Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
güven abi ve uğur abinin yardımları ile ışık kutumu yaptım tabii ki sedat abinin de katkıları ile dış katmanı tamamen beyaz stropordan yaptım ledleride elektriken anlamadığım için :D bir elektrikçiyi yaptırdım. yaklaşık 30 liraya hazır oldu yanlız nasıl olsa güven abinin teleskobunun çapı benimkine yakındır diyip 30 cm lik ışık kutusu yapınca tam istediğim gibi olmadı ama şimdilik iş görüyor ama daha farklı bir tasarımla teleskobu başlık gibi geçirebileceğim bir ışık kutusu yapacağım yaklaşık 40-45 cm lik. akşam fotoğrafları paylaşırım.

sormak istediğim bir şey var ışık kutusu ile çekim yaptığımda mavi bir tonda çıkıyor. bir yerlerde sabahattin abinin gökyüzü flatları çekildiğinde bunun siyah beyaza dönüştürülmesi gerektiği gibi bir şey hatırlıyorum. ilk defa flat çektiğim için sormak istedim flatlarımızın ne renkte olduğu önemli mi acaba.
İstifleme için Images Plus kullanıyorsan o flat karelerin renkli olmasını dert etmiyor. Pixinsight da öyle. Diğer programları bilmiyorum. DSS konusunda uzmanımız Güven Özkan Bey ne derler acaba ?

Başak, imla ve noktalama kurallarına dikkat etmeden yazmaya devam edersen bu sana verdiğim son cevap olacak :)
Teşekkürler sedat abi , o zaman maviliği kafaya takmıyorum.Dss den de denerim , yakında hava açıyor :)
Ayrıca haklısın akşam eve gelince mesajlarımda bir sürü yanlış görüyorum, iphone a alışmak biraz zor oluyor mazur gör artık. :D Hastanede iphone dan girebiliyorum sadece.
:) Senin mesajlarını okuyup anlayana kadar göbeğim çatlıyor valla :)
Merhaba Başak sen yine iyisin iş yerinden iphone ile foruma girebiliyorsun,benim iş yerinde internet sansürlü hatta yok diyebilirim... :aah

DSS kullanırken flatları S/B çekmek gerekiyor yoksa sonuçlar mavi tonlarda çıkıyor.Pozlama değerinide biraz deneme yanılma yoluyla bulabilirsin.Çoğunlukla (+1 ev) yada (+1,5 ev) gibi değerler iyi görünüyor...

Bu arada flatları S/B çektikten sonra ayarları tekrar eski haline getirmeyi unutma,ben her seferinde unutuyorumda!!!
Selamlar,
Cüneyt
Tekzenden aldığım yalıtım malzemesi köpüklerden oluşan bir ışık kutusu yaptım. Bir önceki ışık kutumu ; teleskobun dış çapını ölçmeden 30 cm yeter nasıl olsa diyerek yapmıştım. Tabii ki ışık kutusunu teleskoba taktığımda dış çapının 31 cm olduğunu gördüm :) Aslında bir bakıma iyi oldu acemiliğimi attım(bugünlerde polianacılığım üzerimde nereye kadar sürecek bakalım :lol: ). Daha farklı yapım aşaması ile daha sağlam oldu. Pleksiyi köpüğe gömdüm ve köpükleri silikon ve çivi ile sağlamlaştırdım. 38 cm çapında bir ışık kutum oldu. İçinede yine köpükten bir kapak yaptığımda tam olacak.

Resim
Işık Kutusu by basakdemirel, on Flickr

Uğur abi, güven ve sedat abiye teşekkürler.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]