Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Az önce 3x optik büyütmesi olan emektar fotoğraf makinemi kullanarak Ay gözlemi yaptım. İşte bu gözlem neticesinde çektiğim onlarca fotoğraftan üç tanesini aşağıda bütün halde görülecek şekilde birleştirdim. Ama ortanca olanın çapı 24 piksel, büyük olanın çapı 164. Sizce bu ilginç değil mi! Çünkü dürbünüm 10 kat büyüttüğüne göre 10x3=30 kat büyütme olması gerekmez miydi?

Aslında en küçük olanı 14 piksel ve en büyük olanı da bundan 11 kat fazla. Sanki çarpımları değilde toplamları olmuş gibi. Hatta fotoğraf makinem 2x büyütme bile yapmamış. Halbuki lensin üzerinde 3x yazıyor!

Resim

Sevgiler, saygılar...
En son Salih Dinçer tarafından 26 Eyl 2007, 17:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

İşin detayını anlayamadım ama 10x büyütme 10 piksel olan bir objenin 100 piksel haline gelmesi demek değildir. Buradaki büyütme açı olarak! Yani mesela 1 derece olarak görünen bir cisim 10x büyütldüğünde 10 derece olarak görünecektir. Bunun kaç piksele tekabül ettiğini geometrik olarak hesaplamak gerekir ama ilişki lineer değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Bugün başka 3 resim çektim. Sanırım bu sefer ölçüler (21-64-612 px.) tuttu. Belki çektiğim cisim dörtgen ve parlak olduğu için kesin bir ölçüm yapabildim. Ama ay için dediğiniz gibi bir açı olayı var.

Açıklamanız için teşekkür ederim.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]