Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
#81988
Merhaba, uzun zamandır bu konuya ve genel olarak fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum yaklaşık 1 yıl önce bir tane Canon 500D edindim ve İstanbuldan ( her ne kadar ışık kirliliği olsada ) fotoğraflar çekmeye başladım. 18-55 kit lens ile çok muhteşem sonuçlar çıkmasada fotoğrafa dijital yakınlaştırmalar yapınca ayın kraterleri az çok gözüküyordu. Ben giriş için hem fiyatından hemde motorlu olmasından dolayi Celestron Celestron Astromaster 130 MD ( http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=503 ) modelini uygun gördüm. Fakat gözlem ile ilgilenen bir arkadaşım daha büyük bir aynaya sahip olmasından dolayı Barride Optics 203mm F800 ( http://www.teleskobum.com/asp/product/8 ... tics-203mm ) modelini önerdi. Fakat bu modelde ne yazıkki motor yok. Bu modeli tercih edersem motor takma gibi bir imkan var mı ? Biraz araştırdım ama internetten pek elle tutulur bir şey bulamadım Türkiye için. Bunun yanı sıra telekopa DSLR bağlayacağım için titreme gibi sorunlar olurmu sonuçta ağır makineler. Genel olarak CCD üzerine bir eğilim var fakat benim makinemde CMOS sensör var ve genel fotoğrafçılık üzerine okuduğum yazılara göre astrofotografi gibi uzun pozlama gerektiren bir işte CMOS sensörün daha çok kullanılması gerekmez mi ( ısınma gibi problemlerden dolayı ) ? Son sorum ise yukarıda yazdığım iki model ile örnek vermek gerekirse andromedayı yada bulutsuları ne derecede alabilirim İstanbul ve Antalya lokasyonları için ayrı ayrı değerlendirebilir misiniz ? Bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum, iyi çalışmalar dilerim....
#81989
Berkay merhaba,

Canon 500D makina sahibisin bu çok güzel. DSLR ile astrofotoğrafçılık yapacaksan zaten önerilecek olan makina şüphesiz Canon olacaktır. Ancak madem astrofotoğrafçılık yapacaksın bahsettiğin her iki teleskoptan da uzak dur. Astromaster 130 MD nin takip motoru ile hiçbir şey çekemezsin. O takip motoru daha çok gözlemlerde işi kolaylaştırmaya yarıyor. Astrofotoğrafi ile ciddi anlamda ilgileneceksen doğru dürüst bir takip yapabilen kundağa ihtiyacın olacak ve malesef bu tip aletlerin Türkiye fiyatları 2000 TL den az değil.

Şimdi paranı işe yaramayacak aletlere saçmak yerine sana öncelikle şunu tavsiye edeyim. Aslında astrofotoğrafçılığa giriş yapmak için ilk etapta bir teleskoba da ihtiyacın yok. Tripod ile geniş alan resimleri çekmekle işe başlayabilirsin. Bu aşama sana çok şey öğretecek. Bu arada tecrübe kazanırken bir yandan da bütçene uygun ekipmanlar araştırır ve gerekiyorsa bunlar için para biriktirmeye başlayabilirsin. Malum amatör astronomi nispeten pahalı bir hobi :)

Ha belki yapacağın ilk yatırım teleskop yerine Canon 50mm f/1.8 lens olabilir. Fiyatı Türkiyede yaklaşık 250 TL ve harikalar yaratıyor emin ol :)

Bence önce şu başlıkları okumakla işe başla;

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=1073

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=6611

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=6511
#81990
Öncelikle hızlı cevabınız ve beni büyük bir yanlıştan döndürdüğünüz için teşekkür ederim :) Aslında lens konusunda haklısınız fakat tavsiye ettiğiniz lens üstünde belki biraz daha tartışabiliriz :) Odak olarak çok iyi olduğu kesin ama yakınlaştırmayıda hesaba katmalıyız bence, Canon 55-250 mm f/4-5.6 ve Canon 28-105 F 4-5.6 modelleride alternatif olabilir diye düşünüyorum sizin fikriniz nedir ? Uğur beyin fotoğraflarına bakıyordum 70-300 mm, 17-70 mm lensler ile çok güzel fotoğraflar çekmiş.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘