Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir ekipman listemi geliştirmek için internette teleskop sitelerini gezip duruyorum. Hem derin uzay hem de gezegen fotoğrafçılığı ile uğraştığımdan ekipman parkımda olması gerektiğini düşündüğüm ekipman çeşidi bir hayli fazla. Öncelikle hangi yöne yatırım yapmam gerektiği konusunda da bir türlü karar verebilmiş değilim, bir tarafım gezegen fotoğrafçılığına yönel derken diğer yanım derin uzaydan yana.

Şu an aklımda 3 farklı konu var. Bunları sizinle paylaşıp yorumlarınızı almak istiyorum.

1. Şu an kullandığım DSLR makinemi yeni aldım ancak daha profesyonel çalışmak için modifiyeli kamera şart. Modifiyeli kamera olarak forumdaki arkadaşların çoğu (yada hepsi) Hutech kullanıyor ancak nette Astronomiser.co.uk'da da uygun fiyatlı modifiyeli kameralar satılıyor. Canon 1100D 465 Sterlin (1300 TL) iken Canon 550D 635 Sterlin (1750 TL). Hutech'te ise 550D 1150$ (2000 TL). Astronomiser fiyatları daha uygun ancak kalite olarak aralarında fark varmı bilemiyorum. Tabi yurtdışından getirme konusuda şuan problemli. Şu sıralar amerika yada ingiltere'ye giden kimse yok çevremde, ancak yaz yada son bahara doğru getirtebilme imkanım var yada diğer seçenek kargo ile almak. Tabi bu durumda kargo ücreti ile beraber gümrükle ilgili sıkıntı çıkma olasılığı da var. Bekleme konusu benim gibi sabırsız biri için biraz sıkıntılı ancak yaza kadar beklersem de muhtemelen elimdeki birikimi çoktan harcamış olacağım :)

2. Aklımdaki bir diğer alternatif ise DMK yada Flea3 mono kamera almak. Aslında LRGB filtre ve filtre tekerleği ile beraber bununda maliyeti oldukça yüksek. optcorp'a baktığımda kargo maliyeti ile beraber 950$ civarı bir maliyeti var. Gümrük masrafını da eklersek toplam masraf 1100-1200$ civarına geliyor. Bununda maliyeti Modifiyeli 550D'ye yakın ama nedense bu rakam küçücük bir kamera için çok geliyor bana :)

3. Alternatif ise Süleyman Malkoç'un sattığı WO Megrez 88 FD APO. Bunu C9.25 ile beraber kullanabilirim diye düşünüyorum. Hem guider olarak hemde derin uzay fotoğrafçılığı için kullanılabilir. Tek başına kundak üzerinde kullanabilirim ancak C9.25'e monte etmek için ek aparata ihtiyaç var.

Tabi bunların yanında da daha bir sürü eksiğim var ancak onlarıda zamanla tamamlamaya çalışacağım.
Elimdeki birikimi doğru şekilde kullanmak için siz değerli arkadaşlarımın, üstadların yorumlarını almak istiyorum. Değerli yorumlarınızı eksik etmezseniz memnun olurum.

Selamlar...
Merhaba Ahmet. Düşüncelerimi yazmak istiyorum.
Bence eğer c9.25i derin uzay için düşünüyorsan çok büyük zorluklarla karşılaşacaksın. Yeni bir tüp alman en mantıklısı olur herhalde. c9.25'in odak uzaklığı çok fazla reducer kullanırsanda bu seferde kenarlarda uzamalar hat safhaya ulaşıyor. Ben derin uzay fotoğrafçılığı ile gezegen fotoğrafçılığını farklı kefelere koysam ibre gezegen fotoğrafçılığı yönünde olur.

derin uzay için...
-derin uzay fotoğrafçılığı için. düşük odaklı bir teleskop.
-modifiyeli kamera
-hızlı bir pc
-ortaya iyi bir fotoğraf çıkması için saatlerce pozlama, c9.25 için ise saatleri geçecek
--ve derin uzay fotoğrafçılığında olayları aşmış insanlar.

gezegen fotoğrafçılığı için...
-iyi bir webcam. profesyonelliğe adım içinde mono kamera ve renk filtreleri
-uzun odaklı bir teleskop (c9.25 bu iş için harika)
-yüksek büyütme için barlow veya powermate
-geçirgen bir hava
bu ekipmanlarla bile heran bir jupitere çarpan bir kuyruklu veya satürnde oluşacak bir beyaz fırtına. hemde derin uzaya göre bir kaç dakikalık çekim yetiyor.

son bir not. ben yinede derin uzay gözlemi yapacak olsam tüpü satar yerine kamera ve kısa odaklı bir apo tercih ederdim.

bunlar benim düşüncem.
Merhabalar,

Ben de sizinle aynı dertten muzdaribim. Hutech modifiye bir EOS 600D almayı planlıyorum.
Bunun yanında bir tane de Flea3 mono kamera düşünüyorum. 3.2 MP USB 3.0 arabirimli modeli daha cazip görünüyor.

Yanında gerekli filtre ve diğer aksesuarlar için de gruptaki diğer arkadaşların önerilerine şiddetle ihtiyacım var.

Önümüzdeki aya planlanmış bir ABD ziyaretim olacak, oradan almayı düşünüyorum.

Herkese öneri ve tavsiyeleri için şimdiden teşekkürler...
ahmet bir karar alıp arkana bakmayacaksın. ama ayrım tabii ki zor benim için derin uzay-güneş sistemi ayrımı çok kolay oldu çok şükür. ama ben modifiye kamera alırken herkesin söylediği hutech den şaşma idi. senin için en zor karar bence derin uzay-güneş sistemi ayrımı. Allah yardımcın olsun :)
hutech den aldığında kargo 60 dolar civarı tutuyor ben ısparta da 200 tl ekstra vergi ödeyip sorunsuz aldım. ama her yerin gümrüğü ısparta gümrüğü kadar rahat olamıyabiliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Teşekkürler Özkan, ben her halükarda iki alanda da çalışmak istiyorum. C9.25 Gezegen fotoğrafçılığı için uygun bir teleskop. Derin uzay için ise dediğin gibi çok iyi bir tercih olmayabilir ancak ilerisi için Hyperstar opsiyonum var. Bunun üzerine derin uzay için WO 88mm APO seçeneği de var. İkisini birlikte hem derin uzay hem gezegen fotoğrafçılığı için kullanabilirim diye düşünüyorum. Teleskobumu değiştirirsem de alacağım teleskop yine uzun odaklı bir SCT olacaktır. Belki 11" yada 14" EdgeHD ancak yakın zamanda böyle bir değişime gitme planım yok (eğer Burak benden önce davranmazsa tabi :D).
Burak Yakut yazdı:Ahmet bazen beynimi mi okuyorsun diye tirsiyorum ...
Frekanslar yakın sanırım Burak, o yüzden girişim yapıyor :D Düşüncelerini şifrelemen gerekecek...
Necati Demiral yazdı: ...Ben de sizinle aynı dertten muzdaribim. Hutech modifiye bir EOS 600D almayı planlıyorum.
Bunun yanında bir tane de Flea3 mono kamera düşünüyorum. 3.2 MP USB 3.0 arabirimli modeli daha cazip görünüyor...
Necati hocam, Allah yardımcımız olsun :)
Almandan önce danışmanızda iyi olmuş. Burak'ın da dediği gibi sensör çok önemli. Sonuçta o kadar yatırım yapıyoruz ileri de pişman olmamak için tercihlerimizi doğru yönde kullanmamız gerekiyor. Bende bu yüzden arkadaşlara danışmadan birşeyler almak istemedim. Gönül ister hepsini birden alabilmek ancak şuan için bu kadar masrafa girmek benim için pek mantıklı değil.
basak demirel yazdı:ahmet bir karar alıp arkana bakmayacaksın. ama ayrım tabii ki zor benim için derin uzay-güneş sistemi ayrımı çok kolay oldu çok şükür. ama ben modifiye kamera alırken herkesin söylediği hutech den şaşma idi. senin için en zor karar bence derin uzay-güneş sistemi ayrımı. Allah yardımcın olsun :)
hutech den aldığında kargo 60 dolar civarı tutuyor ben ısparta da 200 tl ekstra vergi ödeyip sorunsuz aldım. ama her yerin gümrüğü ısparta gümrüğü kadar rahat olamıyabiliyor.
Teşekkürler Başak, ama benim için karar almak biraz zor, iki alanla da ciddi şekilde uğraşmak istiyorum. Aslında güneş sistemine başlarda bu kadar sıcak bakmıyordum ama Burak ve Onur'un verdiği gazlarla bu hale geldim :aah Bütün suç bu ikilinin :D
Herkes Hutech'i öneriyorsa bir bildikleri vardır diye düşünüyorum. Gümrük ve kargo masraflarıda birbirine yakındır sanırım.

Yorumlarınız için tekrar teşekkürler...
Ahmet KALE yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir ekipman listemi geliştirmek için internette teleskop sitelerini gezip duruyorum. Hem derin uzay hem de gezegen fotoğrafçılığı ile uğraştığımdan ekipman parkımda olması gerektiğini düşündüğüm ekipman çeşidi bir hayli fazla. Öncelikle hangi yöne yatırım yapmam gerektiği konusunda da bir türlü karar verebilmiş değilim, bir tarafım gezegen fotoğrafçılığına yönel derken diğer yanım derin uzaydan yana.

Şu an aklımda 3 farklı konu var. Bunları sizinle paylaşıp yorumlarınızı almak istiyorum.

1. Şu an kullandığım DSLR makinemi yeni aldım ancak daha profesyonel çalışmak için modifiyeli kamera şart. Modifiyeli kamera olarak forumdaki arkadaşların çoğu (yada hepsi) Hutech kullanıyor ancak nette Astronomiser.co.uk'da da uygun fiyatlı modifiyeli kameralar satılıyor. Canon 1100D 465 Sterlin (1300 TL) iken Canon 550D 635 Sterlin (1750 TL). Hutech'te ise 550D 1150$ (2000 TL). Astronomiser fiyatları daha uygun ancak kalite olarak aralarında fark varmı bilemiyorum. Tabi yurtdışından getirme konusuda şuan problemli. Şu sıralar amerika yada ingiltere'ye giden kimse yok çevremde, ancak yaz yada son bahara doğru getirtebilme imkanım var yada diğer seçenek kargo ile almak. Tabi bu durumda kargo ücreti ile beraber gümrükle ilgili sıkıntı çıkma olasılığı da var. Bekleme konusu benim gibi sabırsız biri için biraz sıkıntılı ancak yaza kadar beklersem de muhtemelen elimdeki birikimi çoktan harcamış olacağım :)

2. Aklımdaki bir diğer alternatif ise DMK yada Flea3 mono kamera almak. Aslında LRGB filtre ve filtre tekerleği ile beraber bununda maliyeti oldukça yüksek. optcorp'a baktığımda kargo maliyeti ile beraber 950$ civarı bir maliyeti var. Gümrük masrafını da eklersek toplam masraf 1100-1200$ civarına geliyor. Bununda maliyeti Modifiyeli 550D'ye yakın ama nedense bu rakam küçücük bir kamera için çok geliyor bana :)

3. Alternatif ise Süleyman Malkoç'un sattığı WO Megrez 88 FD APO. Bunu C9.25 ile beraber kullanabilirim diye düşünüyorum. Hem guider olarak hemde derin uzay fotoğrafçılığı için kullanılabilir. Tek başına kundak üzerinde kullanabilirim ancak C9.25'e monte etmek için ek aparata ihtiyaç var.

Tabi bunların yanında da daha bir sürü eksiğim var ancak onlarıda zamanla tamamlamaya çalışacağım.
Elimdeki birikimi doğru şekilde kullanmak için siz değerli arkadaşlarımın, üstadların yorumlarını almak istiyorum. Değerli yorumlarınızı eksik etmezseniz memnun olurum.

Selamlar...
Anlaşıldı, işleme konusuna iyice yoğunlaşmam gerekiyor, rakipler silahlanıyor :)

Ahmetcim, 9.25 CG5 için zaten yeterince zorlayıcı.. bir de onun üstüne bir teleskop daha bağlarsan ağlar. İkinci bir teleskobu karşı ağırlık tarafına esnemeyecek şekilde bağlamanı öneririm. Ben böyle çok fotoğraf çektim. Hatta karşı ağırlığa ikinci kamera bağlama teşkilatı bile yaptım. Böylece teleskopdaki kamera ile dar açı çalışırken aşağıdaki kamera ile de geniş açı çekimler yapıyordum. Bir ara 3 kamerayla bile çalıştım. Fakat bu çok yorucu bir iş oluyor. Bir yardımcı olmadan yapmamaya karar verdim.

İkincisi, hem gezegen hem de derin uzay çalışmak istemeni gayet iyi anlıyorum. Ancak ekipman almakla bu iş bitmiyor. İki konunun da öğrenilmesi gereken ve zamana ihtiyaç duyan püf noktaları var. Daha yaşın genç, evren de yerinde duruyor. Telaşlanma, bir tanesine başla, diğeri de bir ara olur.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Sevgiler

Sedat
seni rakipsiz bırakmaya çalışıyorum müdürüm :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Sedat Bilgebay yazdı:
Anlaşıldı, işleme konusuna iyice yoğunlaşmam gerekiyor, rakipler silahlanıyor :)

Ahmetcim, 9.25 CG5 için zaten yeterince zorlayıcı.. bir de onun üstüne bir teleskop daha bağlarsan ağlar. İkinci bir teleskobu karşı ağırlık tarafına esnemeyecek şekilde bağlamanı öneririm. Ben böyle çok fotoğraf çektim. Hatta karşı ağırlığa ikinci kamera bağlama teşkilatı bile yaptım. Böylece teleskopdaki kamera ile dar açı çalışırken aşağıdaki kamera ile de geniş açı çekimler yapıyordum. Bir ara 3 kamerayla bile çalıştım. Fakat bu çok yorucu bir iş oluyor. Bir yardımcı olmadan yapmamaya karar verdim.

İkincisi, hem gezegen hem de derin uzay çalışmak istemeni gayet iyi anlıyorum. Ancak ekipman almakla bu iş bitmiyor. İki konunun da öğrenilmesi gereken ve zamana ihtiyaç duyan püf noktaları var. Daha yaşın genç, evren de yerinde duruyor. Telaşlanma, bir tanesine başla, diğeri de bir ara olur.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Sevgiler

Sedat
Yorumların için teşekkürler Sedat abi, dediğin gibi ekipman almakla işin bitmediğinin farkındayım ama işte biraz maymun iştahlılık var sanırım :) Ben yine seni dinleyip bir tarafa ağırlık vereceğim.
Burak Yakut yazdı:Abi sende ha! Biraksana dalsin ikisine de :)
Neyseki Sedat abi var, o olmasa şimdi gaza gelip büyük bir yükün altına girebilirdim :D Ama her iki kulvarda da çalışmaya devam edeceğim, benden kurtulamazsın Burak :lol:
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]