Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sedat Bilgebay yazdı:Senin de bu tasarımların inanılmaz Tayfun... ellerine sağlık
Teşekkürler abi, bende bu işten zevk alıyorum bir nevi meditasyon oluyor... adam gibi fotograf çekmeye başlayıncaya kadar kendimi cad/cam ortamına veriyorum :)
Ögetay Kayalı yazdı:Olağanüstü ne diyeyim... Transformers filminde katkıda bulundunuz mu acaba :P :)

Şaka maka çok güzel çizimler, projeler ellerine sağlık Tayfun abi.

Bir de sorum olacak. Solid Works değil sanırım bu program, hangi programla yapıyorsunuz bunları?
Syg.
Teşekkürler Ögetay, yok transformers benim boyumu aşar, olsa olsa Cüneyt Arkın'ın dünyayı kurtaran adamı olur belkl :lol:

Programı ikinizde bilemediniz, Rhinoceros kullanıyorum.

Sevgiler, saygılar
tayfun
:merhaba
battaldemir yazdı:
Tayfun Varol yazdı:Selam,
Bulutlar nefes aldırmayınca mecburen gözlem yapmak yerine PST'nin sağını solunu kurcalayarak projeler geliştirmeye giriştim :)
Tayfun Bey Merhabalar...

Projenizi gördüğüm için çok sevindim, yurt dışında böyle şeyler yapanlar duydum ama hiç ilgilenmediğim için ne olduğu konusunda pek fikrim yok. Önümüzdeki haziran 2012 tarihinde malum geçiş var. Ben de buna nasıl hazırlanabilirim derken yazınızı gördüm ve çok hoşuma gitti...Size bu konuda danışmak ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum, tabi siz de müsaait görürseniz.

PST'nin iç yapısı hakkında hiç bir bilgim yok, diğer modellerinde tabi. Mesela satılırken coronoda telekkoplar şöyle satııyor: BF 15, 0.5<A, double stack, external internal ethalon...vb Bunlar tam olarak nedir? Hangisi daha iyidir, yada bizim için hangisi yeterlidir, abartmazsak! Dahası bu teleskopların büyük olanlarında (60-90mm) çeşitli kollar var ortalarında bu kollar tam olarak neyi ayarlamaya yarıyor? Kısacası coronada telekoplar hakkında sizden geniş bilgi alabilir miyim, çalışma mantığı falan.? Bu konuda bilgilerinizi bekiliyorum. Kafamda toparlayabilirsem artık sizinde yapmak istediğiniz telekop hakkında pek çok sorum olacak :) Mesela gerçekten acromatik teleskop bu iş için yeter mi? Neyse...cevabınızı merakla bekliyorum
Selamlar,
Kusura bakmayın cevap biraz gecikti, bir hafta kadar sağlık nedenleri nedeniyle forumu takip edemedim, sizin mesaj aklımdaydı ama araya zaman girince aklımdan çıkmış.

Aslında ben bu konularda oldukça cahilim, bildiklerimi yada bildiğimi sandıklarımı dilim döndüğünce anlatayım.

H-alpha teleskoplarda erf, etalon, bf gibi bölümler var. Erf dediğimiz "Energy Rejection Filter" bu filtre ya bağımsız bir filtre olarak optiklerin en önünde oluyor yada kaplama olarak merceğin yüzeyine uygulanmış oluyor, isminden de anlaşılacağı üzere işlevi güneşten gelen yüksek enerjiyi kesmek, aksi taktirde tüpün aşırı ısınması hatta başta etalon olmak üzere sistemin kullanılamaz hale gelmesi garanti.
Erf'nin hemen arkasında büyütmeyi yapan standart mercekler var, mercek'den hemen sonra ise etalon geliyor aslında bizim için en önemli parça burası, sizin kollar çıkıyor dediğiniz yerde burası, o ayar kolunun amacı h-alpha bant aralığında ince ayar yapabilmek, bu ince ayar sayesinde güneş yüzeyindeki granülleri yada fışkırmaları en uç noktaya kadar belirginleştirebiliyorsunuz yada orta bir ayarla hem fışkırmaları hemde yüzey hareketlerini gösterecek daha yumuşak bir ayar yapabiliyorsunuz. Kimi sistemlerde 2 kol olur bunlar doublestack denilenler, bunlarıda şöyle düşünebiliriz, iki adet ince dişli trak düşünün bunları üstüste bindirip ayarladığınızda daha dar bir bant genişliği elde etmiş oluyorsunuz, double stackların özellikle yüzey görüntülerinde epey bir gelişme sağladığını okudum pekçok yerde, fışkırmalarda da çok etkisi oluyor muhakkak.

Tüm bunların arkasından bf geliyor yani blocking filter, anladığım kadarı ile hem erf hem etalon enerjinin büyük bölümünü kesiyor olsa bile yinede etalondan çıkan enerji yüksek ve bunun tekrar filtre edilmesi gerekiyor, ayrıca bu bf'nin etalonun yarattığı efekti bizim görebileceğimiz bir bant'a çakiyor olma ihtimalide olabilir bu konuda tam kara cahilim. Bf filtrelerin çapı mm ile ölçülüyor, yani bf5, bf10, bf15 gibi bence en can sıkıcı parça bu, çünkü adam gibi bir gözlem ve daha önemlisi fotografçılık için minimum bf15 lazım ve sadece 15mm çapında bu küçücük filtrenin bulunduğu bir eyepiece yada diagonal bile 800 dolara civarı fiyata satılıyor...
Benim PST ile ilgili yaşadığım en büyük problem bf5 filtresi yüzünden oluşan sweetspot problemi, ama adamların bu teleskopu amerikada 500 dolara sattığı ve tek almaya kalkılırsa sadece bf5 filtrenin bile 250 dolar civarı olduğu düşünülürse yinede coronado'ya bu fiyata h-alpha üretip sattığı için her zaman saygı duyacağım...

Öneri olarak, başlangıç için 500 dolarlık PST güneş fotografçılığına adım atmak için gayet yeterli, ama ekonomik sıkıntım yok, güneşede hakkettiği ilgiyi göstereceğim beni yıllarca idare edecek bir sistem istiyorum der iseniz... 3750 dolarlık LS80THa/PT/B1800/FT derim :)
http://luntsolarsystems.com/blog/introd ... a-and-dsii
yada evde matbaam var dolar basıyorum derseniz 5400 dolarlık LS100THa/B3400 derim :)
http://luntsolarsystems.com/catalog-H-a ... a.html#003

Girişte de belirttiğim gibi bu konuda oldukça cahilim, umarım çok fazla yanlış bilgi vermemişimdir. Forumda şu anda tek aktif h-alpha kullanıcısı olduğum için sanki birşeyler biliyormuşum gibi görünüyor ama dediğim gibi tüm olay pst'de bitiyor, zaten Sedat ağabey amerikadan dönünce benim ocağıma incir ağacı dikecek gibi :) artık 80 mı olur 100 mü, yoksa 150 mi bilinmez ama bir lunt katılıyor gibi forum envanterine.

Mesajınızı cevaplamayı atladığımı hatırlayınca biraz acele ile yazdım, dağınıklığın kusuruna bakmayın.

Saygılar,

Etalon sistemi üzerine biraz bilgi,
http://en.wikipedia.org/wiki/Etalon
battaldemir yazdı:Tayfun Bey;

Öncelikle geçmiş olsun. Aman deyim forumdan Önce sağlık! Gerisi kolay, bir şekilde halledilir.

Bu konuda cahillim demişsiniz, şunu açıkça söyleyim: Bu işi; teleskop, astronomi...kim gerçekten iyi biliyor ki? Hepimiz sonuçta bu işte cahiliz. Birbirimizden ve uzman abilerimizden ne kaparsak o kar diye bakıyoruz sanırım.

Üşenmeyip uzun uzun konuyu açıkladığınız için çok teşekkür ederim. Yazıyı irdeleyerek bir kaç defa daha okumak istiyorum. Sonrasında kafamda oluşan soruları sormak isterim.

Şİmdilik hoşçakalın...
Rica edrim elimden geldiğince dilim döndüğünce aklımdakileri dökmeye çalıştım ama dediğim gibi aceleden biraz ilkokul kompozisyonu gibi oldu.
Sizin yazınızıda okudum, aklıma gelen hemen herşeyi kapsamış çok detaylı bir yazı, çok teşekkürler.

ERF ile ilgili olarak; PST mod yapan kimi amatörlerin ERF'ye para vermek yerine ellerindeki UV,IR ve ND filtrelerini birleştirerek basit erf sistemleri yaptıklarını okuduğumu hatırlıyorum ama sonuçlar elbette kaliteli bir C-ERF (baader) filtresinin yanına yaklaşamıyacaktır, birde 60mm üzerinde açıklıklarda aşırı ısınma olacağı için tavsiye edilmiyordu.

Çok sayıda ve her yaştan amatörün erişimine açık bir forum olduğumuz için, Güneş teleskoplarının modifiyesi ile ilgili bilgiler verilen her kaynakta olduğu gibi burada da sık sık tekrarlamakta fayda var.

Güneş teleskopları üzerinde yapılacak en küçük bir modifikasyon bile donanımlarınızın zarar görmesinden kalıcı körlüğe kadar pek çok sonuç doğurabilir, ne yaptığınızdan kesinlikle emin değilseniz bu işlere hiç bulaşmayın, eğer illaki bulaşacaksanız donanımlarınızı gözlem amaçlı değil görüntüleme amaçlı kullanın.
Selamlar,

Maalesef sorulara tam olarak benimde cevap vermem mümkün değil, hem teknik bilgi eksikliğim yüzünden hemde sanırım bu tür modlar birazda deneme yanılma metodu ile yürütülüyor.

Merceğin arkasına koyulacak ERF; Pekçok defa bu fikirle karşılaştım aslında gayet mantıklı bir yöntem, tam olarak hatırlıyamıyorum ama sanırım halihazırda deneyenler vardı, sağlayacağı ekonomik kazanç ciddi boyutlarda. Ardaşık 2 ERF kullanımına daha önce rastlamadım o yüzden bir yorum yapamayacağım ama elimde 150 mm mercek ve BF1200 üzerinde bir filtre olsa büyük olasılıkla 90-100 mm arası bir ERF'yi tüpün ortasında kullanırdım.

iki etalon arası mesafe; bu konuda pek fikrim yok, ya nette iyice araştırma yapmak gerekecek yada dedğim gibi deneme yanılma metoduna başvurulacak, etalon'un yeri hakkında tek bildiğim pst'nin etalon ile focus noktasıi arasında 20 cm olması gerektiği.

PST etalonlarının açıklık limiti konusunda da pek bir fikrim yok ama 120 mm ye kadar denemeler yapmış amatörler var ve çoğu ağzı kulaklarında dolaşıyor 150 mm de limitler içinde kalıyor olabilir, ancak bu tamamen fikir yürütme...

Tüm bu konuşulanlar ışığında bakarsak 100 mm ve üstü açıklıklarda dediğiniz gibi bu modlar mantıklı görünüyor, benim projemde aklımdaki elimde bulunan 70 mm celestron'u kullanmaktı ekstra masraf olarak 250 € civarı ERF ve torna işlemleri olacaktı BF5'in ciddi sorun yaratacağını tahmin ediyordum ama onu ileriye ötelemiştim, fakat hem sadece CNC işlemlerinin bile 500 dolar civarı tutması hemde vakitsizlik nedeniyle projeyi rafa kaldırdım belki ileride sadece yapmış olmak için yaparım çünkü ulaştığım tasarım çok hoşuma gitmişti.

Burdan da anlaşılacağı gibi pro kalitede ve tasarımda bir CNC/torna işi düşünülürse açıklığa bağlı olarak 500/1000 dolar arası maliyetlere eklemek gerekecektir, ayrıca eldeki bir sistem bozularak yapılmayacaksa birde kaliteli focuser gerekecektir, o kalemide 200/500 dolar arası gibi düşünmek lazım...

Sadece refraktorler mi konusuna gelirsek, PST modlarında çokca dile getirilen bir konu sistemin f10 olması gerektiği, f8 civarı deneyip memnun olanlarda var ama f10 genel kabul görmüş bir değer, sonuçta PST etalon'u f10 bir sisteme göre tasarlanmı. Eğer bu f10 sorunsalı olmasaydı mesela 8" bir newt. tüpün açıklığına offaxis olarak 3 adet 70 mm ERF takıp ciddi bir açıklığa ulaşmak denenebilir, keşke türkiyede bu filtreleri satan yada daha iyisi üretenler olsada bu tür malzemeleri ödünç alıp deneme yapabilsek.

Şu an için aklıma gelenler bunlar.

Saygılar
tayfun
Arkadaşlar, bu işler gerçekten çok ciddi işler. Göz kaybetmek gibi bir riski var, hem de ihtimal çok fazla. Tayfun ve Battalın çalışmaları gerçekten çok güzel. Ama çok fazla bilgi ve bilinçle yapılması gerekiyor bu çalışmaların. Bu başlığı okuyanlar Tayfun'un kırmızı karakterlerle yazdığı gibi mümkünse bu işlerden uzak dursunlar derim. Gözlenecek o kadar çok nesne var ki... bu riskleri almaya değer mi bilmem... en azından zor, tehlikeli ve teknoloji gerektiren bir konu olduğuna dikkatlerinizi çekmek istiyorum ben de.

Bu arada ille de güneş gözleyeceğim diyenlerin öncelikle bir Herschel Wedge alıp güneşin keyfine varmalarını öneririm. Üstelik bu sistemle ay gözlemleri de muhteşem olacaktır. Ben NEAF''ta Markus Ludes'den (APM firması sahibi) cebren ve hile ile bir adet aldım....Woodland Hills sahibi Farah ile hararetli bir şekilde fiyat vs konusunu konuşuyorlardı ve ben de kulak misafiri oldum :) Herschel bir onun eline bir diğerinin eline geçiyordu... sonunda ben kaptım:) ve 90 dolar karşılığında sahibi oldum :) Şimdi bir ND3, bir de polarizer filtre alacağım ve beyaz ışıkla güneş lekesi, ve granül incelemeleri yapabileceğim, fotoğraf da çekebileceğim. Herschel Kamasının güzelliği objektif önüne koyduğumuz Baader vs gibi filtrelerin aksine tüm spektrumu geçirmesi...yani bütün dalga boyları geçiyor. Bu da spektroskopi vs gibi incelemeler için çok önemli( bir müddet sonra bu konuya da gireceğim için bu noktaları öğreniyorum yavaş yavaş ). Güneş lekesi gözlemlemek ve fotoğraflamak için harika bir sistem. Haydi şimdi herkes google başına… konu Herschel Wedge.

Son ve önemli nokta, Herschel Wedge refraktör teleskoplarla kullanılmalı... 70mm bir refraktör dahi işinizi görecektir. Reflektör ve SCT teleskoplarda ikincil ayna zarar görebilir.

Zamanla Etalon filtreli güneş teleskoplarına olan ilgi arttıkça fiyatları da düşecektir. O zaman da bunlardan bir tane edinir ve fışkırma vesairenin keyfine varırsınız.

Sevgiler
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]