Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Ataberk Gökmen
Merhaba :) Nasa'nın sitesinde 5 Haziran Venüs transiti hakkında bilgilendirme videosu izlerken kaynak camı (welder glass) ile fotoğraf makinesinin merceğine takılarak fotoğraflanabileceğini gördüm. Acaba bu kaynak camından alsam güneş filtresi yapılır mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Konu hakkında görsel amaçlı 14 veya büyüğü (14+) numaralı kaynak camı uygundur diyordu. Fotoğraf açısından daha küçük numaralar gerekecektir sanırım. Sonuçta ışık geçirgenliği dolayısıyla pozlama zamanında karin olacak. Ama piyasada her numara bulunuyor mu, kaç numara uygundur, makineye zarar vermez bilemiyorum.
Bunun yerine, buralarda birinden baader astrosolar filtre edinirsen daha kolay olur. Yurtdışından almak için zaman kalmadı nitekim.
gönderen Ataberk Gökmen
Öncelikle teşekkürler hocam. Ben bayağı bir araştırdım bu olayı baader astrosolar filtre getirtirecektim ama bayağı geç kaldım. Bir de bu 14 numara kaynak camı ile teleskoba kapağın önündeki yere güneş filtresi yapılabilir mi?
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]