Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Salih Dinçer yazdı:Merhaba,

Acaba tüp ortasına yerleştrilen ikincil ayna yerine doğrudan üzerinde lens olan CCD koysak görüntü alabilir miyiz?

Teşekkürler...
Elbette, ama ortaya yerleştirilen bu CCD'nin etkisi aynen o büyüklükte bir ikincil ayna gibi olacaktır.

Celestron SC lar için Fastar ve Hyperstar adlı buna benzer konfigürasyonlar var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sanırım aşağıdaki gibi bir teleskoptan bahsediyorsunuz:

Celestron NexStar N11GPS with Astrozap dewshield, Hyperstar system f:1.8 and Mintron 12V1C-EX camera
Resim
Ayrıntısı için lütfen resim üzerine tıklayın...

(1104x1162-237KB.)

Ancak bunda 695$'lık bir lens var!
Resim

Bu işler çok pahalı! Bir ucuzu, Türk işi çıkar yolu yok mu? Yani ucuz CCD'yi doğrudan koyma gibi?

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...Ancak bunda 695$'lık bir lens var!
O lens büyük çipli kameralar için SC nin f2 olan ana aynasının odaktaki görüntüsünü düzlüyor, newtonian için gerekli olacağını sanmıyorum (f5 civarında varsayarsak). Burada 150-200$ lik bir MPCC veya Paracorr türü bir koma ve alan düzleyecisi yetecektir sanırım.
Bu işler çok pahalı! Bir ucuzu, Türk işi çıkar yolu yok mu? Yani ucuz CCD'yi doğrudan koyma gibi?...
Evet, Türkiye'de hep herşey bedava olsun isteniyor (para olsa bile) ama Amerikalıların iyi bir lafı var "you get what you payed for"....

CCD nin ucuz olduğunu pek sanmıyorum. SBIG fiyatlarına bakarsanız bunlar genellikle bir teleskoptan da fazla tutuyor. Alternatif olarak benim yaptığım gibi bir Canon DSLR kullanabilrisiniz.

Yok yukarıdaki örnekteki gibi minicik çipli bir Mintron alacaksanız belki koma düzelticisine hiç gerek kalmayabilir de! Ama o zaman da 20 sene evvelinin resimlerini çekmiş olacağız, üstelik Mintron da pek ucuz değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir Saban yazdı:Evet, Türkiye'de hep herşey bedava olsun isteniyor (para olsa bile) ama Amerikalıların iyi bir lafı var "you get what you payed for"...
Ben de yukarıda edindiğim resimlerin yer aldığı siteyi incelerken tabiri caizse içim gitti. Sonra kendi kendime "çalış senin de olur" demek geçti. Bizde de öyle bir söz var değil mi?

http://www.dd1us.de/astronomy.html

Sitenin sahibinin karısı milenyumda orta seviye bir teleskop hediye etmiş, Sonrası malum: Adam hastası olmuş! Animasyonlu resimlerden tutun da tüm donanımını listelemiş. Mütevazilikten eser yok! Neyse nazarımız deymesin, çalışalım bizim de olsun... :lol:

Dip Not: Yanılış anlamadıysam, adam ışık kirliliği hususunda benim gibi hassas. Hatta villalarının yanındaki markette enerji korumalı sisteme geçilmesi için önayak mı olmuş ne? Bizim çevremiz bitmiş.... Ne yapsak boş sanki! Ama kumsaldan kurtaracağımız her deniz yıldızı için boş değil! Veciz bir hikaye vardı ya... :idea:

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Evet, benim de kimsenin malında gözüm yok. Aslında aramıza yeni katılan arkadaşlar tarafından yanlış anlaşılmasın diye söylemek istiyorum. Bu kadar çok ve pahalı parçalara illa gerek yok. Doğru, belli bir miktar para harcamadan da iyi bir şey almak mümkün değil. O zaman aslında parayı sokağa atmiş oluyoruz, çünkü aldığımızla bu tutkuyu ilerletmek mümkün değil. Bu durumda biraz daha sabredim iyi bir şey almak daha doğru. Fakat bazılarının yaptığı gibi onbinlerce dollar harcamaya da gerek yok, özellikle bu malzeme bir-iki sene içinde toplanmışsa bu neredeyse tehlikeli bir işaret bence.

İnsan çok daha mütevazi bir teleskopla senelerle güzel geceler geçirebilir. Geçen sene Sky & Telescope dergisinde Don Machholz hakkında bir makale çıkmıştı. Bu göksever hayatında (galiba 1960 başlarından bu yana) 10 tabe kuyruklu yıldız keşfetmiş, gökyüzü konusunda son derece bilgili. Ama halen 40 sene evvel aldığı eski (galiba 8") Cave Astrola Newtonian teleskopunu kullanıyordu. Resmini sizlere gösterebilmek için şimdi sayfasını aradım, geçen sene bir kaza sonucu eski teleskopu hasar görmüş ama yine de bir bakın

http://www.geocities.com/donmachholz/Observatory.html

Neyse, şimdi kendine güzel ikinci el yeni bir teleskop almış. Hayırlı olsun! 30-40 sene gökyüzüne baktıktan sonra 18 inchlik bir teleskopu fazlasıyla hak etti bence. Ama demek istediğim illa bunlara gerek yok. Ben de senelerle karton borulul kendi yapımım bir teleskop kullandım ve gökyüzünün tadını çıkardım. Zamanla teleskoplar birikti, bazılarını tekrar sattım. Devamlı yeni şeyler istemek bir yerde normal (çoğumuz öyle de ondan) ama bence tanıdığım bazı arkadaşlarda (sizler hariç) bir hastalık haline geliyor. Özellikle bu arkadaşlar artık gökyüzüne bakacak zaman da bulamıyorlar, baktıklarında da tadını çıkaramıyorlar çünkü devamlı "şunu da alsam daha iyi görünecek" heycanı içindeler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih merhaba,

Newton teleskopta ikincil aynayı söküp, yerine CCD koymak yetmez. Birde odaklama mekanizması gerekiyor. Elektronik ve uzaktan kumandalı olmak zorunda. Kullanımı da pek pratik olmaz diye düşünüyorum. Bence ikincil ayna yerinde bırakılıp, oküler yerine CCD koymak daha pratik olur. İkincil aynanın sebep olacağı ışık kaybı, CCD ve netleyicinin sebep olacağından daha az olur. Odaklama işleminde, birincil ayna yerinde sabit olacağına göre, CCD aynaya yaklaştırılıp uzaklaştırılmak soretiyle netleme işlemi yapılır.
İnternette bir sitede görmüştüm. EOS makinalardan birisinin CCD'si sökülerek uzatma kablosu ile uzakta çalıştılıyordu. Böylece netleme motoru sadece CCD'nin ağırlığı ile baş etmekle kurtulur. Ayrıca küçülen yüzey nedeniyle ışık kaybı azalır.
Benzer denemeyi maksutov bir teleskopla yaptım. Bu teleskoplarda odaklama birincil aynanın hareket ettirilmesi ile yapılıyor. İkincil ayna düzeltme merceği ile ve sabit. Odak noktası teleskop arkasına kaldığı için, makro lens ile doğrudan fotoğraf makinası kullandım. Diyafram değeri yükseldiğinde ikincil aynanın gölgesi fotoğraf üzerine düşüyor.

Verdiğiniz linklerden birisindeki modifiye edilmiş EOS-300 (EOS 310DA)dikkatimi çekti.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir Saban yazdı:...Devamlı yeni şeyler istemek bir yerde normal (çoğumuz öyle de ondan) ama bence tanıdığım bazı arkadaşlarda (sizler hariç) bir hastalık haline geliyor. Özellikle bu arkadaşlar artık gökyüzüne bakacak zaman da bulamıyorlar, baktıklarında da tadını çıkaramıyorlar çünkü devamlı "şunu da alsam daha iyi görünecek" heycanı içindeler...
Doğru söylüyorsunuz, insanın bir türlü gözü doymuyor. Hani şöyle bir hikaye var ya: İnsan gözünü terazinin bir kefesine, diğerine dünyayı koymuşlar da yinede göz ağır gelmiş!

Sanırım teknik olarak belli bir seviyeden sonra çok farketmiyor. Keza örnek verdiğiniz gökbilimci de elindekiyle tecrübesini harmanlamayı bilmiş. Belki insanlar hep Hubble ile farklı frekans aralıklarında çekilip süslenmiş resimleri görmek istiyor. Hatta bunu bilse de işte yukardaki hikaye benzeri bir bilinç söz konusu. En azından bilinç altında...

Sevgiler, saygılar...
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]