Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
#92425
tayfun uçar yazdı:Makaleden çok birşey anlayamadım ama içimden bir ses "gökyüzü fotoğrafçılığı için uygun olabilir" deyince sormak istedim. Konuyu bilenler ne diyecekler? Eğer alakasız bir ürünse bu başlık silinse iyi olur tabi :mrgreen:
http://www.donanimhaber.com/fotograf-ma ... erasi-.htm
Bende makaleden bir şey anlamadım. Ama kullandığı teknolojiyi merak ettim doğrusu. Işık Alan teknolojisinin ne olduğu makaleden anlaşılmıyor. Yazılım ile gerçekleşen bir şey olduğunu veriyor makale. Makalede kullandığı optik ve algılayıcı hakkınde bilgi yok. Ancak http://www.pcmag.com/article2/0,2817,23 ... yagvoYH7aI adresinde sanırım bu teknoloji iyi anlatılıyor. İnsan gözünün çalışmasına benzer şekilde çalışıyor. Ham resim bilgilerine kattığı bir şey yok. Ham resimleri işleyip yakın ve uzak her noktayı net hale getirmeyi amaçlayan bir yazılım desteği olduğu anlaşılıyor. Gök cisimleri gibi oldukça uzak mesafeler için bu teknoloji pek işe yaramaz. Yanlış anlamadıysam, söz konusu teknoloji uzun vadede 3 boyutlu görüntülemeyi anında yaratmayı hedef alıyor. Fiyatları ve amaçları, günümüzde bilinen astro fotoğrafçılık ve görüntü işleme amaçları ile aynı kapsamda değil.
#92427
Doğrusu ben de sonradan -örnek sayfalarını ziyaret edince- anladım. Bu cihazla çekilen fotoğrafların derinlik bilgiside resme işleniyor ve normalde uzakta olduğu için bulanık görülen noktalara tıkladığınızda o bölgeler netleşiyor, bu kez yakın plan bulanıklaşıyor. İlginç bir teknoloji fakat herhalde gökbilim ile bu özelliğinin ilgisi yok ama "karanlıkte ışık gerektirmeden kaliteli çekim" gibisinden bir iddiası daha vardı. Belki o işe yarayabilir. Yeni bir teknoloji... Olgunlaşsın bakalım.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘