda tek avantajım, 1 hafta sonra Amerika'ya gidip oradan indirimli Canon 6D alabilecek olmam. :)
Merhaba FF makinayı gökyüzü fotoğrafçılığı için tabikii kullanabilirsiniz,bende FF olan canon 5d'yi kullanıyorum.Ancak bunun ideal olduğunu düşünmüyorum,dezavantajları:
* Croplu makina 1,6x oranında objeye daha fazla yaklaşır...
* Hem lenslerde hemde teleskoplarda kullanırken croplu makinaya göre çok daha fazla köşe kararması yapıyor.İster lens alın ister teleskop daha pahalı olan sınıftan almanız gerekiyor...

Bence ideal olanı yeryüzü çekimleri için ff yer üstü çekimleri için modifiye edilmiş bir croplu makina kullanmak... :D
Selamlar,
Cüneyt

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]