Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sevgili dostlar,

Sürekli bir şeyler araştırıp buluyorum ve bunları sizlerle paylaşmadan kullanmaya gönlüm razı olmuyor. Bu konu da yine sizlerle paylaşmam gereken önemli bir konu. Fotoğraf çekimlerinde pil kullandığımız zaman iki şey oluyor:

1- pil ne zaman bitecek de çekimlerimiz yarım kalacak diye kalp çarpıntısı çekiyoruz. Örneğin kar, kıyamet dememişiz Davraz'a çıkmışız, epey uğraşıp Atlası kurmuşuz, kutup ayarı falan derken bir de bakıyoruz pilin önemli bir kısmı tükenmiş...biraz çekim yapıp kös kös dönmek insana ağır gelir gerçekten.

2- Kameranın içindeki pil, bir yandan kameraya can verirken bir yandan da ısı üretiyor ve bu da çekimlerimizde gürültünün artmasına neden oluyor.

İşte bu sorunların çözümüne yönelik basit ve ucuz bir çözüm için gerekli parçaları aşağıda görebilirsiniz. Bu örnek çalışmayı Canon 550D için yaptım ama diğer bütün modeller için yapmak mümkün.

1- Canon DC Coupler - Pile benzeyen ama sadece kablodan gelen akımı kameraya aktarmaya yarayan bir adaptör bu

Resim

http://www.amazon.com/DR-E8-Coupler-Dum ... rid_pt_0_1

2- 12V-7.5V DC-DC voltaj düşürücü - Bunun giriş kısmına 12V akım verdiğinizde diğer taraftan 7.5V akım alıyorsunuz. Canon 550D 220V adaptörünün verdiği akımı ölçtüğümde 7.4V verdiğini görüyorum. Pilin üstünde ise 7.2V yazıyor. Dolayısıyla bu voltaj düşürücü ideal olacak.

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl ... 542wt_1247

3- 1 numaralı parçaya uygun bir konnektör/jak ve kablo - bunu kendiniz yapmak ya da bir elektrikçiye yaptırmak durumundasınız. Dikkat edilecek husus pozitif olarak jakın orta kısmını kullanmak olacak yani (+) ortada olacak.

Voltaj düşürücünüzün diğer ucunu da aküye bağladınız mı işlem tamamdır. Yalnız burada en önemli husus ters kutup bağlantısı yapmamak olacak. Ters bağlandığında ne oluyor onu bilmiyorum. Bir şey olmayabilir veya kameranız yanabilir. Bu adaptörü ters kutup bağlantısı yapamayacağınız bir sistemle aküye bağlamalısınız. Ben böyle bir sistem kurdum, yakında fotoğraflarını çekip o sistemi de ayrı bir başlık altında paylaşacağım.

Mevcut riskinden dolayı bu işin sorumluluğunun tamamen kullanıcının kendisine ait olduğunu söylemek istiyorum. Yanlış bağlantı yapar da kameranızı yakarsanız beni suçlamayın lütfen.

Selamlar
abi öğrendiğin bilgileri ne güzal rahat paylaşıyorsun hayranım sana. 2 kez bataryası bitmiş biri olarak ,gerçi 2. sinde ac-dc adaptörümü yanıma almıştım neyseki ama bu seferde amerikan priz adaptörünü unutmuşum :lol: :lol: :lol: , alternatif elektrik kaynakları çok önemli dediğin gibi.
ama bu sistem ac-dc adaptör ile aynı olmuyor mu abi ? fark olarak 12v kaynaklarından elektrik alıyor herhalde değil mi.
Başakcım bunun farkı doğrudan 12V kullanıyorsun. İnvertör kullandığın zaman önce 12 volt doğru akımı 220v alternatif akıma çeviriyorsun sonra tekrar 7.4V doğru akıma çeviriyorsun. Bu dönüşümlerin herbirinde kayıplar yaşıyorsun, bu çevirici aletlerin her biri ayrı ayrı ısınıyor. Bu ısı seni akünden havaya giden amperler, yani enerji damlacıkları anlamına geliyor. Oysa senin o enerjinin her zerresine ihtiyacın olabilir, ki olur da.

Bu nesne, ingiizce adından göreceğin gibi step-down convertor. yani 12v doğru akımı alıyor ve neredeyse sıfır kayıpla 7.5 volta çeviriyor.

Fark burada! :lol:
Sedat' cığım,
Gerçekten de çok işe yarayacak bilgiler bunlar.
Paylaşım için teşekkürler.

Ben Canon 350 yi bu şekilde kullanıyorum ve pil bitme diye bir sorunum yok. Ancak, 12/7,5 volt çevirici bana da şart. 220/7,4 volt adaptör kullanıyorum şu anda ve arada boşuna invertör kullanmış oluyorum.

550 için her ikisi de lazım. :)
Eğer bunlardan kendine alacaksan, sipariş verirken 2 adet 12 / 7.5 çevirici ve 1 adet 550 D coupler benim için de sipariş verir misin?

Aküye ters bağlantı yapılırsa büyük ihtimalle makina zarar görür. Buna çok dikkat etmek lazım.
Sanıyorum bu da basit bir yolla çözülebilir. Elektronikten çok fazla anlamam ama ( + ) uca bir diyot koyabiliriz. Diyotlar tek yönde akım geçiren yarıiletken parçalardır. Kabloları ters taktığımızda diyot akımı geçirmeyecek ve böylece cihazımız açılmayacak ve zarar görmeyecektir.
Elektronik bilgisi olan arkadaşlar bunu teyit ederlerse iyi olur. Yanlış bilgi vermeyelim.
Uğurcum, ben bu sonuca epey masraf ettikten sonra ulaştım her zaman olduğu gibi :( iki kameram için birer adet AC-DC adaptör aldım Canon'dan. Her biri 65 dolar + vergi vs'ye maloldu bana. Sonra bir baktım sadece coupler değişiyor, adaptör kısmı aynı.

550D için olanı şu:

Resim

http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... r_Kit.html

Dolayısıyla coupler denilen parçalar bu kitleri almış olduğum için zaten var. 12V-7.5V adaptörü de 10 gün önce ısmarladım.

Başkaları da benim gibi kamera başına 80-90 doları sokağa atmasın diye bu başlığı açtım. Üstelik bu kadar parayı sokağa atmakla kalmıyor bir de akünüzü verimsiz kullanıyorsunuz ekstra dönüşümler nedeniyle.

Oysa bu parçaları alıp kendiniz yaparsanız en fazla 35-40 dolar gibi bir paraya bu işi çözebilir ve akünüzü maksimum verim ile kullanırsınz. 12V-7.5V dönüştürücünün tanıtım sayfasında dönüşüm nedeniyle sadece %4 cıvarında bir enerji kaybı olduğu söyleniyor. Bundan başka da bir kayıp söz konusu değil. Diğer sistemde ise %30 lara varacağını düşünüyorum. Bir ara fırsatım olursa o konuyu da araştırırım.

Sipariş konusunu yeni kamera alan arkadaşlarla birleşerek halledebilirsiniz belki. Benim şimdilik yeni bir siparişim olmayacak maalesef :(
Uğur İkizler yazdı: Aküye ters bağlantı yapılırsa büyük ihtimalle makina zarar görür. Buna çok dikkat etmek lazım.
Sanıyorum bu da basit bir yolla çözülebilir. Elektronikten çok fazla anlamam ama ( + ) uca bir diyot koyabiliriz. Diyotlar tek yönde akım geçiren yarıiletken parçalardır. Kabloları ters taktığımızda diyot akımı geçirmeyecek ve böylece cihazımız açılmayacak ve zarar görmeyecektir.
Elektronik bilgisi olan arkadaşlar bunu teyit ederlerse iyi olur. Yanlış bilgi vermeyelim.
Uğur abi, dediğin gibi diyot bağlayarak kutupları test bağlamanın önüne geçilebilir. Yalnız şunu akılda tutmak lazım, araya diyot koyduğunuzda çıkış geriliminiz yaklaşık 0.6V-0.7V kadar düşecektir.
Arkadaşlar bunlara gerek yok, ben ters bağlantı ihtimalini mekanik yollardan imkansız hale getirdim. Yakında paylaşacağım bunu da. Diyot da ayrı bir enerji kaybına neden olacaktır sonuçta.
Merhaba arkadaşlar,elimde altı adet pil olmasına rağmen D-SLR için ciddi bir anlamda enerji sorunu yaşıyorum.Pillerin kullanım süreleri iyice kısaldı,burada anlatılana benzer bir düzenek yapmayı düşünüyorum...
Bu arada bunu yapan oldu mu?
Elimde 12 volt 4,5 amper değerinde bir akü var,12volt-7,5 volt dönüştürücü bularak D-SLR'yi beslemek için bu aküyü kullanmayı düşünüyorum.Ancak bulamıyorum,arayama devam ediyorum...

Bu arada bu aküyü doldurmak için Atlas kundağın ( 12 volt-4 amper) şarj aletini kullanabiliyormuyuz?
Deneyenlerin paylaşımlarını bekliyorum...
Selamlar,
Cüneyt
Cüneyt merhaba..şu anda bu düzenekleri ben ve Uğur üstad kullanıyoruz, gayet de memnunuz.

Dönüştürücü ve diğer malzemelerin nerede bulunacağına dair bilgileri yukarıda vermiştim. 12V-7.5V dönüştürücü http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl ... 542wt_1247 adresinde Canon 50D için gerekli coupler ve beraberinde AC adaptörü de http://www.amazon.com/HQRP-Adapter-Coup ... +canon+50d adresinde... ısmarlayacaksın, 3-4 hafta içinde elinde olacak.

Akü doldurmak için Atlas adaptörünün iş göreceğini sanmıyorum.. aki doldurmak için gerektiğinde akımı 15 V üstüne çıkarabilecek bir adaptör lazım. http://www.ebay.com/itm/12-V-Volt-Seale ... 4639408%26 adresinde göreceğin 6.53 dolarlık redresör 1.25A gücünde, yani 7A bir aküyü 6-7 saatte doldurur. Bence bir tane bundan al gitsin.

Başka sorunuz ? :)

Sevgiler

Sedat
Ağbi bilgiler için teşekkürler,temel nokta şu kredi kartlarına iki yıl kadar önce veda ettik.Ailece kart kullanmıyoruz,neyse bir arkadaşın kartı ile bunları temin edeceğim...
Selamlar,
Cüneyt
Merhabalar,parçalar dün geldi pillerle uğraşmaktan kurtuldum...
Teşekkürler...
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]