Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba,
Çok uzun süredir konuları okuyorum ama bu ilk mesajım. Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben 41 yaşındayım ve 2011 mayıs ayına kadar profesyonel fotoğraf sanatçısıydım. Profesyonel hayattan sonra hobi olarak çok sevdiğim makro bile çekmediğimi fark edince mesleğimi bıraktım ve tekrardan hobi olarak çekmeye uğraşıyorum. Bir işi meslek olarak yapmanın bazı sıkıntıları olabiliyor. Objektiflerim ile gökyüzü fotoğrafları çekmeyi bilirim ama konu teleskop olunca bazı sorular oluştu.

Eğer aklıma takılanları aynı zamanda fotoğrafçı olan birisi açıklarsa sevinirim.

Fotoğraf malzemelerinde odak mesafesi (mm olarak) ve diyafram değeri (f/) bildiğim ve rahatlıkla anladığım bir konudur ama teleskopta diyafram biraz farklı kullanılıyor. Aklıma takılan konu şu f/8 veya f/10 değeri taşıyan bir teleskop ile nasıl berrak görüntü alınabildiği. Eğer buna fotoğraf makinesi bağlı ve uzun süreli pozlama yapılıyorsa sorun değilmakine bunu kaydeder ama gözümü kısık olan bir diyafram ile nasıl canlı görüyor? Gözümüz içinde f/2.8, f/4 gibi değerler gerekmiyor?

Benim ilgimi sanırım derin uzay fotoğrafları ve görüntüleri çekiyor. Bu durumda benim 1000mm ve üzeri bir teleskopa ihtiyacım olacak fakat okuduğum başka bilgi kaynakları ise derin uzay için bunun gerek olmadığı uzun odaklı teleskopların gezegen detayları için kullanıldığını açıklıyor.

Bunlar daha evvel sorulduysa kusuruma bakmayın ama okuduğum kadarıyla denk gelemedim bu bilgilere. Bana hangi teleskop lazım diye sormak istemediğim için kendim karar verebilmek istiyorum ama aklımdaki bu diyafram meselesi ile karar veremiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba Ahmet abi diyafram konusunu şöyle açıklıyayım bildiğiniz gibi lenslerin üzerinde diyafram bıçakları bulunuyor Prime focus çekimlerde lensimiz aslında bizim teleskobumuz oluyor ve en fazla ışığı toplamak için diyafram bıçağı yok teleskoplarda bu f ile F i karıştırmamak gerekiyor o yüzden F oranı odak uzaklığını ifade ediyor. örneğin F oranının hesabını yapalım. F5 bir teleskop olan 150 mm açıklığı olan bir aynam 750 mm kadar uzakta olan bir odaklayıcım var. 750(odak uzunluğunu) 150(ayna çapına) bölerek : F oranı 5 olan bir teleskoba sahip oluyorum. diyaframdaki sayılarla aynı ölcüde ilerliyor bu olayda yalnız: F oranı büyüdükçe büyütme oranı artar ve görüntü karanlıklaşmaya başlar bu yüzden derin uzay fotoğrafları için her zaman düşük F kullanılır.

Derin uzay için çekecekseniz burada önemli olan etken ilk olarak ayna çapı ondan sonra odak uzaklığıdır. örneğin 8" lik bir teleskop için 1000 çok fazla değildir derin uzay nesnelerini çok güzel şekilde fotoğraflayabilirsiniz. Ne kadar açıklık o kadar kaliteli ışık toplaması demektir.

Saygılar bir yanlışım olduysa affola bu konuların uzmanı değilimdir.
Emre Can Alagöz yazdı:...bu yüzden derin uzay fotoğrafları için her zaman düşük F kullanılır.

Derin uzay için çekecekseniz burada önemli olan etken ilk olarak ayna çapı ondan sonra odak uzaklığıdır. örneğin 8" lik bir teleskop için 1000 çok fazla değildir derin uzay nesnelerini çok güzel şekilde fotoğraflayabilirsiniz. Ne kadar açıklık o kadar kaliteli ışık toplaması demektir.

Saygılar bir yanlışım olduysa affola bu konuların uzmanı değilimdir.
düşük F ten kasıt sanırım küçük rakamlı f/. Doğrumuyum? O zaman ters değer olduğu için büyüktür aslında. Yani büyük f/ değer f/2.8 veya f/4 olur. Düzeltmekteki amacım anlattığını benim doğru anlayabilmemdi. f/ değeri ne kadar büyük (küçük rakam) o kadar berrak ve aydınlık olacak doğrumu? Schmidt Cassegrain bir teleskop almak istiyordum ama onları f/8 den daha büyük değerle bulamıyorum. f/8 en büyüğü gibi ve normalde f/10.

Derin uzay için o zaman benim en önem vermem gereken f/4, f/5 gibi bir teleskop. Hangi tip daha uygun olacak bakalım.

Yardımların için çok teşekkürler
Onur Uludağ yazdı:Ahmet Bey,

Derin uzay cisimleri için teleskoptan önce elinizdeki lenslerle de çok güzel işler yapabilirsiniz.

Uzun pozlama yapacağınız alan ne kadar daralırsa o kadar çok problem ortaya çıkacaktır. Benim önerim teleskoptan önce go to takip sistemi olan ekvatoryal bir kundak olacaktır. Çünkü takip yapamazsanız fotoğraf çekemezsiniz. Yıldızlar sürekli hareket halindeler maalesef.
Onur bey merhaba,
Teleskopu iki sebepten dolayı istiyorum. Hem odak mesafemi daha fazla arttırıp uzakları görebilmek hemde takip sistemi sayesinde fotoğraf çekebilmek. Fotoğrafı ise çekmek için hem teleskopa bağlayacağım hemde malzemeleri ona sabitleyip sizinde belirttiğiniz gibi fotoğraf çekmek. Elimdeki objektiflerle çok farklı sonuçlar alabileceğim. Ultra geniş açı için çok fark etmiyor hareketin olması ama tele tarafına geçince sorun başlıyor.

Teşekkürler
Evet güzel setup :)
http://www.teleskobum.com/asp/product/6 ... nScan-GoTo Şu tarz bir kundak ile başlayabilirsiniz. 20 kg ya kadar taşıma kapasitesi var.
Daha önceki mesajınızda f/8 den büyük Cassegrain almayı düşündüğünüzü söylemişsiniz http://www.teleskobum.com/asp/product/6 ... EQ-G-Go-To bu modele bir bakın.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]