Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Selam;
Bende Celestron omni xlt150 marka bir teleskop var ve alacağım Nikon D3100 yada Canon 1100D marka fotograf makinesiyle resimler çekmek istiyorum(Ay,Gezegen vb..)

Sorun şu. Bu fotograf makinelerini teleskoba bağlamak için neler gereklidir? nasıl bağlanır?. araştırmalarıma göre linkteki şu 2 parça sadece yeterli ama tam olarak bilemiyorum. yardımcı olurmusunuz?

http://www.amazon.de/Teleskop-Kamera-Ad ... y_ce_img_b

http://www.amazon.de/gp/product/B0015LO ... d_i=301128

Bu parçalar yeterli oluyormu acaba ve yazdığım iki makineyede uyarmı?
Astronomi için Nikondan ziyada Canon markası üzerinde yoğunlaşmanızda fayda var, üstadlar gerekirse nedenleriyle detaylı açıklarlar ama Nikonlar için "star eater" gibi birşey denildiğini biliyorum, yani canonla alacağınız performansı Nikon ile alamazsınız. AF özelliği konusunu tam anlayamadım, benim bildiğim tüm makinalarda autofocus desteği vardır, lensinizin üzerinden de auto/manuel seçimi yaparsınız.

Tercih konusuna tekrar dönersek eğer Canon almaya karar verir iseniz ve bütçeyi biraz daha esnetebiliyorsanız benim tavsiyem kesinlikle 550D olacaktır, nedenleri ise;

* 1100 e göre çok daha yüksek çözünürlük, ki bu geniş açı çekimlerinde çok işe yarayacak
* daha yüksek ISO hassasiyeti, bu da aynı şekilde çok önemli
* 1100 720p çekim yaparken 550D full HD video çekimi yapabiliyor
* Bildiğim kadarı ile 1100 modeline batery grip eklenemiyor ama 550D ye takılabiliyor, bu arazide çekim yaparken 2 pil ile çalışma imkanı sağlayacak, ki çok önemli.
* Daha büyük ve çok daha yüksek çözünürlüklü ekran, ne çektiğinizi daha detaylı inceleyebilmek ve ekran üzerinden zoom yapıp focus ayarlarken keskin görüntü çok önemli.

aklıma gelenler bunlar, kolay gelsin
AF Motoru D3100 modelinin gövdesinde mevcut değil. ama alacağınız AF özellikli lens ile bu sorun olmaktan çıkıyor. Ben eğer bu durumda D3100 alırsam, bunu Tring ve adapter ile teleskoba bağlayacağım. doğal olarak lens'i çıkaracağım öyle değilmi? peki lens çıkınca AF özelligi olmayan nikon gövde nasıl net resimler çekebilecek? Teleskobun netlik ayarı yeterlimidir bunun için yani onu öğrenmek istemiştim.
Tayfun haklı. Astrofotoğrafçılık yapacasanız Nikonu düşünmeyin bile Canon'a yönelin. Evet makinayı teleskoba bağlarken lensi çıkarıp t-ring ve t-adapter ile bağlayacaksınız dolayısı ile af özelliği devre dışı olacak. Odaklamayı teleskobun odaklayıcısı ile yapacaksınız. Doğru bir odaklama yapmak için bir sürü yöntem var. Zamanı geldiğinde onları da öğrenirsiniz. Ya da bol bol forumu okuyun. Aslında tüm bu sorduğunuz, ileride soracağınız muhtemel tüm sorulara yanıtlar forumda mevcut.
Selamlar tekrar.

Araştırmalarım ve yardımlarınız sonucunda Canon eos 550D aldım. bugün teleskobuma bağlayıp resim çekmek istedim ama ters giden birşeyler oldu. Şöyle ki,
Netleme olayını başaramadım. T-ring ve T-adapter kullandım. Lensi çıkardım tabiki ama net görüntü alamadım birtürlü. Teleskobun netlik ayarıyla oynadım ama yine sonuç olumsuz. bulanık bir görüntü var sadece. Foto.Mak ile manuel odaklama yapmak gerekiyormu acaba? gerekiyorsa bu nasıl olcak bulamadım.
Muhtemelen 7-8 cm boyunda bir uzatma parçasına ihtiyacın var Murat. Kamerayı yavaşça odaklayıcıdan geri çekerek odağa gelip gelmediğini görebilir ve borunun boyunu tesbit edebilirsin

Prizmayı kullanırsan odağa gelecektir sanıyorum..
Dün deneyip olumlu sonuç aldım. Uzatma parçasına değil de kısaltmaya ihtiyaç varmış. T-adapter'i hiç kullanmadım. T-ring'i Foto.Mak'a takıp sonrada Direkt olarak teleskobun focuser'ine montaj yaptım. Kısaca arada T-adapter olmadan. Sonuç çok iyi. Teşekkür ederim
En son Murat Genç tarafından 06 Eki 2011, 12:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
:) Sevindim.

Bu nedenle cevap vermedim dün gece...deneyip araştırıp kendin bir çare bulabilesin diye :) öğrenmenin en iyi yolu budur :)
Aklıma takılan birşey daha var. zoom yapabilmem için ne gerekiyor acaba? yani resim çekerken yada video kaydı yaparken yakınlaşıp çekmek istiyorum ama lesn olmaödığı için gövdeden yapamıyorum galiba bu işi. Nasıl bir çözüm var bu konuda? yada varmı?
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]