Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Merhaba abilerim SPC900 NC/00 Philips bir webcam aldım fakat netbook'umda driveri yüklemek için cd/ram yok internetten driveri indirdim fakat çalıştıramadım bir türlü. acaba uygun driverın linkini bana gönderebilir misiniz? (Windows 7 Sistem)
ve aldığı webcami nasıl okülere sabitliyeceğim? adaptör almak zorunda mıyım bir arkadaşımızın torna atölyesinde adaptör yaptırdığını gördüm bende öyle birşey yaptırayım mı yoksa daha farklı bir sistem kurabilirmiyim oküler ile webcam arasına?
Teşekkür ediyorum..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
EmreCanAlagöz yazdı:Merhaba abilerim SPC900 NC/00 Philips bir webcam aldım fakat netbook'umda driveri yüklemek için cd/ram yok internetten driveri indirdim fakat çalıştıramadım bir türlü. acaba uygun driverın linkini bana gönderebilir misiniz? (Windows 7 Sistem)
ve aldığı webcami nasıl okülere sabitliyeceğim? adaptör almak zorunda mıyım bir arkadaşımızın torna atölyesinde adaptör yaptırdığını gördüm bende öyle birşey yaptırayım mı yoksa daha farklı bir sistem kurabilirmiyim oküler ile webcam arasına?
Teşekkür ediyorum..
Bir birimize yakın yerlerdeyiz. Ben sana bir adet adaptör verebilirim. Vista işletim sistemi için sürücü yazılım buldum ve bilgisayarımda çalıştırabiliyorum. Windows 7 için aynı sürücü çalışırmı bilmiyorum.

Kamera kullanımı iki şekilde olabilir.

1. Kameranın lensi sökülür ve teleskop kameranın lensi olarak kullanılır. Kameranın sökülen lensinin yerine adaptör takılır. birincil aynanın yada merceğin yarattığı görüntü doğrudan kameranın ışık algılayıcısı üzerine düşürülür. Kameranın lensi yine yerine takılabilir ve günlük kullanımına devam edilebilir. En çok bu yöntemi kullanırım.

2. Kamera kendi lensi ile kullanılır. Okülerden görülen görüntünün aynısı kameradan elde edilir. Kamerayı okülere tutturmak için adaptör yapılabileceğini zannetmiyorum. Genelde elle yada bantla tutturuluyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Mehmet Koyuncu yazdı:Bir birimize yakın yerlerdeyiz. Ben sana bir adet adaptör verebilirim. Vista işletim sistemi için sürücü yazılım buldum ve bilgisayarımda çalıştırabiliyorum. Windows 7 için aynı sürücü çalışırmı bilmiyorum.

Kamera kullanımı iki şekilde olabilir.

1. Kameranın lensi sökülür ve teleskop kameranın lensi olarak kullanılır. Kameranın sökülen lensinin yerine adaptör takılır. birincil aynanın yada merceğin yarattığı görüntü doğrudan kameranın ışık algılayıcısı üzerine düşürülür. Kameranın lensi yine yerine takılabilir ve günlük kullanımına devam edilebilir. En çok bu yöntemi kullanırım.

2. Kamera kendi lensi ile kullanılır. Okülerden görülen görüntünün aynısı kameradan elde edilir. Kamerayı okülere tutturmak için adaptör yapılabileceğini zannetmiyorum. Genelde elle yada bantla tutturuluyor.
2. Yöntem Afokal olarak adlandırılıyor sanırım. Demek istediğini anladım mehmet abi. eğer verebilirseniz size minnettar olurum ben sizinle iletişime geçip biyerde buluşup alabilirim adaptörü sizden.
Onur abi teşekkür ederim eğer bir sorun çıkarsa tekrar mesaj atarım buraya.
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Merhabalar sorunum devam ediyor. sorunu şöyle açıklayabilirim:

Adaptör işini şimdilik basit bir işle hallettim, Arkadaşımın notebook sistem olarak XP benim notebook um ise Windows 7. Notebook olmasından dolayı sistem kurulumunu internetten indirmek zorunda kaldık (malum cd/rom girişi yok) arkadaşımda Webcam sorunsuz şekilde çalışıyor yani görüntü alabiliyoruz fakat, kamera kayıttayken bazen donuyor bazende mavi ekran çıkıp kendi kendini yeniliyor. (Bu Vitrual Dub veya herhangi bir video kayıt programında oluyor.). Benim işletim sistemim windows 7 internetten Windows 7'nin driverin ı indirdim ama bir türlü görüntü alamıyorum. Arkadaşımda bilgisayarının çökmesinden korkuyor. Önemli iş bilgilerinden dolayı :aah ne yapacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum..

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Arkadaşının bilgisayarının kilitlenmesinin sebebini bilmiyorum, yanlış driver kullanımı olabilir.. Bir de ben vereyim yüklenmesi gereken driverların linkini:

Windows 7 için bu:
http://download.p4c.philips.com/files/s ... w7_eng.exe

Windows XP içinse bu:
http://download.p4c.philips.com/files/s ... xp_eng.zip

Bunun dışında Philips'in sitesinde PC Software diye indirilen bir yazılım daha var, ondan uzak durun.
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
İnternette biraz arattım bu Windows 7 deki sorunu herkes aynı sorundan muzdarip. setup yüklenirken bitime yakın SetupApi.exe çalışmayı durdurdu diye bir ikaz geliyor. Yabancı forumlardada aradım ama bu konuya ilişkin bir cevap bulamadım. Arkadaşımın driver'ı hatalı diye düşünmüyorum hatalı olsaydı hiç çalışmazdı gibime geliyor. nedeni programlar ağır geliyor olabilir mi acaba? sistem zorlandığı için kendini yeniliyor olabilir.
Teşekkür ederim ilgi ve cevap için Onur abi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Driver'i yüklerken web cam takılı olmasın. Driver kurulduktan sonra web cam'i takarsın. Ben Windows 7'de SPC900'ü sorunsuz bir şekilde çalıştırabildim. Bilgisayara ağır gelmesi gibi bir şey Onur'un da dediği gibi sözkonusu değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Emre, bende windows 7 de kullanıyorum aynı webcam'i sorunsuz.

Arkadaşımın driver'i demenden Onur bey'in verdiği linkten download yapmadığını düşündüm. Birde bu dosyayı indirip kurmayı dene, sahip olduğun driver dosyalarında bozulma olma ihtimaline karşı. Güven bey'in webcam takılı olmadan kurma önerisi de mutlaka denemelisin. Birde usb portu değiştirip kamerayı çalıştırmayı dene.

Ağır gelme gibi birşey zaten düşünme, nasıl bir PC kullanıyosun bilmiyorum ama, bu kameranın çıktığı tarihlerdeki sistemleri düşünüyorumda.. :) Bence en son aklına gelmeli bu.

Processor: Pentium II 500 MHz or faster
•RAM memory: 128 MB RAM
•Sound card
•USB: Free USB port

free USB Port diye bir sistem gereksinimi mi olur.. :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Güven Özkan yazdı:Driver'i yüklerken web cam takılı olmasın. Driver kurulduktan sonra web cam'i takarsın. Ben Windows 7'de SPC900'ü sorunsuz bir şekilde çalıştırabildim. Bilgisayara ağır gelmesi gibi bir şey Onur'un da dediği gibi sözkonusu değil.
Güven abi Webcam'i takılıyken yüklemedim. yükledim pc'ye bilgisayar baştan başladı.maalesef başarılı olamadım.
Selçuk Kurtuluş yazdı:Emre, bende windows 7 de kullanıyorum aynı webcam'i sorunsuz.

Arkadaşımın driver'i demenden Onur bey'in verdiği linkten download yapmadığını düşündüm. Birde bu dosyayı indirip kurmayı dene, sahip olduğun driver dosyalarında bozulma olma ihtimaline karşı. Güven bey'in webcam takılı olmadan kurma önerisi de mutlaka denemelisin. Birde usb portu değiştirip kamerayı çalıştırmayı dene.

Ağır gelme gibi birşey zaten düşünme, nasıl bir PC kullanıyosun bilmiyorum ama, bu kameranın çıktığı tarihlerdeki sistemleri düşünüyorumda.. :) Bence en son aklına gelmeli bu.

Processor: Pentium II 500 MHz or faster
•RAM memory: 128 MB RAM
•Sound card
•USB: Free USB port

free USB Port diye bir sistem gereksinimi mi olur.. :D
Selçuk abi teşekkürler yorum için tüm usbleri denedim ama bugün pcdeki tüm spc900 ile ilgili herşeyi silip 0'dan başlayıp Onur abinin verdiği linki tekrar deniyeceğim.

Saygılar.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]