Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba,
Uzun bir zamandan sonra merhaba. Geçen sene aldığım Sigma 70-300 APO DG lensim ve Nikon D90 makinem ile takipli derin uzay fotoğrafı çekmeye çalışırken ne yazık ki odak dışı kalma sorunu yaşıyorum. Yani sonsuza ayarladığımda veya yakınlarında yerlere getirdiğimde, sona dayandırdığımda her türlü durumda odak dışı görünüyor görüntüler. Bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek var mı?

Ek olarak sizinle Cide'de cumartesi çektiğim fotoğrafı paylaşıyorum.

Samanyolu
Resim
Cide, Kastamonu
6 Ağustos 2011
Nikon D90 + Sigma 10-20 USM mounted on a Orion AstroView 6 EQ
Düzenleme: Onur Uludağ
Lenslerdeki sonsuz ayarları bizim çekimlerde işe yaramıyor maalesef. Parlak bir yıldıza hedeflenip onu en küçük görecek şekilde manuel olarak odak ayarı yapmak lazım... odağın ayna sarsıntısı vs gibi nedenlerle kayma riski varsa bir bant yardımı ile lensi sabitlemek gerekiyor
Sedat Bilgebay yazdı:Lenslerdeki sonsuz ayarları bizim çekimlerde işe yaramıyor maalesef. Parlak bir yıldıza hedeflenip onu en küçük görecek şekilde manuel olarak odak ayarı yapmak lazım... odağın ayna sarsıntısı vs gibi nedenlerle kayma riski varsa bir bant yardımı ile lensi sabitlemek gerekiyor
Teşekkür ederim hocam, ilk gözlemde deneyeceğim bunu.
Onur Uludağ yazdı:Burak hoşgeldin. Senin için canon diyorum. Eğer gelirsen önümüzdeki etkinliklerde iki makinayı beraber test ederiz.
Abi, ben de giderek soğuyorum Nikon'dan. Image Quality daha iyi diyor Nikon da tüm incelemeler ama CMOS'lu Nikon'lar bildiğin çöp çekiyor. Paylaştığım fotoğrafta görüyorsun, yerlerde kalite...
Her ne kadar Canonlar gökyüzü fotoğrafçılığı için daha iyi olsa da, bence o Nikon'a haksızlık etmeyin. Çünkü Canonlarda da CMOS çip var, ayrıca yukarıdaki fotoğrafta kalite o kadar düşük gelmedi bana, problemleri ortadan kaldırmak biraz da bu alanda tecrübe kazanmayla ilgili. Canon alınca hemen mükemmel Samanyolu fotoğrafı çekiliyor olmayacak yani.
Onur Atılgan yazdı:Her ne kadar Canonlar gökyüzü fotoğrafçılığı için daha iyi olsa da, bence o Nikon'a haksızlık etmeyin. Çünkü Canonlarda da CMOS çip var, ayrıca yukarıdaki fotoğrafta kalite o kadar düşük gelmedi bana, problemleri ortadan kaldırmak biraz da bu alanda tecrübe kazanmayla ilgili. Canon alınca hemen mükemmel Samanyolu fotoğrafı çekiliyor olmayacak yani.
Onur üstadım, elbette iş asla makinede bitmiyor, sırf o görüntüyü elde etmek için gece saatlerce uğraştım, defalarca polar alignment düzelttim, farklı pozlamalar denedim, üşüdüm ettim vesaire... Ama eski makinem olan Nikon D50'nin CCD sensörüyle çektiğim fotoğraflarda grenlenme ve keskinlik konusunda muazzam bir kalite vardı. Şimdiki makinamla karşılaştırınca söylüyorum bunu ben. Ha, belki de 12 megapixel <-> 6 megapixel farkından bazı detayları eskiden görmeyip de şimdi görüyorumdur, ya da beklentilerim yükselmiştir onu bilemem. Ama Canon rakiplerinden daha iyi imaj kalitesine sahip olduğu söylenen ve bu fiyatta satılan bir makina biraz daha iyi olmalıydı gibi geliyor bana da :)
Bence bu güzel bir performans! Kamerana ve lensine haksızlık etme...biraz photoshop ile oynadım ve ufalttım resmi

Resim
Bir de böyle bakalım fotoğrafa

Resim
Burak bu resim beni çok uğraştırdı...çok geniş bir alanı fotoğraflamışsın...sağ alt köşede ay batıyor, orası o nedenle aydınlık. sanırım gece yarısından sonra çekmişsin...

Aşağıya koyduğum fotoğrafta yaz üçgenini işaretledim... bir de bir ok çizdim... okun gösterdiği nesneyi bir türlü tanımlayamadım, bu konuda yardımcı olabilecek uzmanlara ihtiyacımız var...

Resim

Beğenmediğin bu fotoğraf benim çok hoşuma gitti, ne yalan söyleyeyim :) yüksek çözünürlüklü olanında bir çok nesneyi teşhis etmek mümkün olacaktır, eminim.

Sevgiler
Burak son olarak çekim detaylarını paylaşırsan çok sevinirim... bu kare bir mozaik olmalı diye düşünüyorum... çektiğin alan en az 120-140 derece arası ve bu lens/kamera kombinasyonu ile en az 4-5 kareyi birleştirmiş olmalısın
Merhabalar,fotoğraf bence gayet güzel çıkmış.Fotoğraf Sigma 10-20 USM ile sanırım 10mm'de çekilmiş,o nedenle oldukça geniş bir açıyı gösteriyor...Sedat bey işaretlediğiniz yer bir bulut parçası olabilir,şimdi benide merak sardı... :D
Cüneyt çok haklısın, konu başlığını 70-300mm lens olarak görünce resmin altındaki 10-20mm lens notunu ıskalamışım... kadraj olayı şimdi yerine oturdu :)

Bir de şu bulutumsu nesneyi çözersek çok iyi olacak :)

Onur Bey, neredesiniz ??? Uzmana ihtiyaç var :)
:lol: Bence yakınlarda bir yerde kuvvetli bir ışık kaynağı ver, lens çeperinden yansıması çıkmış orada. Lens Flare mi deniyordu bunlara.

Burak, bence de iyi bir çekim olmuş. Ben lens ile çekim yaparken Canon'un EOS Utility programını kullanarak odaklamada ince ayar yapıyorum. Bu program bilgisayar ekranında canlı gösterim yapabiliyor ve %200 e kadar yakınlaştırma da yapıyor. Parlak bir yıldıza otomatik odaklama yaptıktan sonra manuel pozisyona geçip, bu program ile %200'de elle ince ayar yapıyorum. Genelde iyi sonuç veriyor. Nikon'un da böyle bir programı vardır, incelemeni öneririm.
Ayın yansımasıdır o zaman, sağ alt köşede ay var :)

Uzman sendin Onur, evet :)

Fakat itiraf edeyim resmin neresi nedir falan diye anlamadan önce Sky Safari de epey aradım bu mereti. İlk önce güzel ve iri bir Kaliforniya gibi göründü ama pozisyonu doğru gelmedi....sonra yaz üçgenini konumlandırdım ve bu nesneyi tekrar aramaya başladım...nafile tabii :)
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]