Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Özgür Ölmez
youtube daki videoları gördüm. hemen kullanmadığım webcam i ayarladım. yalnız kayıt yapmak için program bulamadım:) cd sini bulursam yükleyeceğim. forumda bir ara tartışılmış. ancak 2006 tarihli olduğu için yeni bir başlık açmak istedim. geçen süre zarfında -eğer varsa- yaşanan değişiklikleri öğrenmek düşüncesiyle. teleskop konustart 900. takip motorunu kurdum. ancak hızını nasıl ayarlayacağım hakkında en ufak bir fikrim yok. ayrıca 2x barlow lens ve 1.5 erecting eyepiece çıktı kutusundan. yalnız ne olduklarını bilmiyorum:) ve nasıl kullanıldıklarını. her türlü yardıma ve tavsiyeye açığım...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Teleskopunuzu tanımamakla beraber, 2x lik Barlow odak uzaklığını ikiye katlayacaktır. Erecting prizm yeryüzü gözlemleri için doğru görüntü verir (gökyüzüne bakarken cam yüzeylerinin sayızını en aza indirmek için ters görüntü kullanılır), fakat bu parçayı gökyüzü gözlemleri için tavsiye etmem, genellikle kalitesi düşük oluyor.

Webcamınız hangi model bilmiyorum ama program olarak Registax'ı tavsiye ederim : İnternetden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
gönderen Özgür Ölmez
webcamde uyduruk aslında. gözden çıkarmıştım. kablosu kopacak gibiydi. açıp inceleyince tamir edebileceğimi fark ettim. Orite marka RN-480 modeli. birkaç üst modelini almıştım yanında hediye etmişlerdi. teleskopa bağlamaya bu modelin daha uygun olduğunu düşündüm. ancak bilg. için prog. bulamamıştım. yeni araştırmaya başladım. sizin önerinizi de deneyeceğim. teşekkürler.

bu arada teleskoptan baktığımız yerin ismi oküler miydi? barlow lens oraya takılıyor sanırım. ancak diğerini hâlâ anlamış değilim. denemek gerekli. ancak öyle anlayabileceğim sanırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Barlow teleskop ile okuler arasına takılır
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]