Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Herkese merhabalar,
Geçtiğimiz birkaç haftadır aklımda olan durumu sizlerede paylaşmak, yardımlarınızı, önerilerinizi almak istiyorum. Malumunuz fiyat/performans olarak Imaging Source gezegen fotoğrafçılığı alanında kendini kanıtlamış bir marka. Dolaştığım birçok yabancı forumda da devamlı rastgeldiğim çeşitleri var.
Şunu belirtmek istiyorumki; yaklaşık 400-500$ dolar bütçem var. Bu yüzden 640x480 üzeri monochrome kamera alıp ekstradan renk filtreleri ve filtre tekerleği almak istemiyorum(Renk filtreleriyle monochrome kameralarda renkli kameralara göre çok daha iyi sonuç alınıyor biliyorum). Çünkü bir o kadar daha masraf etmek istemiyorum, bu yüzden "color sensor" bir kamera düşünüyorum. Firewire kameraların veri aktarım hızı USB'ye göre çok daha hızlı fakat bilgisayarımda firewire özelliği olup olmadığını bilmediğim için USB'ye yönelmek zorundayım. İşin özü USB ve renkli bir kamera düşünüyorum.
Kafamda belirlediğim birkaç kamera ve aklıma takılan birkaç soru var :D

https://www.optcorp.com/product.aspx?pi ... 1285-10634

İlk tercihim DBK21.. 21 serisi saniyede 60 frame alıyor. Bende zaten UV/IR Cut filtresi olduğundan gezegen çekimlerinde pek sorun yaratacağını zannetmiyorum.

https://www.optcorp.com/product.aspx?pi ... 1285-16990

Bu kameranın ise anladığım kadarıyla tek farkı 1.25" adaptörünün oluşu. Bende SPC kameramla kullandığım 1 tane adaptör mevcut. Bu kamerayada uyacağını düşünüyorum.

https://www.optcorp.com/product.aspx?pi ... 1285-10633

DFK21 serisi... DFK ile DBK arasındaki farkın ne olduğunu tam olarak anlayamadım.

Şimdilik gösterdiğim bu 3 link arasında kararsız kaldım. Tavsiyelerinizi, daha farklı markaları, modelleri, avantajları-dezavantajları, aklınıza gelebilecek herşey hakkında destek bekliyorum :)

Herkese şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar....
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Mono kamera alman lazım paşa!
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Yüce, sorduğun ve yazdığın şeylerle ilgili birçok şey söylenebilir, bazı şeyler düzeltilebilir.. Ama onlara girmeye gerek yok, ben de Sedat abi'ye hak veriyorum, mono lazım.. Sebebi sadece daha iyi olması değil, aynı zamanda renkli kameraların da gayet pahalı olması. Bak bu gösterdiklerin 600-700 lirayı buluyor. 100-200 lira civarında olsa ben de renkli kamera al idare et derdim ama onu alırsan elinde kalır, monoya geçmek istediğinde kolay kurtulamazsın ondan. Şunun şurasında bu işlerle uğraşan hepi topu Türkiye'de 15-20 kişi varız, bunların %90'ı da webcam kullanıyor fazlasını da düşünmüyor :)

Alacağın kameranın modelinden çok çipine dikkat et, nasılki teleskop alırken en çok aynasına dikkat ediyorsak, bunda da çipine dikkat etmek lazım.. Geriye kalan her şey sadece çipi desteklemek için konulan yazılım, kablo, kutu vs'den ibaret. Çip tercihin ICX618 olsun.. Bu çipi taşıyan kameralardan almak lazım.. (Bu gösterdiğin DMK'lardan biri niye diğerinden 100 dolar daha pahalı onu da açıklıyor (orda fark adaptör değil, çipe dikkat et)
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Emre teşekkür ederim iltifat için, inşallah yapacağız bir kombinasyon :)

Onur abi bilgiler için teşekkürler. Demek istediğin renkli kamera alırsan SPC'den çok farklı bir sonuç elde edemezsindi anladığım kadarıyla :) ICX618 çipli kameraları araştırayım ben bakalım nasıl kameralar çıkacak ortaya. Her halükarda filtreleri ve filtre tekerleğini-şarjörünü almam gerekecek, maliyet bir hayli artacak. Bir süre daha araştırayım ben en iyisi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Mono kamera sadece RGB filtre kullanınca daha iyi çekmek demek değildir, onu da açıklığa kavuşturmak lazım.. Yani alırsın R-G-B diye ayrı ayrı çekilip birleştirilmiş Jüpiter, bir de renkliye bakarsın dersin ki çok fark yok.. Ama sadece onunla düşünmemek lazım..

Mars çekerken kırmızı yerine IR filtre kullanınca detaylar fışkıracak..
Venüs'te morötesi çekme denemeleri yapınca ileride şaşırıp kalacaksın..
Ay yüzeyinde IR kullanmak ciddi faydalar yaratabiliyor.
Mars'ın atmosferinde bir toz fırtınası yakalamak istiyorsan mavi bantta çekim yapman gerekecek..

Daha bunlar say say bitmez.. İşin gerçeği şu ki mono kamera alınca sen istediğin tayfta istediğin görüntüyü çekebiliyor olacaksın.. İster RGB yap, ister IR-G-B yap.. İster UV çek, ister başka bir şey yap.. Seçenekler sınırsız.. Renkli kamera alınca ise elinde daha iyi fotoğraf çeken bir gelişmiş SPC900NC bulacaksın, onunla kendini geliştirmene imkan yok, farklı şeyler yakalaman da mümkün değil.

Olay sadece monoların daha iyi çekmesi değil yani, aynı zamanda çeşitliliği de sağlaması.. Monoda 10 farklı filtre ile farklı farklı denemeler yapıp çeşitli istifleme kombinasyonları yapabilirsin, renklide yapamazsın. O bayer filtre bir ömür boyu o kameranın üstüne yapışmış şekilde duruyor olacak, monoda ise özgürsün.. Mono, bir nevi jailbreakli iphone gibi :) .. Seçenekler sınırsız.

Edit: Ayrıca düşününce bir şey daha var, renkli kamerada sökülemeyen bir bayer filtresi, yani bir nevi RGB filtre var, iyi güzel de bunun kalitesi nedir? Misal kırmızı olan filtre vaar, filtre var.. Astrodon marka filtreler 500-1000 dolar civarlarına çıkabiliyor.. Bunu şu yüzden söylüyorum, demek ki filtrelerin de kendi içlerinde kaliteli olanları var olmayanları var.. Daha baştan değiştirilemeyen ve kalitesi belirsiz bir bayer filtre takmaktansa, gerektiğinde, istersen daha iyilerini alıp takabileceğin bir kameraya sahip olmanın rahatlığı da bir başka olmalı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Burak abi tavsiyen icin tesekkur ederim, anlasilan dediğin gibi bir süre daha beklemem gerekecek.

Onur abi, biraz arastirmistim, bazı seyleri biliyordum ama arada bu kadar buyuk farkın olduğunu bilmiyordum. Saglik olsun abi bir süre daha araştırma bahanesiyle birikime devam edelim o zaman. Kaliteli bir düzenek icin 1000$'i gözden çıkarmak gerekecek :)
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]