Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Sedat beyin vermiş olduğu linklerdeki kameraları inceledim özellikle 2 tanesinin fiyatları (bayi fiyatı) 70-75 $ +KDV gibi yani 150 tl civarı piyasada satılan 200 tl civarı 5mp gibi herhangi bir fotoğraf makinasının öndeki lens kısmını çıkarıp, modifiye ederek kullansak daha iyi olmazmı diye düşünüyorum. Hem mp olarak büyük hemde sensör alanı daha geniş. Sedat bey siz nedersiniz. Mümkün olurmu acaba.

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=6471
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=6470
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=6469
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Bülent bey 5 mp dediğiniz kompakt fotoğraf makinasının fotoğraf çözünürlüğüdür. Video çözünürlüğü ise genellikle (640x480) veya biraz daha yüksek olabilir...
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Olabilir, fakat hiç olmassa optik sensor daha kalitelidir diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Konu hakkında bilgim yok, ama forumdaki konulardan bende şöyle bir sezi oluştu. Kamera ile web kamerası arasındaki fark varsa, birisini gezegen fotoğrafçılığında birisini de derin uzayda kullanmak gerek. İkisi farklı alet ve farklı işlevdeler. Tabi bu bende oluşan düşünce, artık içgüdüye döndü, doğrusu nedir ben de bilmiyorum :) Ama bana webcam daha uygun gibi geliyor bu iş için.
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Gördüğüm kadarıyla genelde canon fotoğraf makinası kullanılıyor. Webcam işin ucuz çözümü olabilir düşüncesiyle hareket edilliyor gibi geliyor bana. Gerçi bu işin uzmanları son sözü söyleyecek ama. 150-170 tl civarı bir web cam a vermektense Compact makina almak daha iyi gibi geldi bana .
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
2 milyarlık bir Canon DSLR ile, bir webcamin çektiği şu fotoğraftan daha iyisini çeken bir örnek gördünüz mü? Üstelik bu fotoğraf bir dobson teleskopla çekildi, Barbados gibi numunelik bir yerden de değil, sizin şehrinize 500 km mesafedeki bir yerden, Girit'ten:

Resim

-----

Webcam işin sadece ucuz çözümü değil, aynı zamanda ideal çözümü. O parayı vermeye hazırım derseniz elbette webcam değil bir DMK kamera öneririm, ama o da takdir edersiniz ki bir "fotoğraf makinesi" değil, yine webcamvari bir araç.
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Onur bey, Olayı anladım. Bu vermiş olduğunuz fotoyu hangi webcam ile çekmişler acaba. Sedat beyin önermiş olduğu microsoft kamerayı almaya niyetlenmiştim. Fiyatı görünce acaba fotoğraf makinası daha iyi olurmu diye bir düşünce hasıl oldu bende. Tabiki arada çok büyük bir fark yoksa fazla para vermeyede gerek yok bence.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Bir yanlis anlama olmasin. Ben kamera onermedim, sadece o kameralarin modifiye edilişini gösteren sayfaları paylaştım. SPC 900 kıtlığı nedeniyle bir faydası olur diye düşünmüştüm.
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Sedat bey yanlış anlama yok . biliyorum spc900 kıtlığını. bende zaten onun yerine başka bir kamera bakıyordum sizin mesajlarınız ilaç gibi geldi . hangisini önerirsiniz , benim kafama microsoftunki daha çok yatıyor ama sizin görüşünüz daha önemli. Bendeki teleskop 8" f/5

Not: Bir çok kameranın özelliklerini inceledim. Bu 3 kamerada dahil. Fakat çoğunluğunun min lux değeri yazmıyor bu yüzden kararsız kalmış durumdayım. bu 3 model madem astro fotoğrafcılıkta kullanılıyor Tavsiyeniz hangisi yönünde olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Maalesef benim bu kamera konularında hiç bilgim yok. Ben ToUcam Pro kullandım sadece. Sonuc da pek fena olmadı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur CANKUT
Merhaba,

Yabancı forumların birinde Celestron Neximage ın Philips SPC 900NC ile aynı chip i kullandığını okudum, birde teleskop a direkt bağlanabilecek şekilde geliyor. Eğer piyasada SPC900 veya Toucam bulunamıyorsa biraz daha fazla para verip Nextimage veya muhadili bir ürün kullanılabilir diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Philips SPC900NC
Philips SPC880NC
Logitech Fusion
Logitech QuickCam Pro 3000
Logitech QuickCam Pro 4000
Logitech QuickCam Pro 9000
Microsoft Lifecam Cinema HD-5000
Microsoft Lifecam Cinema HD-6000
Celestron Neximage
Philips Vesta 675K
Philips Vesta Pro 680K
Philips Vesta Scan 690K
Creative Live Ultra
Creative WebCam NX Ultra
Philips ToUcam Pro 740K
Philips ToUcam Pro II 840K
Philips ToUcam Pro 3D 750K
Meade Lunar Planetary Imager (LPI)

-----

Bu kameraların en iyisi, en kötüsünden en fazla %10 daha iyidir. Hepsi üç aşağı beş yukarı aynı kameralar, sadece teleskopla kullanılabilir hale getirmekte birbirlerinden ayrılıyorlar. Kimisi kolay, kimisi zor. En iyisi elbette kendi adaptörüyle geldiği için Neximage ve LPI.. fakat fiyatları çok yüksek, o nedenle 20 dolar da adaptör parası ekleyerek en iyi alternatif bazen 40-50 liraya bulunabilmesiyle SPC900NC.. Toucam de aynı kamera fakat daha eski olduğu için bulunabilirliği çok daha düşük SPC900NC'ye kıyasla.

Bu arada yukarıdaki Jüpiter fotoğrafı Toucam ile çekilmiş (hangi sürümü olduğu belirsiz)
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Teşekkürler. Herhalde tercihimi mikrosoft hd serisinden yana kullanacağım gibi görünüyor. Bayisi olduğumuz ithalatcıda var çünkü. alışım 74.2$+kdv
Bu yazacaklarımı belki bağzı arkadaşlarım biliyordur.
Ama benim gibi bilmeyen ve konununyeni olabileceği arkadaşlar için yazıyorum.
Malum Canon 450 Rebel kullanıyorum video özelliği yok ama görüntü yani çekilenleri TV de büyük ekranda seyretme özelliği var.Ve live v. var.
Dün ve bugünkü araştırmamda (Hayyam dan bir arkadaş ta yardımcı oldu.)
AVI formatında her türlü foto çekim özelliklerinle videoya almayı becerdim.
Ekranda da hiçbir rahatsız edici ölçümetreler görünmeden.850/560 çözünürlükte.
Frame sayısı da 10-20 arası değişiyor.
Ve keyif aldım.

Değerli forumumuzdan elde etmek istediğim bilgi.
Malum DSRL makinalarda büyütme çok çok düşük.Sensör gereği.
Teleskopla DSRL arasında neler kullanmam veya ne gibi bilmediğim çekim sistemi kullanmam lazım.

Herkese sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Aydın abi, gezegen fotoğrafçılığı için mümkün olduğunca büyütmene olanak verecek araçlar kullanman iyi olabilir, yani bir barlow.. Ay içinse istediğin büyüklük nedir bilmiyorum ama geniş görüntü istiyorsan barlow gerekmeyebilir, olduğu gibi video çekip işleyebilirisin.. Barlow ise yakın çekimler için iyi olur tabi.

Ben DSLR ile gezegen fotoğrafçılığı konusunda tecrübeli değilim, bir bilgim de yok ama eğer bu sizin kameralar 1.25"'lik borulara bağlanarak fotoğraf çekemiyorsa, 2 inçlik barlowlar var onlar iş görebilir. Örneğin Televue'nun 2"'lik "big barlow" adında bir barlowu var, aynı şekilde 2x ve 4x powermate'ler de yine 2 inç.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]