Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen deepsky
Arkadaşlar Merhaba,
Daha yeni yeni astrofotografi ile ilgilenmeye başladım. EOS400 makinem var ve bir kaç haftadan beri elimden geldiği kadar çekim yapmaya çalışıyorum. Bir yandanda bir teleskop almayı planlıyorum ve istiyorumki alacağım teleskopun kundağıda astrofotografi için uygun olsun ve uzun pozlamalarda hata payı düşük olsun. Meade etx-80, Celestron Nexstar 90 mak slt ve ya nexstar 102 slt bu iş için uygun olurmu acaba? Birde kundaktaki hata payı DSLR cihazlarla çekim yapıldığı zaman çok önemli mi acaba? Bunu şu açıdan soruyorum, mesela 2'er dakikalık 30 poz aldık. Bu pozları zaten bir program yardımı ile birleştireceğimiz için bu yardımcı programlar fotolardaki "kaymaları" ayarlayabiliyorlar mı acaba? Eğer yukarıdaki modeller sıkıntı yaratabilecek ise o zaman hiç kasmayıp biraz daha bekleyeceğim ve daha uygun bir sistem kuracağım kendime.
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
Arkadaşlar Merhaba,
Yukarıdaki mesaj benim mesajım. Astronomiyle bir süre ilgilenemeyince siteyede zaten üye olduğumu unutmuşum ve yeni bir hesap almış bulundum. Mesaj kirliliği için üzgünüm ;)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Anladığım kadarı ile 1000 TL civarı bir bütçe ayırmışsınız. Seçtiğiniz modeller AZ kundak. Astrofotografi için 2 dk takip yapma gibi bir hayaliniz var ise EQ lazım olacaktır. Bu arada bende Eq3 kundak var ve 2dk takip yapabiliyorum objektif ile hemde çok ince ayar yapmadan. Yalnız kundağa teleskobu bağlarsam bu takip sürem 30" lere iniyor en fazla 60" çıkabildim. daha ince bir ayar yaparsam belki uzatabilirim. Bunu şundan söylüyorum eos400+kundak ile çekim yapacaksanız eq3 yeterli olacaktır(Eq1 ile bile çeken arkadaşlar var forumda). Teleskopta işin içine girince güzel bir markanın güzel bir kundağını almalısınız. Bir anda pahalı bir sistem toplayamam dersenizde sadece güzel bir EQ kundak alıp uzun pozlama işlerine başlayıp ilerleyen zamanlarda ona uyan bir tüp alabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
Evet 1000 Tl civarı bir bütçe ayırdım:) AZ kundaklarla ilgili şunu sormak istiyorum, bu bahsettiğim modellerdede otomatik takip sistemi var. Bu sebeple kundağın AZ veya EQ olması neden farkediyor acaba? AZ olunca hata oranı daha fazla mı artıyor?

Onur Durma yazdı:Anladığım kadarı ile 1000 TL civarı bir bütçe ayırmışsınız. Seçtiğiniz modeller AZ kundak. Astrofotografi için 2 dk takip yapma gibi bir hayaliniz var ise EQ lazım olacaktır. Bu arada bende Eq3 kundak var ve 2dk takip yapabiliyorum objektif ile hemde çok ince ayar yapmadan. Yalnız kundağa teleskobu bağlarsam bu takip sürem 30" lere iniyor en fazla 60" çıkabildim. daha ince bir ayar yaparsam belki uzatabilirim. Bunu şundan söylüyorum eos400+kundak ile çekim yapacaksanız eq3 yeterli olacaktır(Eq1 ile bile çeken arkadaşlar var forumda). Teleskopta işin içine girince güzel bir markanın güzel bir kundağını almalısınız. Bir anda pahalı bir sistem toplayamam dersenizde sadece güzel bir EQ kundak alıp uzun pozlama işlerine başlayıp ilerleyen zamanlarda ona uyan bir tüp alabilirsiniz.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘