Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Selam,
Bulutlar nefes aldırmayınca mecburen gözlem yapmak yerine PST'nin sağını solunu kurcalayarak projeler geliştirmeye giriştim :)

İlk hedef genişlik diyerek acaba sadece PSTnin kara kutusunu kullanarak sistemi daha geniş açıklığı olan bir refractor'e dönüştürmek mümkün olurmu diye düşünmeye başladım, tabii sisteme uygun bir C-ERF yada D-ERF filtresini yeni tüpün önüne eklemek gerekecek.

Biraz araştırma yapınca benzer projeler yapıldığını ve sonuçların dudak uçuklatacak derecede olduğunu gördüm. Aslında fikrimce en ideali 100 mm lik f10 (en iyi verimin f10 tüplerle alındığı birkaç yerde yazılmış) bir tüp ile çalışmak ama bu sefer filtre masrafı astronomik boyutlara ulaşıyor 110 mm filtreler 650 dolar civarı iken 70mm CERF 270$ DERF 340$ dolar civarı.
Tabi tüm bunlara ilave olarak tüp masrafınıda düşünmek lazım, eğer elimdekilerle yetinip 70mm celestronun tüpünü kullanırsam ki f10 olması iyi bir avantaj iken 1.25 focuser kullanması ve optik kalitesi düşündürüyor (Ha bantını monocrom olarak düşünürsek aslında APo tüplere gerek yok gibi.)
Yani sonuçta elimdekiler haricinde bir adet 70mm CERF filtresi + filtre için hücre + 70 mm celestronun focuserını 2" e dönüştürecek bir sistem bulabilirsem solar rasathanemin açıklığını %300 oranında büyütmüş oluyorum, tabii gönül isterdiki şöyle yakışıklı bir 110 mm f10 tüpe 110mm Baader D-ERF filtre ilave edip genişliği %750 :shock: çıkarıp gözlere bayram yaptıralım.

Meşhur C-ERF filtresi
Resim

Aslında aklımda daha karışık bir proje vardı, PST'nin karakutusunun içini görünce görüntünün açısını 90 derece değiştirmek için eklenmiş prizmayı (focusda bu prizma ile yapılıyor) çıkararak acaba sistemin görüntü kalitesi biraz daha iyileştirilmiş olurmu diye merak ettim, ama optik konusunda kara cahil olduğum için ve güneşle uğraşmanın risklerini bildiğim için biraz temkinliyim.
Aşağıya fikir vermesi adına karakutunun bir fotografını ekliyorum (kara kutuyu açan kimmiş tahmin edin bakalım :) )

Resim

Okuduğum kadarı ile etalon ve focus noktası arasında 200mm civarı bir mesafe olması gerekiyormuş, acaba aradan karakutuyu dolayısı ile prizmayı çıkarsak 200-250 mm arası boyu uzaltılıp kısaltılabilecek bir boru(focus) sistemi eklesek nasıl olur ?

Burada da yeni generasyon PST lerden biri parçalara ayrılmış durumda :D

Resim

Şimdi gelelim fasulyenin nimetlerine, aşağıya bu modlar uygulanarak çekilmiş birkaç foto ekliyorum,

Vixen A80mf, 80mm f 11 scope with C-ERF and the PST etalon and BF10 filter.
x2.5 TV powermate and Skynyx 2.0 camera.

Nick Howes tarafından ingiltere'de çekilmiş.
Resim

Scope: TMB 80mm
Barlow: 2.5x
Camera: DMK 31BF02
Filter: Modified PST and 80mm ERF
Seeing: 2/10

Resim

Resim

Scope: TMB 80mm with 80mm ERF
Barlow: TMB 1.8x ED
Camera: DMK 31BF03
Filter: Coronado PST
Seeing: 3/10
First light with 80mm ERF filter

Resim

Scope: TOA130F with 125mm ERF :o
Barlow: TMB 1.8x ED and Intes 2.5x
Camera: DMK 31BF03
Filter: Coronado PST
Seeing: 6/10

Resim

Resim

Evet arkadaşlar yorumlarınız ?

Fotograflar biraz büyük oldu kusura bakmayın orijinal linkleri koyduğum için küçültemedim sayfaya sadece link olarak eklemeyede içim elvermedi :)

Dİkkat: Bu sayfada konuşulan ve konuşulacak konular en ufak bir hatada direkt körlüğe yada donanımlarınızın kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir !!!
En son Tayfun Varol tarafından 18 Oca 2011, 22:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
başımı derde sokacaksın gibi görünüyor :)
Olay budur. Vay canına ! :shock:

Yalnız prizmayı çıkartmak bence şu bakıma kötü olur, görüntü tepe takla olur. Sanırım o prizma Güneş'i olduğu gibi görmeyi sağlıyor. Ola ki çıkarsa Bakmak için amuda kalkmak gerekebilir :) Ama diğer eklemelere şaştım kaldım... Ne diyeyim...
Selam Ögetay, ağırlıklı olarak fotograf ve video çekimi için kullanılacağından ters yada düz görünmesi çok fark etmeyecek gibi, zaten ekvatoryal kundak ile kullanınca ufacık teleskop öyle tuhaf açılara geliyorki okulerden gözlem yapmak çok zorlaşıyor..

Bu arada yukarıda eklediğim kapağı açık, prizma görünür durumdaki fotograf benim elimden çıkmadı, henüz bebeği açmadım :) ama o fotografta yabancıdan değil sayın Tahir Saban bey'in sitesinden alındı, demonte edilmiş PST fotosu aramada ilk çıkan fotonun yine bir Türk'e ait olması ne kadar meraklı millet olduğumuzun birkez daha ortaya koyuyor sanırım. :)
http://www.tavcso.hu/egyeb/meade/pst_s.php
sen çizerek adam bile yaparsın Tayfun...bu çizimler yanında bizim fotoğraflar sönük kalıyor...isim de hazır "phaeton" sen de ikarus oluyorsun bu durumda... sakın phaeton'a binmeye kalkma...ölüdenizde yamaç paraşütü gibi birşey bu yaw :)
Sedat Bilgebay yazdı:sen çizerek adam bile yaparsın Tayfun...bu çizimler yanında bizim fotoğraflar sönük kalıyor...isim de hazır "phaeton" sen de ikarus oluyorsun bu durumda... sakın phaeton'a binmeye kalkma...ölüdenizde yamaç paraşütü gibi birşey bu yaw :)

Sedat abi teşekkürler :) valla senin derin uzay fotoları hiçbirşeyin yanında sönük kalmaz belki hubble ile başabaş gider o kadar :tap

Bu tasarımda tek bir dar boğaz var o da etalon, eğer pst'nin etalon yeterli kalırsa bütçeyle orantılı olarak böyle birşey yapılabilir. Arkadaki kalın bölmenin içinde 2 adet orion focus motoru var, biri etalonu ayarlıyor diğeri focusu yani kablonun boyu ile alakalı olarak evinin serin ortamında oturup cayır cayır güneş fotoları çekebilirsin :)

Daha mütevazi olan (benim guidedan yapılacak olan) ile ilgili renderları da ekleyeceğim bir ara. 90 mm den 70 mm ye çekince açıklık nasıl düşüyorsa maaliyette aynı oranda düşüyor, ama tabii 90 mm muhteşem bir açıklık güneş için.

Sevgiler
tayfun.

TUĞÇAĞ DUMLUPINAR yazdı:Tayfun abi son fotoğrafın çizim mi şimdi inanamadım, nasıl yaptın? İlk baktım fotoğraf dedim Sedat abi çizim diyince çok şaşırdım.
Tuğçağ çizimden ziyade 3d tasarım denemelerinin renderları diyelim, yoksa elle böyle çizim yapacak yetenek yok bende :)
Sedat Bilgebay yazdı:Tövbe estağfurullah!
:lol: :aah

Tayfun abi yine projelerde döktürmüşsün (Son eklediğin çizim açılmıyor onu görmek nasip olmadı) Benim tek endişem fotoğrafların çekildiği kameraların kalitesinin bizi yanıltabilmesi. En kötü DBK, DMK kullanmış adamlar. Skynx e hiç girmiyorum zaten. Bir kaç bir dolarlık bir kamera biliyorsun. Acaba sana önce en azından benim SPC900 ile bir antrenman yaptırsak da sonra mı girişsek kara kutuya. Ki bu kez bende zavallı tüpcüğün önüne kendimi atmak niyetindeyim. 8" e olanlar halen rüyalarıma giriyor, bazen sıçrayarak yataktan kalkıyorum... :shock:

Syg.

Edit: Bi dakka foto açıldı da bu çizim mi şimdi? Yani 3D işte herneyse...Yok artık...
Burak selam, merak yapma şimdilik kesim işlerine girmiyorum kendime birkaç ay alışveriş yasağı koydum :) o zamana kadar araştırmalarda tamamlanmış olur zaten, kamera konusunda haklısın DMK ve ekürisinin görüntüleriyle bizimkiler kıyaslanmaz ama benim DMK almama daha çooook var :) artık senden otlanırız arada sırada ;) SPC 900 teklifin için teşekkürler, biliyorsun bende bir tane SPC 880 almıştım ingiltereden, yazılımı hariç arada fark yok sanırım makinaya takıncada direkt 900 diye tanıdı zaten. Ama bir gün 880 ile 900 ü yan yana denemek güzel olabilir.

Bak aşağıya benim celestronun projesini ekliyorum aslında çok zor birşey değil biraz CNC yada torna işi var, onun haricinde sadece bir C-ERF yada D-ERF filtresi almak gerekecek o da 300- 400 dolarlık bir maliyet tutacak 70mm için, bundan sonra açıklık 3 misli artmış olacak. Render'larda göreceksin sadece tüpü gerekli yerden kesip araya etalon'u eklemek gerekecek, anahtar tüpün f10 olarak kalmasını sağlamak ve etalondan BF filtresine kadar 200mm lightpath oluşturmak.

Resim
Resim
Resim

Bu da Bling Bling versiyonu :lol:

Resim

PS: renderlara övgülerle ilgili yorum yapmayacağım makina işler el övünür durumları işte :)
Senin de bu tasarımların inanılmaz Tayfun... ellerine sağlık
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘