Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ben öyle görmedim valla.. tabloyu görünce sesim kesildi hemen. Fareli köyün kavalcısı gibi gördüm kendimi :) Temize çıksam böbürlenecektim ama durum öyle görünmüyor maalesef :kanit
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Arkadaşlar merhaba... Listeye ben de bişeyler ekledim ama sizinkilerin yanında hiçbişey...:D Gözmerceklerini koymadım çünkü hala teleskobumu bitiremedim... onları da inşallah yaz ayında almış olurum...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Yeni gelen ekipmanları listeye ekleyelim lütfen :)

Deşifre olmak istemeyenler isimlerini yazmasınlar ama bilgiler doğru girilsin lütfen :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
Söylemden geçemeyeceğim tam siz ne zaman yazacaksınız diyip sitem edecektim. Sazanlık yapmadan önce listeye bakayım dedim. Sedat Bilgebay'ı görünce vaz geçtim. Ama itiraf etmekten geri kalamadım.
Başak da yazmış. İmalatçıları zengin etmişiz valla.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Fatihcim benim listeyi yazmak biraz uzun sürecek :) bu sıralar anormal yoğunum.. daha amerika dönüşü şokunu üzerimden atamadan şimdi de sempozyum stresine girdik...

Sen bildiğim kadar bilgi işlemcisin, bizim bu envanteri teleskop, kamera ve kundak bazında kolay anlaşılır veriler ve grafikler haline dönüştirebilir misin fırsatın olabilecekse. Örneğin toplam teleskop sayısı, açıklığa göre dağılım, tipe göre dağılım vs gibi.. ve aklıma gelmemiş olan başka formatlarda ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
İmalatçıları zengin etmişiz valla.
Onların cebi doldu bizim ise imkanlarımız zenginleşiyor. Bilgimizi de ilerletebilirsek ülkede ciddi bir atılım gerçekleştirmiş olacağız. Bu toprakların insanları da herkes kadar yetenekli ve beceriklidir diye düşünüyorum. Doğru yönlendirilir, enerjisini kısır çekişmeler yerine böyle yapıcı işlere aktarabilirse başarı da kaçınılmaz olarak gelir.

Forum olarak hepimizin arı gibi çalıştığını görüyor ve bundan büyük bir keyif alıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Sedat Bilgebay yazdı:
İmalatçıları zengin etmişiz valla.
Onların cebi doldu bizim ise imkanlarımız zenginleşiyor. Bilgimizi de ilerletebilirsek ülkede ciddi bir atılım gerçekleştirmiş olacağız. Bu toprakların insanları da herkes kadar yetenekli ve beceriklidir diye düşünüyorum. Doğru yönlendirilir, enerjisini kısır çekişmeler yerine böyle yapıcı işlere aktarabilirse başarı da kaçınılmaz olarak gelir.

Forum olarak hepimizin arı gibi çalıştığını görüyor ve bundan büyük bir keyif alıyorum.
+1.000.000.000.000
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Arkadaşlar Ekipman parkı dokümanına bilgi girerken dikkatli olalım lütfen. Doküman bayağı bir karışmıştı, o yüzden bir kaç gün önceki revizyona döndüm. Son iki günde yapılan bazı değişiklikler silinmiş olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ahmetcim bugün ben de bu konuda yazacaktım sana. Şimdiki hali ile filtrelemek ve sıralamak pek kolay değil. Örneğin teleskopların markası, modeli,tipi, odak uzaklığı, f değeri ve açıklıkları; göz merceklerinin markası, modeli, tipi, odak uzaklığı görüş alanları ayrı sütünlarda olsa süper olacak. Belki her ekipman grubu için ayrı sayfalar açmak ve o sayfaları bu ekipmanlara uygun şekilde tasarlamak çok daha iyi olacak gibi. Örneğin: teleskop, kundak, göz merceği, odak düşürücü veya katlayıcı, kamera vs gibi...tek bir sayfada bu işi yapmak zor.

Bu haliyle bir text dosyasından çok az farkı var, veriyi ayrıştırmak kolay değil, manuel yapmak gerekiyor.

Ne dersin ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih ÇORBACI
Sedat Bilgebay yazdı:Ahmetcim bugün ben de bu konuda yazacaktım sana. Şimdiki hali ile filtrelemek ve sıralamak pek kolay değil. Örneğin teleskopların markası, modeli,tipi, odak uzaklığı, f değeri ve açıklıkları; göz merceklerinin markası, modeli, tipi, odak uzaklığı görüş alanları ayrı sütünlarda olsa süper olacak. Belki her ekipman grubu için ayrı sayfalar açmak ve o sayfaları bu ekipmanlara uygun şekilde tasarlamak çok daha iyi olacak gibi. Örneğin: teleskop, kundak, göz merceği, odak düşürücü veya katlayıcı, kamera vs gibi...tek bir sayfada bu işi yapmak zor.

Bu haliyle bir text dosyasından çok az farkı var, veriyi ayrıştırmak kolay değil, manuel yapmak gerekiyor.

Ne dersin ?
Merhaba Sedat Bey,
Aslında tam da bu noktada bir yazılım çözümü ihtiyacı doğuyor. Örneğin bir teleskobu kimi "Meade" kimi "meade" olarak yazıyor. Bu şekilde yazılınca veri bütünlüğü bozuluyor. "Mevcut yapıda f değeri x olan kayıtları getir" demek gibi bir şansımız pek yok. Bunlar klasik veri saklama sorunlarıdır. Çözüm bu bilgilerin sistemli bir şekilde bir veritabanında tutulması ve bir web yada masaüstü uygulamasıyla görüntülenmesidir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Sedat Bilgebay yazdı:Ahmetcim bugün ben de bu konuda yazacaktım sana. Şimdiki hali ile filtrelemek ve sıralamak pek kolay değil. Örneğin teleskopların markası, modeli,tipi, odak uzaklığı, f değeri ve açıklıkları; göz merceklerinin markası, modeli, tipi, odak uzaklığı görüş alanları ayrı sütünlarda olsa süper olacak. Belki her ekipman grubu için ayrı sayfalar açmak ve o sayfaları bu ekipmanlara uygun şekilde tasarlamak çok daha iyi olacak gibi. Örneğin: teleskop, kundak, göz merceği, odak düşürücü veya katlayıcı, kamera vs gibi...tek bir sayfada bu işi yapmak zor.

Ne dersin ?
Valla iyi olur derim Sedat abi ama ben excel'de çok iyi değilim. Excel'i iyi bilen bir arkadaş yardımcı olursa beraber yapabiliriz.
Fatih ÇORBACI yazdı:

Merhaba Sedat Bey,
Aslında tam da bu noktada bir yazılım çözümü ihtiyacı doğuyor. Örneğin bir teleskobu kimi "Meade" kimi "meade" olarak yazıyor. Bu şekilde yazılınca veri bütünlüğü bozuluyor. "Mevcut yapıda f değeri x olan kayıtları getir" demek gibi bir şansımız pek yok. Bunlar klasik veri saklama sorunlarıdır. Çözüm bu bilgilerin sistemli bir şekilde bir veritabanında tutulması ve bir web yada masaüstü uygulamasıyla görüntülenmesidir.
Böyle bir çözümde olabilir ancak kim yapacak ve nerede tutacağız bu database'i? Bu sorunları halledebilirsek db olayı daha iyi bir çözüm olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih ÇORBACI
Aslında ben talip olmak isterim bu konuya fakat zamanım gerçekten çok kısıtlı. db yi tutmak için serverım da var ama haftada birkaç saat çalışmayla kısa sürede çıkacak bir proje değil. Çok iyi bir analiz yapılması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Celestron 10x50 dürbün sayılır mı? Yoksa büyü de gel mi diyorsunuz :D
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]