Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
#102604
DSLR ile çekim yapan arkadaşlar, pozları işlerken aşağıdakine benzer garip çekillerle karşılaşıyor musunuz? Sebebini bilen var mı? Nasıl kurtulabiliriz?

Bunları 50mm lens ile 2 akşam önce yaptığım geniş alan çekimlerinde farkettim. İşlenmiş resmin çeşitli bölgelerinden alınmış parçalar. Bu arada resimde dark kalibrasyonu olduğunu ekleyeyim.

Resim
artifact 450D by Ozgur Unat, on Flickr

Selamlar,
Özgür
#102605
Uzun pozlama sonucunda mavi-kırmızı-yeşil-beyaz noktalanmalar olur bu şekilde. Birkaç fotoğrafı da birleştirince böyle bir görüntü çıkıyor. Dark kareleri bunları yok etmek için kullanıyoruz. Resimlere dark fotoğraflar eklenirse bunlar yok olacaktır.
#102606
Merhaba Özgür bu görüntüler bazen bende de oluyor,muhtemelem DSS den kaynaklanan bir hata...
Hatta bazen fotoğraflarda yılansi hayali cigiler çıkabiliyor...
Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
#102607
Ögetay dark konusunda haklısın, yanlış hatırlıyormuşum, dark çıkarmış olsam bu desenlerin olmaması gerekiyor.

Şimdi tekrar işledim darkları da ekleyerek, hatalar düzeldi.

Cüneyt öğrenmiş olduk böylece :)

Selamlar,
Özgür
#102609
Aslında dark kareleri(içindeki bozuk noktaları,pikselleri) çıkarıyoruz demek daha doğru sanırım. Karanlık çekme sebebimiz de bu. Etrafta başka bir aydınlık(cisim, nokta) yokken, sadece bu bozuk kareler görüntüde çıkıyor. Yazılımla yerleri tespit ediliyor ve light karelerdeki aynı konumda bulunan bu noktalar yok ediliyor, en yakınındaki renge göre bir değer verilerek o boşluk dolduruluyor. Sanırım işlem bu şekilde.

Bu noktalar çoğunlukla farklı ortamda da çekilse aynı yerlerde oluyor sanıyorum. Dark'ları hemen lighttan sonra çekmeliyiz deniliyor ama farklı bir sıcaklıkta da çekince pek bu görüntülere rastlamadım. Acaba neye göre oluşuyor bu noktalar? Yüksek ISO ve uzun pozlamaya göre de, aradan biraz zaman geçip ortam değişince de aynı noktalar da mı çıkıyorlar acaba?

Yüksek ISO ve uzun pozlama kumlama giderme özelliğini açınca bunlar kayboluyor sanırım. Tabi bazı sönük yıldızları da siliyor :)
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]