Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen iiiiiiiiiiiii
#97029
Arkadaşlar ben yeni katılıyorum.Daha önce pek teleskopa benzemeyen ismen teleskop olan malzemelerim oldu fakat artık bu işe biraz daha fazla para ve zaman ayırarak uğraşmak istiyorum aklımda bi kaç teleskop var ama sizce fotoğrafçılık da içinde olarak hangisini almalıyım yada aklınızda bir fikir varmı?

Resim

http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-k ... i-52920972

http://www.hizlial.com/outdoor/durbun-v ... 8.0019.htm

http://www.hizlial.com/outdoor/durbun-v ... 1.1153.htm

http://www.hepsiburada.com/Liste/bresse ... yId=354988


http://www.hepsiburada.com/Liste/square ... ryId=15543
En son iiiiiiiiiiiii tarafından 11 Nis 2012, 09:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
#97042
Forumda okuduğum kadarıyla, fotoğrafçılık için go to yada takip kundaklı bir teleskop seçimi yapmanız gerekir.Kundak ve teleskobu ayrı ayrı alabilirsiniz ama sanırım böyle daha pahalıya patlar.Gösterdiğiniz linklerde ki ürünlerin gördüğüm kadarıyla go to yada takip özelliği yok.İyi bir astrofotoğrafcılık için takip ve go tonun olması şart.Şu sitelerde astrofotoğrafçılığa uygun teleskoplar bulunmakta ;
http://www.atlaskamp.com
http://www.garantisite.com/
http://www.teleskobum.com/
Bir bakmanızı tavsiye ederim.Sitelerden sevdiğiniz, hoşunuza giden teleskopların linkini atarsanız, hangisini seçip seçmemenizde tecrübeli abilerim muhakkak yardımcı olurlar.Benim birikimim buraya kadar yetti.Zira bende hala işin teori kısmındayım.İnşallah bu yaz bende pratiğe geçiyorum.

İyi günler.
#97059
Compact bir makina ile astrofotoğrafçılık adına yapabileceğin en fazla şey afocal ay fotoğrafları çekmekten ibaret olacaktır. Bunlarda da çok fazla kalite beklememelisin. Öncelikle bunu bilmelisin. Derin uzay fotoğrafı çekmek isterim dersen öncelikli yapman gereken şey SLR bir Canon fotoğraf makinası sahibi olmak (astro modifiyeli olması tercih sebebi). O nedenle teleskop alma konusunu erteleyip öncelikle bu konularda biraz daha bilgi sahibi olmaya çalış. Forumda bu konularda bir çok başlık mevcut. Bol bol okumanı öneririm...
#97159
Merhaba
Bana özel mesajdan da yazmışsın öneri istemişsin en iyisi buradan yazıyım.2-3 önce foruma yeni katılan bir arkadaşta aynı soruyu sordu.

Şimdi bresser pollux marka teleskop yeni başlıyanlar için giriş seviyesi olarak gayet güzel ve uygun bir teleskop.Manuel olması sizin teleskop tecrübenizi arttıracak ve gökcisimlerinin yerlerini öğreticektir.Çünkü bulucu dürbünle uğraşmak bayağı dertli bir iştir direk otomatik(goto) teleskoplardan başlamak pek iyi olmaz.Hele dürbün falanda kullanmadıysanız hiç yararlı olmaz bu teleskop sizi uzun bir süre idare eder.Zaten hemen astrofotoğrafçılığa merak sarıcaksınız mercekten baktığınız gibi çekemezsiniz ancak işlemeyi öğrendiğiniz zaman çok güzel işler çıkacaktır.Ancak acele etmeyin araştırın, okuyun sorun sorgulayın güzel sizin için ve bütçeniz için uygun bir teleskobu tercih edin.Bu hobi zaman isteyen bir hobidir o yüzden hemen bıkmamalısınız biraz sabırla herşeyi başarabilirsiniz.

Saygılar.
#97228
Sezgin, karar vermeden önce Güven abinin çok net olan mesajını anlamaya çalış. Bir yerlerden mi öğrenirsin ne demiş bu adam diye, tekrar kendisinden mi rica edersin ben burasını anlamadım diye bilemem. O senin muhtemelen yanlış yapacağın bir seçimi engellemeye çalışmış. Sahibinden de çok var düşündüğün ekipmanlardan hiç düşündün mü niye?!

Sana hiç katılmıyorum bu arada, Sinan'ın mesajını daha yuvarlak buldum aslında. Şöyle bir durum var, senin sahip olduğun bilgi miktarı ve "yaşın" itibarı ile anlayabileceğin tek mesaj bu olmuş olabilir.

Birde insanlarda şöyle bir psikoloji var sahip oldukları ekipmanın diğerleri tarafından da alınması sanırım yaptıkları seçimin daha doğru olduğunu hissettiriyor olmalı ki, benzeri önerilerde sıklıkla onların sadece kuvvetli oldukları alanları vurguluyorlar. Sadece bizleri kastetmiyorum, okuduğum birçok kaynakta ve birçok farklı konuda gözlemliyorum bunu. :)

Bu yüzden sana birşeyler alacağım zamanlarda uyguladığım bir tüyo vereyim, belki işine yarar. Tersten başla araştırmaya. Yani almayı düşündüğün şeyin kötü yanları neler araştır ve bunlarla yaşayabilir misin şöyle bir düşün.

Sinan senden de bir ricam var; bir de ekipmanınla yaşadığın zorlukları paylaşabilir misin Sezgin ile? Neler canını sıkabilir mesela onun? Bir ara sisteminden vazgemiş, satmak istemiştin yanlış hatırlamıyorsam. Sezgin senin kadar istekli ve tecrübeli de olmadığı için üstesinden gelemeyeceği şeyler olabilir mi, ne dersin?

Hepinize kolay gelsin. :)
#97237
Agzina saglik...

Arkadaslar bu forumda lutfen kmse Selcuk un da belirttigi gibi kaliplasmis cumlelerle teleskop tavsiyesinde bulunmasin. Herseyi egrisi ve dogrusu ile anlatsin.

Ornegin Sinan in teleskobunda dahili bir barlow var. Ve bu barlow un cokda kaliteli olmadigi asikar. Kimse bundan da bahsetmiyor... Yasadigin kolimasyon sorununa ise hic gelmiyorum...
gönderen iiiiiiiiiiiii
#97247
Arkadaşlar bilmem ne düşünüyorsunuz fakat sizin bilgilerinize sahip değilim çok araştırma da yapmak istemiyorum o yüzden bilen sizlere sordum fakat maalesef anlatmada biraz sorun olduğundan bu durumlar gerçekleşti. Açıkçası ayrıntılı araştırma yapmak istemediğimden size o teleskop mu bu teleskop mu diye soruyorum aynı zamanda amacımı belirterek tabi yardım etme isteğiniz maalesef yok. Bu arada daha önce Sinan'a yazdıklarımı siz aşağılama diye alıyorsanız yanılıyorsunuz ben net bi cvp istedim tek veren o oldu yalını katmamın sebebi bu yaşta bunları biliyor olması benim onun yaşlarında iken alakam bile yoktu bu tip işlerle. Selçuk arkadaşımızda kendince laf yedirmeye çalışmış sözdeki başarılarının devamını dilerim.
#97249
Biz burada kimsenin terbiyesizliklerine katlanmak zorunda değiliz. Hiç kimse de senin tembelliğin yüzünden yapmadığın araştırmayı yapmak zorunda değil. Bu üslubun sürerse forumdan şutu yersin.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]