Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
#100983
Selamlar arkadaşlar,

Son dönemlerde yaşanmış olan bazı olumsuzluklar ve gelen yoğun istekler üzerine Ekrem-Güven ikilisinin forumumuza dev hizmeti olan kundak koruma devresini sizlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz :) ( Güven & Ekrem proudly prezents :lol: (iftiharla sunar) )

Kundaklarımızın beslemesinde çoğunluka akü ya da adaptör kullanıyoruz. Her ne kadar akü kullanmayı güvenli bir seçenek olarak düşünüyor olsak dahi aynı hattan beslediğimiz diğer sistemlerin yarattığı parazitler de sorun olabiliyor. Her iki durumda da ani voltaj sıçramaları (şebekedeki voltaj sıçramaları ya da yıldırım gibi doğal etmenlerin etkisi) dişimizden tırnağımızdan artırıp da zaten zar zor alabildiğimiz pahalı kundaklarımıza zarar verebilmekte. Basit elektronik elemanlar kullanarak bu olumsuz etkilerden kundağımızı koruyabilmek için bir devre tasarladık. Devremiz parazitlerden, olası ters polarize bağlamalardan hatta hatta gözlem kulübelerimizin yanlarına düşüp şehir şebekesi ya da yakın çevre elektrik şebekemizde (ana elektrik hattı, uzatma kabloları, uzun akü kabloları v.b.) binlerce volt(!) sıçrama yapabilecek yıldırımlardan koruyacak biçimde tasarlandı.

Koruma amaçlı devremiz şu şekilde çalışıyor:

Giriş ilk olarak yaklaşık 60 V üzerindeki tüm gerilimleri (yıldırım düşmesinin etkileri, elektrik şebekesine dahil edilen ve çıkarılan (söküp/takılan) diğer adaptörlerin, cihazların çıkardıkları parazitleri (söküp takmalarda görebileceğiniz arklar) kısa devre edebilecek neon lamba ile korunuyor ( "60 değil de 20, 30, 50 volt gelirse ne olur?" derseniz, o, binlerce voltlara ulaşabilen, korunamadığımız bir voltaj sıçrama değildir/sayılmaz; kullandığımız cihazlarda bunu beklemeyiz merak etmeyin! Çünkü, adaptörünüz bozulsa, beklediğimizin (ör:12 Volt) üzerinde gerilim vermeye başlasa, ilk önce kendi iç devreleri ilk elden yanıp bir nevi kısa devre ile öyle bir voltajı yok eder/oluşturmaz. Akülü beslemede de zaten akü müsaade etmez, ortalama 16 volt u geçemez, imkansızdır(!))

Ardından gelen bobin, yüksek frekanslara direnç göstererek olası parazitleri geçirmeyen filtremizin ilk ayağı. Devreye seri bağlı diyodumuz olası polarizasyon hatalarından korunmak için var. Çıkışta bulunan ve aslında normal şartlarda çalışmayan diyodumuz fedaimiz; neon dan kurtulabilen bir yüksek gerilimde yanarak intihar edecek. Son olarak kondansatörümüz de, bobinin başlattığı parazit filtrelemesinin ikinci ayağı. Çıkıştan doğru ve temiz akımı garantileyecek.

Evvela devre şemamız şu şekilde;
00-şema.JPG
00-şema.JPG (63.77 KiB) 575 kere görüntülendi
Bu da parça listemizin fotoğrafı; parça listemiz 1 adet neon lamba, 1 adet 100 mikro henri bobin, 1 adet 3 Amper Diyot, 1 adet 1N4001 diyot ve 1 adet 100 nano farad kondansatörden oluşuyor;
01-part list.JPG
01-part list.JPG (190.08 KiB) 575 kere görüntülendi
Şimdi burada öncelikle mekanik işçiliğe başlıyoruz. Adaptör/aküyü bağlayacağımız dişi konnektör için kutumuzda yer açtık;
02-mekanik iscilik.JPG
02-mekanik iscilik.JPG (161.21 KiB) 575 kere görüntülendi
Sonra bu konnektörü japon yapıştırıcı ile kutumuza sabitledik;
03-mekanik iscilik.JPG
03-mekanik iscilik.JPG (99.45 KiB) 575 kere görüntülendi
Kundağımıza gidecek kabloyu da kutumuza iliştirip yerinden oynamasın diye düğümledik;
04-mekanik iscilik.JPG
04-mekanik iscilik.JPG (113.3 KiB) 575 kere görüntülendi
Elektronik komponentleri devre şemamıza uygun olarak kutu içerisinde uzay montajı yaptık;
05-uzay montaj.JPG
05-uzay montaj.JPG (157.88 KiB) 575 kere görüntülendi
Ve son olarak ya Allah Bismillah diyerekten kundağımıza enerjiyi verdik ve nasıl olduysa devremiz sorunsuz bir şekilde çalıştı :)
06-test.JPG
06-test.JPG (141 KiB) 575 kere görüntülendi
Son olarak kutunun kapağını kapatmayı unutmayın. Hayırlı günlerde kullanmanız dileyiğle. Afiyet olsun :)
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘