Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Tuna ERKOC
Merhabalar..
Meade etx-90 pe - Nikon D5100 kullanarak şu ana kadar yanlızca ay fotoğrafları ve bir kaç takımyıldız(kısmen) fotoğrafı çekmeyi başardım.Açıkcası aldığım sonuçlar hiç iyi olmadı. Uzun zamandır kaliteli bir CCD almayı düşünüyorum. Forumda araştırdığım kadarıyla "SBIG ST-10XMEI CCD Camera" dikkatimi çekti. Ebay satış fiyatı 1500 usd civarında. Birde buna alternatif olacağını düşündüğüm "Meade Deep Sky İmager" ürününü de inceledim. Bu ürün tr de yaklaşık 1250 Eur. İnceledim diyorum ancak kusuruma bakmayın sadece örnek resimlerini ve fiyatlarını inceledim. Teknik detaylarını çok iyi bilmediğim için sizlerden yardım istiyorum. İsteğim bir kaç yıl sonra teleskobumu değiştirdiğimde uyum sorunu çekmemek. "Meade Deep Sky İmager" meade marka teleskoplara fotoğraf girişinden vidalama ile bağlanıyor. Yani ilerde değiştireceğim teleskop başka marka olursa büyük ihtimalle kullanamayacağım. Bu durumda "SBIG ST-10XMEI CCD Camera" daha iyi bir alternatif gibi görülmekte. Sizlerden ricam 10" ve üzeri bir teleskoba geçtiğimde tekrar değiştirmek zorunda kalmayacağım bir ccd tavsiyesi. CCD için 2000usd lik bir bütçem var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Sevgili Tuna Erkoç 2000 USD ciddi bir bütçe. Sakın acele etme derim. Forumun ustaları o fiyatlara mükemmel ürünler önerecektir. Tabii bir yandan da araştırmaya devam... Konunun hiç uzmanı olmamakla beraber sanırım burada bahsettiğin bu iki ürün pek tercih edilesi ürünler değiller...
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Tuna bey, merhaba.

Bildiğim kadarı ile etx-90 bir maksutov ve odak oranı en az f10 dur. Bu yüzden ay dışında pek fazla birsey çekememişsiniz büyük ihtimalle. Bu odak oranlı bir teleskop ile derin uzay çekmek çok çok uzun pozlamalar gerektirecektir. Azimuth kundağa sahip teleskobunuz için malesef bu pozlamalar imkansız gibi. Gezegenler için ise basit bir webcam kullanabilirsiniz.

Bahsettiğiniz bütçe Güven'in de dediği gibi ciddi. Ben yerinizde olsam bu bütçeyi iyi bir teleskop ve kundak için kullanırım. Ama bunlara da karar verirken ince eler sık dokurum zira bir çok seçenek var size en uygununu belirlemek zorundasınız.

Selamlar...
gönderen Tuna ERKOC
Merhaba. Güven bey kesinlikle acelem yok. Dediğiniz gibi ustaların tavsiyelerini bekleyip onları değerlendiricem. Selçuk bey zaten teleskobu değiştiricem. 10" üzeri bir model düşünüyorum. Kafamda bir model şekillendi gibi ancak daha almam için 3 sene kadar beklemem gerek. Onu beklerken iyi bir ccd edinip kullanmak istiyorum. Sonuçları en azından şu an elimdeki ekipmandan çok daha iyi sonuçlar verir diye düşünüyorum. Bu arada teleskopta düşündüğüm model "CGE PRO Edge HD 1400". Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
O halde almayı düşündüğünüz teleskoba uygun bir ccd seçmeye çalışın. Etx90 ve kundağından alacağınız ccd ile malesef beklediğiniz verimi alamayacaksınız. Ekvatoryel bir kundak ve daha hızlı bir teleskop ile nikon fotoğraf makineniz sizi şaşırtacaktır halbuki..!
gönderen Tuna ERKOC
Selçuk bey merhaba. "NEQ-3 Pro SynScan GoTo" ürünü slr makinemle çekim yapmam için yeterlimidir? En azından makineme iyi bir 50mm lens alır daha iyi çekimler yaparım diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
NeQ - 5 kg taşır Eq - 7 kg taşır.
Ancak siz sırf CCD için bile 2000$ bütçe ayırmışken gidip küçük bir kundak almayın bence. Kundak en önemli parça. Asıl yatırımı kundağa yapın yani.
Sorunuza gelince kesinlikle Neq yada Eq 50mm yada tele bir objektifi çok rahat taşır. Guidesız dakikalarca takip yapabilirsiniz.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]