Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sevgili arkadaşlar,

Malumunuz astrofotoğrafçılıkta flat çekimler fotoğraflardaki kenar kararmalarının önüne geçmek ve de sensör üzerinde biriken toz vs gibi şeylerin yarattığı olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla yapılması bir zorunluluk olan çekimlerdir. Bunun için çeşitli yöntemler var. Misal Sedat abi beyaz bir LCD ekranı çekerek yapıyor bunu. Ben de uzunca bir süre netbook'umun LCD ekranını çekerek yapmaya çalıştım şimdiye kadar sadece fotoğraf makinası lensleri ile çalıştığımdan ancak hem Sedat abi kadar iyi neticeler alamadım hem de artık netbookumun ekran boyutunun çok ötesinde açıklığa sahip bir teleskobum var. Kendi netbookumla iyi netice alamamamda ekranın kalitesi önemli bir rol oynuyor olabilir bilemiyorm ama zaten açıklık problemi beni yeni bir çözüme zorladığından Uğur abinin kullandığı cinsten bir ışık kutusu imal etmeye karar verdim. Çünki bir önceki Tırnova etkinliğinde onun ışık kutusunu kullanmış ve çarpıcı sonuçlar elde etmiştik. Bunun için Uğur abi ile irtibata geçip kendisinden know-how u edindim :) sağolsun Uğur abi diğer tüm üstadlarımız gibi konu hakkında hiçbir yardımını esirgemedi. Ben de bu imal sürecini sizlerle paylaşmak istedim. Umarım kendine böyle bir ışık kutusu yapmak isteyenlere yardımcı olur bu başlık.

Yaptığım ışık kutusu 30x30 cm boyutlarında. Öncelikle bir tabelacıda bu boyutta "3 mm kalınlığında süt beyaz pleksi" tabir edilen pleksi ve üzerine ledleri dizebileceğim "foreks" tabir edilen kartonumsu bir tabelacı malzemesinden de aynı boyutta kestirdim. Sonra bunları yerleştirebileceğim bir kutu için ahşap malzemeye ihtiyacım oldu. Onu da Bauhausdan temin ettim ama şart değil herhangi bir marangozdan temin edilebilir ya da kendi çözümlerinizi üretebilirsiniz.

Resim

Sonra bu ahşap malzemeyi vidalarken patlamasınlar diye küçük hobi matkabı ile vida delikleri açtım (gerçi bu hobi matkabımın motorunun yanması ile sonuçlandı ama hala kârda mı zararda mıyım bilemiyorum :lol:)

Resim

Sonrasında şu şekilde vidaladım parçaları

Resim

Vidalama bittikten sonra pleksiyi yerleştirdim

Resim

Sonra ledleri yerleştireceğim foreks malzeme üzerine ledleri nereye yerleştireceğime dair bir çizim yaptım. 5x5 lik bir matris kullandım.

Resim

Kullandığım ledler elektronik piyasasında "mantar led" tabir edilen tabelacıların kullandığı parlak ışık yayan ledler. 100 tanesi 12 TL gibi bir fiyatla edinebiliyorsunuz.

Resim

Sonra ledleri forekse yerleştirmek maksadıyla delikler açtım

Resim

Açtığım bu deliklere ledleri şu şekilde yerleştirdim

Resim

Lehimlemeye hazırlık için led bacaklarını böyle büktüm

Resim

Sonra ledleri şu resimdeki gibi paralel lehimledikten sonra bir de adaptör girişi ekledim

Resim

Yine bir elekronikçiden 3 tane kalem pili alan bir pil yuvası temin edip ucuna da bir adaptör jack'ı bağladıkta sonra sistem hazır duruma geldi ...

Resim

And Voila, pili sisteme bağlayınca ışık kutunuz flat çekimlere hazır oluyor. Güle güle kullanın. Uğur abiye de binbir teşekkür edin :)

Resim

Resim
Çok güzel bir konu daha, teşekkürler Güven..

Sendeki bu "elimizi takım çantamıza atmaktan çekinmeyelim" iştahı bende olsaydı çoktan kendime bir ekvatoryel platform yapmıştım, tembellikten yerimde sayıyorum, sen maşallah kendi alanında (astrofotoğrafçılıkta) tam sürat ne gerekiyorsa yapıyorsun, yorumumu hoşgör ama sana herhalde en geç 1 sene içinde tamamen bir usta gözüyle bakacağız bu alanda gibime geliyor.. Öğrenmediğin, bilmediğin hiçbir şey kalmayacak :)

Tekrar teşekkürler.. Bir 5-10 yıl içinde ben de astrofotoğrafçılığa meyledersem bu adımlardan geçeceğim belki de..

Forumda da bu hızla gidersek sanırım çok kısa zamanda astronominin her alanında anlatılmadık hiçbir şey kalmayacak..
Arkadaşlar teşekürler. Onur bu işi ciddi manada yapmak istiyorsan bunlar zaten yapmak zorunda olduğun şeyler. Dolayısı ile bu konuda tembellik etmiyorum. Bu biraz da yapı meselesi herhalde. Gerçekten sevdiğim şeyler söz konusu olunca adeta yapışıyorum. Yorumuna da alınmadım merak etme :) Neticede yolun daha çok başında sayılırım ama dediğin de doğru bu azimle devam edersem 1 sene sonra oldukça mesafe kaydetmiş olurum gibime geliyor. Forum da zımba gibi, sürekli yeni ekipmanlar alınıyor, bir şeyler yapmaya çalışanlar arttı, kaliteli paylaşımlar var, etkinlikler tam gaz devam daha ne olsun :)
Güven ellerine sağlık. Bazı sorularım/önerilerim var.

1 - Bu kutuyu inceltmek mümkün mü ?
2- Genelde bu kutuları stiropor vs gibi hafif malzemelerden yapıyorlar
3- Genelde bu kutuları teleskoba kapak gibi geçecek ve ışık sızdırmayacak şekilde yapıyorlar.
Sedat abi hemen yanıtlayayım,

1 - Kutuyu en fazla 10 cm ye kadar inceltebiliriz nedeni ise şu; pleksiyi ledlerden 8 cm den daha yakına getirince gölgelenme yaratıyor. İdeal mesafe 8 cm.
2 - Evet söylediğin gibi stiropor gibi bir malzemeden yapmak mümkün elbet, süper hafif olur.
3 - Ve yine stiropor gibi bir malzeme kullanınca kolaylıkla bir kapak gibi teleskoba geçecek bir tasarım yapılabilir.

Şimdi sen bunları söyleyince hemen beynimde şimşekleri çaktırdın, tasarımı bile yaptım bitti. En kısa zamanda seri imalata geçiyorum :)
Başak negatoskop sanırım çok güzel iş görebilir.

Ben bir EL Panel aldım, yakında onunla bir kutu yapacağım -- http://www.luminousfilm.com/shop/?shop=1&itemid=39

Bu arada sen de benim kafamda şimşek çaktırdın. %91 isopropyl alkol nereden buluruz Başak ya ? Bunu sen öğrenirsin ancak.
İlham verici çalışmalar var sağol Sedat abi. Bu arada ben ne şimşeği çaktırdım onu anlamadım bir izah edersen :) Bir de isopropil alkolü ne edecen abi içilmez ki o :lol: İsopropil alkolü eminönü tarafında kimyasal malzemeler ve maddeler satan dükkanlar var onlar satıyor.
Kolay gelsin o zaman sana :)

alkol, optik temizliği için yapacağım solüsyonu hazırlarken gerekecek. heryerde %70 saflıkta olanı bulunuyor ama bize daha saf olanı lazım... bir de windex gerekiyor, mavi renkli...camsil gibi birşey bu, ama ille de windex lazım...bilen ve bulanlara müteşekkir olurum/z.

Formül ve yöntemi daha sonra sizlerle paylaşacağım...kaplamasını sökmeden optikler nasıl temizlenir başlığında:)
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘