Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Teleskobu olan herkesin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi okülerdir malum. Birçok çeşit oküler bulmak mevcut, bütçeye ve kaliteye göre seçenekler artıyor tabii ama eğer kısıtlı bütçe ile yenilik yaratmak, 3-4 merceği tek bir okülerde birleştirmek istiyorsanız Agena'nın zoom oküleri tam size göre :)

Geçen ay aldım bu oküleri fakat kullanma fırsatı bulamamıştım, şimdi biraz bahsedelim:

- Öncelikle fiyatı 65$ kargo dahil 90-95$'a geliyor. Uzun vadede olmasa bile bir süre elinizi cebinize götürtmeyecek bir oküler.

- 24-18-12-8 mm olmak üzere 4 büyütmeli bir oküler, ara büyütmelere dikkat etmedim inanın yani 20mm büyütüyor mu diye test etmek aklıma gelmedi.

- Teleskobumla gelen Orion 25 mm Plössl ile Agena 24mm'i Ay üzerinde test ettim ve netlikte ciddi bir fark olmadığını gördüm. Sadece tek bir plössl'e vereceğiniz fiyata alabileceğiniz bir oküler.(FOV değerleri önemli tabii, birazdan değineceğim)

Resim

Aynı alanda birçok rakibi var, Baader, Meade, Celestron, Televue, William Optics vb. gibi... Fiyat/Performans olarak fiyatlar değişiyor haliyle. 65$'a alabileceğiniz performans bir noktaya kadar sizi tatmin edebilir, zaten o sırada para biriktirip yeni yatırımlar yapabilirsiniz :)

Şimdi de gelelim kusurlu görünen yanlarına:
(Baader'i kullanma fırsatım olduğu için Baader ile kıyaslıyorum)

- Baader zoom okülerdeki gibi çevirdiğiniz zaman click sesi gelmiyor, yani çevirdiğinizde hangi mm'de olduğunuzu anlayamıyorsunuz.

- 24 mm'de çok dar bir alanı gösteriyor, 40 derecelik bir alanı kapsıyor. (Apparent Field of View (Mfg Specified) 40° - 60°) Oysa Baader 12 mm'de 50 derecelik bir alanı gösterebiliyor size.(Field of View-50º to 68º)

- Ürün hakkında yorumda bulunan bir kişi Celestron zoom oküler ile aralarında fark olmadığını iddia ediyor.

Ben Ay üzerinde denedim ve keskinliğinde çok fazla sırıtan bir fark görmedim, fiyatına göre gayet kullanışlı. Tek sorun 24 mm'de dar alanı göstermesi. Agena ürünü kendi kabıyla yolluyor, çok pratik çevir-aç kapaklı bir kap, şeffaf kaplardan değil biraz daha sert olanlarından.

Merak ettiğiniz bir soru olursa seve seve yanıtlarım, keyifle okumanız dileğiyle...

Ürünün linki: http://agenaastro.com/agena-1-25-zoom-e ... o7l2iot906
En son Yuce Doruk tarafından 30 Eki 2011, 23:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yüce öncelikle güle güle kullan.

Ben bu okülerin de yine Celestron zoom'da olduğu gibi on-axis'te, yani merkezde Baader'den çok farklı olmadığını düşünüyorum, birlikte kullanınca yine bakarız tabi. Tek eksiğinin malzeme kalitesi ve off-axis, yani kenarlardaki kalite farkı olacağını tahmin ediyorum. Fakat elbette dağlar kadar fark olmayacaktır.

20mm var mı diye bakmana gerek yok, muhakkak vardır :) Neticede oküleri çevirdiğinde yaptığı şey iç mercekler arasında mesafeyi oynatarak odak uzaklığını ayarlamak. Mutlaka 8-24mm arasında sonsuz miktarda büyütmesi vardır, nerde bırakırsan o kadar..

Soracağım tek şey şu, sanırım bir karışıklık olmuş. Görüntünün daraldığı büyütme zoom okülerlerde 8mm değil, 24mm'dir. Yani düşük büyütmede.. Sanırım onu karıştırdın? Senin de söyeldiğin gibi malesef zoom okülerler belli büyütmelere geldiğinde aniden daraltıveriyorlar görüntüyü. 20-24mm civarlarında ben Baader'i de kullanmayı sevmiyorum açıkçası. Onda da aynı olmalı. 20-24mm civarlarında görüntü katlanılmayacak kadar daralıyordur.

Güle güle kullan, 8-20mm aralığındaki büyütmelerde en kullanışlı okülerin bu olacak.
Güle güle kullan Yüce, böyle bir öküler herkese lazım. Bu öküleride listeme ekliyorum:)
Bende geçenlerde birkaç parça birşey aldım agenadan. Aslında Orion Short Tube almaya niyetlenmiştim ama ürünleri amerikadan getirecek olan arkadaşımın bavulları yeterince dolu olduğundan vazgeçtim. Onun yerine derin uzay çekimleri için antares focal reducer, geniş açı gözlem için meade 32 mm öküler ve antares variable transmission polarizing filtre aldım. Ay gözlemleri filtresiz olmuyor malesef, filtre ışık şiddetini istediğin gibi ayarlamanı sağlıyor ama havalar yüzünden henüz hiçbirini deneme fırsatım olmadı.
Gözlem sırasında gözmerceği değiştirmeden gözleme devam etmek çokçok güzel olmalı.
Motivasyon hiç bozulmuyor.Gerekli bir ekipman.
Güle güle kullan Yüce.
Hayırlı olsun Yüce abi incelemeni paylaştığın için teşekkürler.

Aydın abiye katılıyorum fokusere çıkart tak yapmak sıkıcı birşey.
Bende bir zoom oküler almak istiyorum. fakat Celestron'a daha yakınım Amazonda şuanda 57 dolara satılıyor bende kısa süre içerisinde alıp Celestron incelemesini yapıp paylaşmak istiyorum. bir etkinlikte Baader, Agena ve Celestronu karşılaştırmak içinde iyi olur.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]