Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Affınıza sığınarak sormak istediğim bir konu var. İnternette baktığım bazı fotoğraflar var. aynı pozu coma corrector lü ve coma correctorsuz çekip yanyana koymuşlar. Coma corrector ile daha net ve keskin bir görüntü var. Bu coma corrector, göz ile izlemede bir faydası olurmu ? Ve ya söyle sorayım . Sadece fotoğraf cekmedemi faydalı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Hem gözlem hem fotoğraf için kullanılır bu nesne.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Gözlem yaparken ciddi anlamda faydalı olması için biraz eli yüzü düzgün optikler gerekir.. Ayrıca az da olsa geniş alan gösteren, FOV'u yüksek merceklerde daha çok işe yarar..

Birincisinin açıklaması şu, elinizde Konus teleskop varsa, koma düzeltici görüntüdeki komayı düzeltse bile aynanın kalitesizliğinden kaynaklanan astigmatizme karşı bir şey yapamaz. Dolayısıyla siz bunları ayırt etmekte zorluk çekeceğiniz için "ee bir şey farketmedi?" diyebilirsiniz. Kaliteli bir aynada astigmatizm düşük olur, fakat komanın kaliteyle ilgisi yoktur, aynalı teleskopların bir kaderidir, astigmatizm olmayan bir aynada komayı düzeltmek görüntüye önemli etkiler edebilir (ancak yapabilir edebilirli konuşuyorum çünkü gözlem yaparken kıyaslama olanağı bulamadım)

İkincisinin açıklaması ise şu, koma oküler merceğinden uzaklaştıkça ortaya çıkar ve merkezden uzaklaştıkça etkisi gittikçe büyür, bunu düzeltmek için biraz geniş bir alanı gösteren merceğe ihtiyacınız var, 50 derecelik plössl'da zaten çok fazla koma göremeyebilecek iken, 80 derecelik bir FOV'a sahip okülerde daha çok "kenar" görebileceğiniz için koma etkisi daha büyük olacaktır, onu düzeltmesini "farketmek" daha kolay olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Elimde meade bresser n203 var. 8" aynaya ve 1000mm odağa (f/5) sahip. Okülerler yanında çıkan 25-15 ve 10mm plössl. Ayna için astigmatizmden bahsetmişsiniz, bunu nasıl anlarız. Basit bir test önerebilirmisiniz. Ayrıca benim gözde zaten hipermetrop astigmat. o yüzden gözlük kullanıyorum.
Ben siyahbeyaz fotoğraf basarken, agrandisörde coma sorununu çözmek için kendi objektifini çıkarıp bir aparat yaparak daha geniş mercek kullanan bir objektif takarak çözmüştüm. Fazla büyütmede küçük çaplı merceklerde kenarlarda sorun oluyordu. 35mm civarı orijinal merceği çıkarıp 58mm caplı merceğe sahip bir objektifte daha net bir resim elde ediyordum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Astigmatizmde yıldızlar noktasallığını kaybetmeye başlıyor.. Koma da ise merkez noktasının zıt yönüne doğru yıldızların kuyrukluyıldız misali izleri oluşuyor..

Bence sizin için "gözlem amaçlı kullanımda" çok gerek yok, ben de plössl'larımda komayı seçemiyorum bana görüntü rahatsız edici gelmiyor.. Herhalde gözümün hataya toleransı yüksek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Bülent SERTEL
Teşekküler.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘