Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Fatih_K
Onur bey merhaba.
50mm F.1.8 lensinizin en kararlı çalıştığı F değeri 2.8 2.8 ile neden denemiyorsunuz?
Süreyi biraz uzatarak daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Aynı zamanda f1.8 ile şehir içinde aydınlanma aşırı derecede çok oluyor. aynı zamanda çekim yaparken zaman kazanmak ve denemeler yapabilmek için 1 sn lik 20 frame 2 sn 20 frame iso 1.8 20 frame f 2.8 20 frame gibi çekim de yapabilirsiniz. Pozlama süreleriniz kısa olduğu için çok zamanınızı almaz. Değişik denemeler ve kıyaslamalar yapabilirsiniz. Sonuçları merakla bekliyoruz.
İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
merhaba bugün cn de bir şey gördüm paylaşmak istedim. jerry üstat cls filtresinin sadece ışık kirliliği filtresi olmadığını ışın kirliliği olmayan yerlerde de kullanılabilceğini belirtmiş. ha derin uzay cisimlerinde contrast ı artırıyormuş.

"in my experience with both the LPS and CLS, the CLS produces greater contrast than the LPS for Ha objects.

Also, these filters are not just light pollution filters. They will also work to increase the object/sky background contrast under the darkest non-light-polluted skies because they also filter out natural airglow.

Jerry
"

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ost4576660
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Aynen öyle... ayrıca yıldızların küçük kalmasını da sağlıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Sedat Bilgebay yazdı:Aynen öyle... ayrıca yıldızların küçük kalmasını da sağlıyor.
Hmm. Bunu öğrendiğim iyi oldu :) Sedat Abi söylesene baştan. Yani diyorsun ki sana bildiğin her şeyi ben öğrettim ama bildiğim herşeyi öğretmedim :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
yavaş yavaş paşam... sonra kıymetimiz kalmaz :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Geçen akşam (09-05) 400 mm.lens ile uzayda boşboş dolanırken, :)
Bir galaxy dikkatimi çekti,ve o bölgeyi çektim.Fakat Celestronon filitresini içte unuttuğum için
Galaksi çok ufak ta olsa görünüyor (M104) ve ama genel sonuç berbattı.makinanın bütün değerleri sapıtıyor.
Bunun üzerine bugün fırsat bulup.Gökada başlığını ve Sedat Beyin Hyperstar başlığını baştan dikkatli bir şekilde okudum.
Ve
Gelelim flare ve diffraction spikes konularına… Flare bence kullandığım filtreden oluşuyor…ışık sensöre çarpıp geri yansıyor ve filteden tekrar sensöre geri gidiyor… bir anlamda eko yapıyor…sözüm ona Astronomik bu olayı azaltacak kaplamalar kullanmıştı ama tam olarak ortadan kaldıramamış anlaşılan. Henüz tüm bu olayları anlama, test etme ve tedavi etme aşamasındayım…
Bu olay yanlış anlamadımsa benimde karşılaştığım.Biraz yüksek lens kullanıldığında yıldızlarda büyüme ve ortada iz gibi bir problem açıyor.
Ve pozlamayı doğal olarak uzatıyor.Ve sanki netleme yapamamışız gibi.
Acaba geniş açıdamı yıdızlar küçülüyor veya tam net oluyor.?

Sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Aydın Beyin sizin resmi görmediğim için bilemeyeceğim aynı olay olup olmadığını...

Filtrede geniş açı dar açı farketmiyor...yıldızlar aşırı doygunluğa ulaşmadan nebula vs de görünür hale geliyor.. Elbette bu daha çok modifiyeli kameralar için söz konusu olan bir durum
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Bir yorumunuz daha vardı ve çok çok hoşuma gitti.
Teleskop ve vbg.sistemlerle (Gözle)göremediğim için foto.çekmeye başladım.

Bende,
Hastalığa bulaştım. :)
Herkese hayırlı olsun.Bu arada Sevgili Burağıda gezegenlerde destekliyeceğim.(Ufak ta olsa)

Not:
Burak gezegende mükemmel hale geldi ve ben gurur duyuyorum.
Askerin (Sevgili Onurun) gelmesi ve yeni arkadaşlarımla daha da güzel ve kaliteli olacak.

Ama ilk 4 satırımda ki gerçek için,
gerçekten
Tüm hocalara sevgiler ve :merhaba
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]