Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Evet arkadaşlar, malum Bahtinov Maskesi derin uzay fotoğrafçılarının doğru odaklama yapabilmeleri için gerekli olan olmazsa olmaz ekipmanlardan biri. Bu güne dek forumda da bir çok kez konusu geçti. Ama hep pleksiye mi yapalım, metal mi imal edelim, asetata olsa olur mu? gibi görece zor ve masraflı yollar konuşuldu ve belki bu yüzden belki de bir çok arkadaşımız için cesaret kırıcı olmuş olabilir. Ben ise bu gün size neredeyse sıfır maliyetli ve yapımı basit bir bahtnov maskesi yapımından bahsedeceğim. Bu maske bizzat tarafımdan yapılmış ve son derece başarılı olarak çalıştığı yine tarafımdan test edilmiştir. Hatta örnek olsun diye diyebilirim ki son Saroz etkinliğinde çektiğim fotoğrafların netlemesini bu maske ile yapmıştım.

İşte başlıyoruz;

1. Önce yine daha evvel forumda paylaşılmış olan http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx adresine giriyoruz. Burada "Basic parameters" denilen alandaki 3 parametreyi doldurmamız yeterli. Focal length'e mm cinsinden teleskobumuzun odak uzaklığını, Aperture'e yine mm cinsinden teleskobumuzun açıklığını, Edge thickness bölümüne ise Bahtinov Maskemizi çevreleyecek olan çemberin çapını giriyoruz. Ben kendi teleskobum için bunları sırasıyla 2350, 235 ve 30 olarak girdim. Edge thickness default olarak 15mm geliyordu ama ben biraz daha etli butlu olsun istediğimden bunu 30 a çıkardım. Ardından "Generate" butonuna basıyoruz. Program bir kaç saniye içerisinde bahtinov maskemizi hazırlayıp bir "Save" diyaloğu çıkarıyor karşımıza. Dosyayı istediğimiz yere kaydediyoruz.

2. Bir önceki adımda kaydettiğimiz bahtinov maskemiz .svg uzantılı bir dosya. Svg dosya uzantısı vektör grafik formatı olup, adobe ilustrator, corel draw gibi vektör grafik programlarla açılabiliyor. Bunun dışında "svg viewer" adlı ücretsiz bir plugin yüklenerek diğer grafik programları ile de görüntülenebileceğini biliyorum ama açıkçası denemedim. Ben kendi örneğimde dosyayı adobe ilisturator ile açıp .jpeg formatında kaydettim ve bu şekilde devam ettim. Yine siz başka programlarla jpeg olarak kaydedebilirsiniz.

3. Şimdi sıra .jpeg e çevirdiğim bu dosyayı print etmeye geliyor. Ancak benim teleskobumun açıklığı bir A4 kağıdına sığmadığı için önce photoshop ta 2 adet A4 kağıdına basacağımız hale getirip 2 adet A4 kağıdına print ettim. Tabii A4 kağıdının boyutları 21x29 cm olduğu için teleskobunuzun açıklığı 20 cm altında ise tek bir sayfa A4 kağıdı da yeterli olacaktır. Aşağıdaki örnek resimde görebilirsiniz.

Resim

4. Sıra son adımda. Bu A4 kağıtlarını tutkal kullanarak bir karton üzerine yapıştırdım. Tutkal yoksa, UHU, Pritt gibi yapıştırıcılar da kullanabilirsiniz. Biraz kurumasını bekledim. Ardından da bir cetvel ve bir maket bıçağı yardımı ile beyaz kısımları keserek çıkardım. İşte bu noktada biraz sabırlı ve dikkatli olmak gerekiyor. Yaklaşık yarım saatte tüm beyaz kısımları oldukça düzgün bir şekilde çıkarmayı başardım. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Küçük kusurlar maskenin işlevinde herhangi bir probleme yol açmıyor bilesiniz. Ama yine de elinizden gelen en iyi işçiliği çıkarmaya gayret edin.

Resim

Hepsi bu kadar güle güle kullanın :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Benim gezegen fotoğrafçılığını anlattığım detaylı yazıda, odaklama işi için yüzlerce dolar para dökenlerden bahsettiğim bir bölüm de var.. O bölümü kısa süre içinde sırf bu maske nedeniyle güncellemek lazım. Gerçekten çok pratik bir şey, bence de bize daha çok lazım :) Bu derin uzay tayfası zaten ışık toplamak adına görüntüyü ne kadar ufaltsak kâr diye düşündüğü için odaklamanın önemi onlarda daha da azalıyor, yanılıyor muyum :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Onur Atılgan yazdı:Benim gezegen fotoğrafçılığını anlattığım detaylı yazıda, odaklama işi için yüzlerce dolar para dökenlerden bahsettiğim bir bölüm de var.. O bölümü kısa süre içinde sırf bu maske nedeniyle güncellemek lazım. Gerçekten çok pratik bir şey, bence de bize daha çok lazım :) Bu derin uzay tayfası zaten ışık toplamak adına görüntüyü ne kadar ufaltsak kâr diye düşündüğü için odaklamanın önemi onlarda daha da azalıyor, yanılıyor muyum :)
Onur bir ay resmi düşünüldüğünde bir kraterin güzel görünmesi için netliğin çok hassas yapılması gerekir elbet, derin uzay çekimlerinde bu ihmal edilebilir gibi görünse de güzel netleme yapılmadığında yıldızlar bağırıyor inan ben odakta değilim diye :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Öncelikle Güven'e bu konuyu açtığı için tekrar teşekkür ediyorum. Bende bugün kendi Bahtinov maskemi yaptım :) El becerim çok iyi olmadığından bir kaç saat uğraşmam gerekti. Malzeme olarak kırtasiyeciden 50x70 cm'lik bir karton aldım. Normalde 35x50 yeterli ancak kolay bükülebildiği için daha kalın olan (sanırım kalınlığı 2-2.5mm kadar) büyük kartonu aldım. Güven'in verdiği linkten kendi teleskobuma uygun bir makse ürettim (aynı değerleri kullandım yani :)) ve bunu şirkette A3 kağıda bastım. Daha sonra bu kağıdı yapıştırıcı ile kartona güzelce yapıştırdım.

Resim

Yapıştırıcı kuruduktan sonra Falçata ile dikkatlice beyaz yerlerini keserek çıkarttım. Karton biraz kalın olduğu için kesme işlemi biraz uzun sürdü ama sonuçta oldukça sağlam bir maske ortaya çıktı:

Resim

Ancak maskeyi bu şekilde kullanmak pek pratik olmayacaktı. Demirköyde Sedat abi ile Güven'in maskesini denemeye çalışmıştık, ben maskeyi teleskobun önünde tutturmaya çalışırken Sedat abide odak ayarını yapmaya çalışmıştı. Bu problemi çözmek için Sedat abinin verdiği tavsiyeyle maskenin iki kenarına ek karton yapıştırdım:

Resim

Bu şekilde maske teleskobun önüne çok güzel oturdu:

Resim

Resim

(Tüm resimler için tıklayın)

Sonuç olarak ortaya güzel bir Bahtinov maskesi çıktı (en azından ben yaptığım için bana öyle görünüyor :D ).
Hava kötü olduğu için deneme şansım olmadı henüz. Bu sıralar lanetmidir nedir bilmiyorum birşeyler var, 2 haftadır hiç gözlem yapamadım bu hafta sonuda hava kapalı şansıma :(
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘