Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Arkadaşlar,
2 senedir elimde bulunan Canon EOS 1000d ile astrofotografiye başlamak istiyorum artık.(En başta bu amaç ile almış olduğum makinemi maalesef geçen seneki gözlem şenliği dışında kullanma/deneme fırsatı bulamadım).Kit lens olarak verilen 18-55 lens dışında da herhangi bir lens almadım,makineyle biraz tanışma süresi yaşamak istedim fakat sanıyorum ki o süre biraz uzun sürdü. :)

Resim

Resim

Resim

Resim

İlk fotoğraf gördüğünüz üzere Andromeda'nın bulunduğu bir fotoğraf,diğerleri ise genel Samanyolu denemelerim.Bunları DSS'da işleyip photoshop oynamaları yaptığımda sanırım fazla kaçan saturation değeri yıldızları rengarenk yapıverdi.Gerçekten panayır gibi fotoğraflar çıktı ortaya da.Bunları hatırladığım kadarıyla 5'er saniyelik pozları birleştirerek oluşturmuştum,buna rağmen keskin yıldızlar kazanamadım (odaklamayı liveview ile manuel yapmıştım -Jüpiter'i baz alarak-) Ayrıca fotoğrafları birleştirirken arka plandaki noktacıkların gürültüye mi ait olduğu yoksa sönük yıldızları mı pozladığımı ayıramadım açıkçası :) Evet karanlık kareler çekmem gerekiyordu ve daha başka kareler de ama ilk denemem olduğu için sadece makinemde Samanyolu'nu ve Andromeda'yı görebilmek amacını güttüm.Bu yaz biraz daha aktif olmak ve geniş açı kareleri aile başlayıp sonrasında da beş yıl evvel alıp lensini çıkardığım Philips SPC900NC'm ile gezegen fotoğraflarına geçmek istiyorum.Uzun sözün özü;"Canon EOS 1000d'me geniş açı fotoğraflar çekebilmem için almamı önerebileceğiniz (hatta vak't-i zamanında Mehmet Koyuncu'nun 300 mm teleobjektif ile denemelerini yaptığı görece güzel fakat oldukça yetersiz Ay fotoğrafları vardı) lensler nelerdir?Bir tele mi almalıyım?Geniş açı mı?Yoksa güzel bir 50mm alıp onunla mı devam etmeliyim?Marka olarak tavsiyeleriniz nelerdir.Yıllardır lensler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum fakat bu konudaki eksiğimi tamamlama fırsatı bulamadım.Ne kadar okursam okuyayım kullanmadan lense karar vermek,muadili bir modelden gözlem yapmadan bir teleskop almak gibi geliyor.
Not:Takip mekanizmam olmadan fotoğraf çekeceğim.Evet elimde güzel bir ekvatoryal kundağım ve -görece- sağlam bir tripodum var fakat takip motoru olmadığı için fotoğraf makineme aldığım tripodu kullanmam da çok bir fark teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum?
Teşekkür ederim.
Herhangi bir öneride bulunacak deneyimim yok ancak Samanyollu çekimlerin çok başarılı. Takipsizde çekmişsin güzel sonuçlar.
Tele ile bu kadar güzel samanyolu çekemeyeceğini düşünüyorum. Ne kadar zoom o kadar kayma sonuçta, hele takipte olmayacaksa.50mm ilede kadraja sığmıyor samanyolumuz. 18-55 e devam bence :) Canon 50mm aldım ancak büyükayı yı bile sanırım tek kareye sığdıramadım (yanılıyor olabilirim, birşeyleri sığdıramamıştım 2 haftada bir çekim yaptığım için hatırlamıyorum artık :) )
Tüh belki kimse fark etmeden usuuulca sızarım demiştim ama olmadı :D
Evet birden kaçtım ama sırf foruma dolu dolu geri dönebilmek için!Ama görüldüğü üzere hâlâ olduğum yerde sayıyorum.Daha fazla uğraşmak gereksiz,bu işi tek başına halledemeyeceksin Semih,dedim sonra geri geldim.Bir de baktım ki burası harika bir yere dönüşmüş.Büyük çabalarla katkı sağlayan herkesin ellerine sağlık.Ve de çok özürler. :oops:

Şimdi lens önerisi alabilir miyim Burak Hocam,icazet lütfen :)
Estagfurullah Semih kardesim. Sen gideli uzun zaman oldu ama ben o uzun arada Hoca olmadim :)

Lens icin sana tavsiyede bulunabilecek kisi malesef ben degilim. Ama bu konuda cok ustat var forumda en kisa surede yanit gelir

Ancak fotograflarinin gayet guzel oldugunu soyleyebilirim.

Arif ve sen de geldigine gore gozlerimiz Evren' i ariyor :)
Aslında 18-55 lens geniş acı çekimler için kullanılabilir. Jerry bu lensi çok sık kullanıyor ve sonuclar bana göre çok güzel.
En son calışması şurada --> http://www.astropix.com/HTML/SHOW_DIG/S ... Rising.HTM

Bunun dısında 50mm f/1.8 onerebilecegim diğer bir lens. Ben bir de 15mm balikgozu kullanıyorum ve ondan da çok memnunum.

Sevgiler

Sedat
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]