Canon Dslr ler için Magic Lantern firmware

Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ozkan Tatli
Mesajlar: 98
Kayıt: 27 May 2011, 13:19
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Canon Dslr ler için Magic Lantern firmware

Mesaj gönderen Ozkan Tatli »

Arkadaşlar Forumda bir çok kişi canon eos 550d kullanmakta bende geçenlerde almıştım. Aldığım gün Canonturk'te Magic Lantern (ML) güncellemesinin olduğunu gördüm. İlk gün kurdum ve gerçekten makine başka bir şeye dönüştü. Herkezin denemesini israrla istemekteyim. Bir çok şey için işinize yarayacak özellikler gelmekte. Benim en beğendiğim bir kaç özellik başta hareketi algılayıp kendi kendine çekim yapması, ses şiddetine (db) göre çekim yapması ve istediğiniz aralıklarla otomatik çekim yapması.

CanonTurk ten alıntı-------- HASAN HÜSEYİN DÖNMEZ----------
MENÜ:
EXPO.(POZLAMA)-OVERLAY(FOTOGRAF ÇEKTİKTEN SONRA FOTOGRAF ÜZERİNE İSTEDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİN GÖRÜNMESİNİ SAĞLAR)-MOVİE(VİDEO)-SHOOT(ÇEKİM)-FOCUS(ODAK)-DİSPLAY(GÖSTERMEK)-PREFS(TERCİHLER)-DEBUG(SORUN GİDERME)-HELP........OLMAK ÜZERE 9 MENÜ BULUNMAKTADIR.

1-EXPO
a-white balance(beyaz ayarı)
b-ISO...burada bazı iso değerleri fotoğraf makinesinin kendi yazılımında yok.örneğin 1000 ile 1600 arasıına 1250 koymuşlar.
c-shutter(enstantane hızı)...buradada fotoğraf makinesinin kendi yazılımında olmayan bazı enstantane hızlarını koymuşlar.
d-aperture(diyafram açıklığı)
e-picture style(fotograf stili)...keskinlik-kontrast-doygunluk-renk tonu ayarları var makinenin yazılımında zaten var.
f-rec pic style(görüntü efektleri)
g-exp. override(pozlama devre dışı)...bu özelliği aktif hale getirirseniz LiveView modunda pozlama yapmayacaktır.neden bilmiyorum?
2-OVERLAY(buradaki istediğimiz özellikleri seçerek fotoyu çektikten sonra önizlemede bu özelliklerin fotograf üzerinde görünmesini sağlıyor.yani sadece önizlemede işe yarıyor)
a-global draw(canlı izleme)
-canlı mod
-canlı mod yüz algılama
-hızlı mod
bunlar makinenin kendi yazılımında var
b-zebras(ışık patlamalarının olduğu yerleri zebra çizgileri gibi gösteriyor)
c-focus peak(odak noktaları) önizlemede odaklanan yerleri küçük noktalarla gösteriyor.9 AF odak noktaları ile karıştırmayın ona bi etkisi yok.
d-magic zoom(zoom kutucuğunu ayarlıyor) ama ne kadar ayarlarıyla oynadıysam ben bi değişiklik yapamadım nasıl çalışır bulamadım.
e-cropmarks(kırpma şekilleri)ilk başta fotoyu istediğimiz gibi kırpıyor zannettim ama alakası yok.fotograf çektikten sonra bu menüde yüklü şekilleri fotograf üzerinde gösteriyor o kadar.
f-ghost image(hayalet görüntü)bir video çekin.daha sonra videoyu oynatırken LiveView'e basılı tutun o sırada videoda oynattığınız bölümden görüntü alıyor.aldığı görüntü saydam.bu görüntüyü herhangi bi yeri çekerken birlikte kullanabiliyorsunuz.ama kaydederken sadece çektiğiniz fotoyu kaydediyor.yani hayalet görüntü anlık.amacını anlamış değilim!
g-defishing(balık gözü) fotograf çektikten sonra önizlemede balıkgözü çekilmiş halde gösteriyor.önizlemede silme tuşuna bastıkça balıkgözü büyüyor.yine kaydederken sadece normal çekimi kaydediyor.yani bu da anlık.
h-spotmeter(parlaklık ölçümü) 2 guruba ayrılmış.biri ölçümün nasıl gösterileceği.ben percent(yüzde)olarak görüyorum.fotografı çektikten sonra önizlemede ekranın ortasında %xx oranında gösteriyor.ikincisi nerenin ölçüm yapılacağı.odak kutucuğu ya da merkezi ölçüm yapıyor. bu da yine sadece önizlemede çalışıyor.
ı-false color(fotografı çektikten sonra fotograftaki alanları renklendiriyor)ne işe yarar bilmiyorum.
i-histogram(fotografı dijital grafik halinde gösteriyor)
j-waveform(dalga) yine bu da önizlemede çalışıyor.fotoyu çektikten sonra kırmızı mavi pembe mavi ince çubuklar var.fotografın parlaklığına göre bu çizgilerin üzerinde bulut oluşuyor.bir nevi grafik.hangi renkten daha yoğun onu gösteriyor.ama bence uzmanlık istiyor.
k-vectorscope(vektörel) yuvarlak pasta dilimi gibi hangi renkten ne oranda var onu gösteriyor.yani renk dağılımı.

buradaki özelliklerin çoğu önizlemede geçerli.yani benim denemelerim bu şekilde.farklı yani önizlemeden sonra bir etki yapılabiliyormu bilmiyorum.ve acemiler için değil.biraz daha bu konuda özellikle renk konusunda uzmanlaşmış kişilere yönelik diye düşünüyorum.

eksik yada yanlış bilgim varsa kusura bakmayın.bunlar sadece kendi deneme sonuçlarıma göre çıkardığım varsayımlar.programı daha yeni kurdum.karıştırdıkça bilgilendirmeye çalışırım...
------------------------------------------

indirme sayfası http://www.magiclantern.fm/releasenotes

Canonturk ilgili sayfası http://www.canonturk.com/vbulletin/hd-s ... -icin.html

kurulum için http://magiclantern.wikia.com/wiki/550d_install

1-firmware sürümünüz doğruysa ister orjinal linkten toplu halde ister benim verdiğim kendi modelinize uygun linklerden Magic lantern i indirin
2-Orjinal linkten indirdiyseniz
bütün dosyaları zipten bir klasöre çıkartıp ve kendi modelimizin ismini yazan dosyayı ve + olarak ML klasörünü ,userguide,autoexac,Install dosyalarını kameramızın hafıza kartına atıyoruz.
3- kameramızı açtıktan sonra firmwire güncellemesi yapar gibi güncelliyoruz.
4- yeşil bir ekran çıkıyor. açıp kapatıyoruz kameramızı.
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
Mesajlar: 1656
Kayıt: 22 Kas 2011, 21:37
İlgi düzeyi: Alışveriş
Konum: İzmir
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

Sunduğu extra özellikler güzel ancak ters bir durum oluşma ihtimali var mı? Sonuçta bu Canon dan bağımsız bir işlem değil mi? En ufak bir risk varsa uzak duralım :)
Canon , Skywatcher , GSO , Baader ve Celestron koleksiyoncusu..
Bulut Kovalayan Adam

facebook.com/hayvan1
http://www.geridekalan.com
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi
Mesajlar: 2632
Kayıt: 30 Eyl 2008, 13:43
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Benzeri bir şekilde 550D için slow-motion eklentisi vardı. Harici bir yazılım. Saniyede çekilen kare sayısı limitine müdahalede bulunarak bunu videoya çeviriyor olsa gerek. Elbette bunun zararı vardı. Çünkü makinenin standartları bu değil. Yazılım, donanıma göre limitlendiriliyor. Kendi örneğimden konuşacak olursam kameranın buna kapasitesi olabilir, evet. Ama uzun vadede zararları olacaktır, çünkü donanım bunu kaldırabilecek kapasitede değildir. Zaten olsaydı kendileri bunu eklerlerdi diye düşünüyorum. Ben o yüzden harici yazılımlara pek sıcak bakmıyorum. Garantiden de çıkarıyor olabilir, emin değilim.

Bunlar kendi amatör görüşlerim. Uzman birilerine sormak lazım.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Fatih TALI
Mesajlar: 233
Kayıt: 18 Ağu 2011, 13:37
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Konum: Bursa
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih TALI »

Bizim 350D fotoğraf makinelerinde CHDK diye bir şey var. Yeni makinelerde magic latern diye geçmeye başladı. Sanırım ikisi de aynı grubun yaptığı firmware'ler.

Teknik olarak iş şöyle oluyor. Fotoğraf makinelerinin genel olarak bilgisayardan farkı yok. İşlemcileri, bios'ları, Ram'leri, hafıza kartları var. Bu iş bilgisayarda da aynı şekilde yapılıyor.


Bu iş şöyle oluyor.
orjinal firmware değiştirilip fotoğraf makinesi SD CF karttan açılış yap özelliği getiriliyor.
SD CF formatlayıp açılış yapabilir hale getiriyorsunuz. (Bootable)
İçerisine açılış yapacak dosyaları atıyorsunuz.
Kırılmış ek özellik getirilmiş firmware'ı hafıza kartına atıyoruz.

Bu işlemler sonrasında fotoğraf makinesini açtığınızda modifiye edilmiş firmware ile açılış yapıyor. Bu işte marifet o firmware'i modifiye edebilmek.

Eski fotoğraf makinemde bu işi 5--6 defa başarılı bir şekilde yaptım. bir sonraki fotoğraf makinemde başarılı olamadım. Fotoğraf makinesinin üzerindeki firmware'i değiştiremedim. Toplamda 20 30 kere denemiş oldum.

Gözünüzü korkutmayım ama firmware yazarken sorun olursa makine açılmayabilir ve garanti dışı kalabilir. Sitede risk size aittir diye yazıyorlar.

550D için özellikleri çok iyi bilmiyorum ama 350 için
ISO3200'e çıkartma geliyor.
14:TimeLapse özelliği geliyor ve programlayabiliyorsunuz istediğiniz süreleri. 0-999sn ve istediğiniz sayıda.
Benim en sevdiğim özellikler bunlardı.

Sürçi lisan ettiysem affola.
APM - Apo Astrograph 107/700mm - f/6,5 - with 3" focuser
Bresser 70/700 F/10
Skywatcher EQ6 Syntrek
EOS350D
Pilipis Spc-900NC
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
Mesajlar: 2398
Kayıt: 04 Haz 2010, 12:45
İlgi düzeyi: Merak
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Sağolsun Özkan güzel bir paylaşımda bulunmuş fakat şu söylediklerinden; "Benim en beğendiğim bir kaç özellik başta hareketi algılayıp kendi kendine çekim yapması, ses şiddetine (db) göre çekim yapması ve istediğiniz aralıklarla otomatik çekim yapması. " harekete ve sese göre çekime başlaması özelliği astrofotoğrafçılıkta kullanılacak bir şey değil. İstediğimiz aralıkta çekim yapma özelliğine de zaten çekimlerimizi PC ile yaptığımızdan pek ihtiyaç yok. Fatih'in de söylediği gibi firmware upgrade işlemi her zaman risk taşıyan bir iş. Pek işimize yaramayacak özellikler için makinayı riske atmanın alemi yok benim şahsi görüşüm...
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Mesajlar: 5120
Kayıt: 09 Kas 2008, 14:41
İlgi düzeyi: Meraklı
Konum: Istanbul ve Marmaris
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Ben bu işi 300D ile yapmıştım ve çok memnun kalmıştım...çok fazla risk taşıdığını sanmıyorum ama yine kameralarımız kıymetli... ben bu magiclantern zımbırtısın ayalr önce görüp bilgisayarıma depoladım... denemek için vakit lazım... ben denerim, ölmezsem siz de denersiniz :)
Sedat

***********

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Fatih TALI
Mesajlar: 233
Kayıt: 18 Ağu 2011, 13:37
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Konum: Bursa
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih TALI »

Pil zayıfken yapmayın en kritik aşama bu.
APM - Apo Astrograph 107/700mm - f/6,5 - with 3" focuser
Bresser 70/700 F/10
Skywatcher EQ6 Syntrek
EOS350D
Pilipis Spc-900NC
Kullanıcı avatarı
Özkan TATLI
Mesajlar: 4
Kayıt: 29 May 2012, 17:01
İlgi düzeyi: amatör
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Özkan TATLI »

Arkadaşlar ben risksiz bir işlem diye biliyorum. çünkü bu yazılım kart üzerinden çalışıyor. dün kendime class 10 bir kart aldım. eski kartı çıkarıp yeni kartımı taktığım anda orjinal yazılım haline geldi. yani anlayacağınız bu bir chdk işlemi gibi çipe müdahale değil. tek risk pil zayıfken yazılımı yüklemek.
Kullanıcı avatarı
Fatih TALI
Mesajlar: 233
Kayıt: 18 Ağu 2011, 13:37
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Konum: Bursa
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih TALI »

Bunun yapılışını tam okumadım ama CHDK da bir kereye mahsus özel bir firmware yüklüyorsun. Bu firmware sayesinde fotoğraf makinesiaçılırken ilk önce CF kartta işletim sistemi var mı diye bakıyor. İşletim sistemi var ise karttan yoksa makinenin kendi yazılımdan açıyor.

Fotoğraf makinesine firmware yükleme kısmı riskli. Milyonda bir bile olsa riski bilip yola çıkmak lazım. Sonraki aşamada bir risk yok. Kart formatlandığında ya da dosyalar silindiğinde karttan açılış yapmıyor.

Ufak bir risk var gözünüzde çok büyütmeyin.
APM - Apo Astrograph 107/700mm - f/6,5 - with 3" focuser
Bresser 70/700 F/10
Skywatcher EQ6 Syntrek
EOS350D
Pilipis Spc-900NC
Cevapla

“Gökyüzü Fotoğrafçılığı İçin Ekipmanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir