Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Celestron omni xlt150 bu teleskopun peşindeyim şu anda. foto mak. canon 500D olacak. T adapter i iptal edip resim çektiniz bir süre ozaman bende boşuna t adapter almasam mı? sadece Ring ile mi foto çekilecek bu durumda? Barlow ile çekim yapmak şart ise barlow için extra bi aparat gerekiyor mu? gelişmeler nedir sizin cephenizde paylaşırmısınız.
Evet ben sadece t-ring ile bağlayıp net resimler çekebildim. adapter'e gerek duymadım. T-Adapter araya girince odaklama yapılamıyor ve görüntü bulanık oluyor. Barlow olayı ise tam bir bilinmez oldu benim için. Barlow araya girince daha yakın ve net bir görüntü elde edebilecekmiyiz acaba. Bunun cevabını çok bekledim ama gelmedi. xlt150 si, canon 550d si ve barlow'u olan arkadaşlardan denemelerini rica ediyorum.
Merhabalar,

Bende bu konuda kararsız kaldım. Kalite açısından t-ringler değişkenlik gösteriyor mu acaba? Çünkü nerede baktıysam eğer fiyat aralığı genelde aynı oranda.

http://www.ebay.com/itm/T-MOUNT-T2-T-ri ... 500wt_1054

Böyle bir parça işimi görür mü acaba? Başlıkta T2i'ler içinde uyumlu olduğunu yazmış fakat altında 300D, 350D, 400D, 450D, 500D, 1000D açıklamasında bulunmuş, 550d'yi katmamış :shock:
Murat bey bi gelişme var mı? Her bir kaç ayda bir burayı canlandırıyorum :) 550D ve Barlowu nasıl birleştirdiniz yoksa vazmı geçtiniz nedir son durum?
Sizin sorundan yola çıkarak siparişi verirken sadece Ring aldım Tadapter i almadım. Şu aralarda barlow alasım var ama yanına adapter almam lazım mı nasıl bişi almalıyım araştırıyorum onun için soruyorum.
550d ile barlow'u birleştirmek gezegen videosu çekmek dışında gerekli değil hiç. 2x Barlow ile teleskobun hızı 2 kat düşer ve bu da derin uzay fotoğrafçılarının hiç istemediği bir şeydir. Bize hızlı teleskop lazım, gezegencilere ise uzun odak. Öte yandan SPC900 bile şimdilik fotoğraf makinalarından daha iyi sonuç verdiğine göre barlow-550d ilişkisine pek fazla kafa yorma derim Onur.
Değerli yorumun için teşekkürler Sedat abi. Haklısın yine.Gezegen fotosuyla ilgili birşey yapamayacağıma göre bu setup ile barlow a da gerek yok. Nisanda Almanyadan akrabalar gelecekte ondan bir an "hemen birşey almalıyım onlarla buraya getirtmeliyim" diye bir his kabardı içimde :) Ondan ilk aklıma barlow geldi. Oysaki benim bu işlere giriş amacım sadece samanyolu fotosu çekmekti :) Onun için takipli en uygun ürünü seçmiştim... İnsan bi an için tüm planını unutabiliyor :)
Peki şöyle birşey sorayım eldeki 10mm ve 25mm lik okülerleri 550D ile birlikte kullanmak için bir adaptör falan var mı?

Birde 1000m f/10 benim tüp Barlow hızı 2 kat düşüreceğine göre bunun tam aksini yapan hızı 2 kat arttıran birşeyler var mı? Bari ufak tefek çekeceğim derin uzaylar biraz kolay olur bu şekilde. Coma diye birşeyler okumuştum sanırım onlar. Ben şunu bi araştırayım bunu sormamış varsayın :) Adım hazırlopçuya çıkacak. (coma bambaşka bir aletmiş koşarak uzaklaştım.. araştırmalarım devam ediyor :O)

Bu aralar birşeyler almam lazım onun için serseri mayın gibiyim. Güneş filtresini alıyorum başkada birşey aklıma gelmiyor.
Onur 550D ni okülerlere bağlamayacaksın. Okülerleri çıkarıp makinayı öyle bağlaman gerekli. Bunun için de bir T-Ring ve Adapter lazım.
Tring im var (T adapter almamıştım ama kutu içinden çıkan bi dönüştürücü var sanırım 1.25 e düşüren onu takıp kullanabiliyorum Tringi)ve 550D yi teleskoba bağlıyorum, resim çekebiliyorum. Ama merak ettiğim oküler ile 550D birleştirip resim çekebiliyormuyuz. Bu arada Focus Reducer miş aradığım parça. Böyle uygun fiyatlı birşey buldum. Muhtemelen kalitesi düşüktür ama F i düşürme işini test etmek için riske atılacak bi mebla. Ne dersiniz iş görür mü?
Onur Durma yazdı:Tring im var (T adapter almamıştım ama kutu içinden çıkan bi dönüştürücü var sanırım 1.25 e düşüren onu takıp kullanabiliyorum Tringi)ve 550D yi teleskoba bağlıyorum, resim çekebiliyorum. Ama merak ettiğim oküler ile 550D birleştirip resim çekebiliyormuyuz. Bu arada Focus Reducer miş aradığım parça. Böyle uygun fiyatlı birşey buldum. Muhtemelen kalitesi düşüktür ama F i düşürme işini test etmek için riske atılacak bi mebla. Ne dersiniz iş görür mü?

Onur bey merhaba, sizin merak ettiğiniz şeyi bende merak ediyorum.okuler ile makinayı beraber kullanmak için ne gerekiyor. eğer aparat gerekiyorsa ismi nedir lütfen bilgilendirin beni . ?

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]