Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Selamlar,

Bugün epey uğraştıktan sonra ne zamandır aklımda olan güç dağıtım kutusunu imal ettim. Bu sayede gözlem ya da fotoğraf oturumlarında ortada daha az kablo ve adaptör olacak. Ayrıca akülerimi de daha idareli kullanmış olacağım.

Kutuya 12 Volt bağlantı yuvalarının birinden aküden gelen 12 V elektriği verdiğiniz zaman aşağıdaki çıkışları alabiliyorsunuız:

7x 12 V
1x 7.5 V
1x USB - 5 V

12 V çıkışlara kundak, soğutma fanı,12 V CCD, Fokus motoru, çakmak soketi gibi aletleri bağlayabileceğim.
7.5 V çıkış, yaptığım bir Y kablo vasıtası ile hem Canon kameraya hem de SkyFi'ya güç verecek.
USB çıkışını ise iPhone, iPad gibi aletlerin şarj edilmesi için kullanacağım gibi, 5 V enerjiye ihtiyaç duyan her türlü cihaza da güç verebileceğim.

İmalat sırasında kullandığım malzemeler ve bulunabilecekleri web adresleri de şöyle:

- Proje kutusu - http://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/PR-120.html
- Anderson uçluklar - http://www.powerwerx.com/anderson-power ... -sets.html
- 1.5mm^2 ve 0.75mm^2 kesitli kablo - elektrik malzemeleri satan herhangi bir yer
- 12V-7.5V dönüştürücü - http://www.ebay.com/itm/DC-12V-DC-7-5V- ... 558wt_1399
- 12V-5V USB dönüştürücü - http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 017wt_1392

İmalat sırasında ve sonrasında çektiğim fotoğrafları da aşağıda görebilirsiniz:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Aslında biraz daha büyük bir kutu kullanıp içine Laptop için 12V-19V yükseltici de koyacaktım. Fakat sonra birgün, mesela daha da yaşlandığımda kabloları karıştırıp, kamerayı falan yakma ihtimali aklıma gelince o işten vazgeçtim. O adaptörü ayrı bir kutu halinde yapacağım ve akü çıkışından direkt elektrik alacağım. Zira benim laptop 6V aşan bir akım çekiyor ve bu da diğer bütün ekipmanların kullandığından fazla olacak.

İhtiyacı olanlara faydası olması dileğiyle konuya burada nokta koyuyorum.

Sevgiler,

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Begenmenize sevindim. En Buyuk katkıyı 2.5 liraya aldığım proje kutusunun yaptığını söyleyebilirim. Son derece kaliteli bir imalat. Altınkaya inanılmayacak çeşitlilikte bir ürün gamına sahip. Türkiye'de böyle bir imalat yapildigini bilmiyordum.

Biraz daha ufak bir kutu bulup 19V laptop adaptorunu da yapınca çok keyiflenecegim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Harika.. Bende yapmayı isityordum benzerini.

Artık örnek te var önümde.

Müthiş gerçekten, sağlayacağı kullanım kolaylığının yanında bu kadarda estetik oluşu gözede hitap ediyor.

Ellerine sağlık Sedat abi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Çok kullanışlı, ayrıcada hoş görünümlü bir kutu yapmışsın Sedat abi, güle güle kullan. Hepimize lazım böyle bir şey...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Teşekkür ederim Ahmet. İlk fırsatta hem buna hem de aku çantasına sigorta ve açma-kapama düğmeleri ekleyeceğim. Aldıklarımı İstanbulda unutunca bu hafta onlarsiz yaptım imalatı. Voltaj donusturuculeri kullanmadığım zaman kapatmalıyım ki bosu bosuna akumu yemesinler
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Selçuk teşekkür ederim. Kutu kablo dağınıklığını epey azalttı gercekten. Kablolarla olan savaşımda ciddi bir zafer kazandım :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Sedat Abi gıpta ve hayranlıkla izliyorum, eline sağlık.
Invertörlerin verimi kaç acaba, soğutma fanı gerekecek mi merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Fan gerekmiyor Özgür. Her ikisini de 2-3 aydır kullanıyorum. Canon kamera 0.5 amper gibi bir güç harcıyor. Isınma falan olmuyor. Web de yazilan doğru ise verimlilikleri % 96.
gönderen Bahadır Kuruçay
Sedat abi nice yıllara , sağlıklı mutlu ve huzur dolu uzun bir ömür dilerim Rabbimden.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Çok teşekkür ediyorum sevgili Bahadır. Artık 40'ıma merdiven dayadım :lol:
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]