Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Tüm forum arkadaşlarıma iyi akşamlar.
Son zamanlarda
bazı araştırmalarımdan dolayı forumumuzun hiçbir bölümüne fotoğraf olarak bir katkım olmadı.
Ama aldığım bir ikinci el lens ve sonuçları sayesinde aklıma bazı ters konular takıldı.

Başlarken yine tekrarlamam lazım ustalarımız daha iyi bilir.Ukalalık yapmış olmak istemem.

KONU :

D-SRL makinalardan önce SRL fotorafçılıkla uyraşan hobi sahibi kişilerin şartları
o günün en gelişmiş olanaklarına göreydi.
SRL de ne vardı herşey.Ne yoktu D.nin sunduğu herşeyin dışı.
En başta ISO.

Benim hatırladığım kadarı ile yanılıyorsam hatırlatın.Film alırken en fazla ISO:400
(Şimdi 1600-3200-6400 vvv.)

Eskiden Iso.400 ise ne yapmak lazım Lenslerin objektifleri geniş olmalı ki ışığı iyi toplayalım.
400 değerinle az ışıkta iyi şeyler çekebilelim.
Bunun gibi.:

Resim
En son Aydın Ünlüsaraç tarafından 10 Ara 2010, 21:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullandığımız D-SRL makinalarımız herkesin söylediği teknolojik olarak okadar hızlı gelişiyorki.
Fiziksel hatalı detaylar digital olarak kapatılıyor.
Ama hobimiz olan astro fotoğrafçılıkta yarısı bizim için faydalı oluyor.
Lensler büyüdükçe daha fazla derine girebiliriz veya daha fazla ışık daha kısa sürede toplayabiliriz.
"hadi gel bunu digital gelişme ile sağlayalaım" diyemiyoruz.
Bu nedenle karasal olarak kullandığımız lenslerde de digital gelişme olurken ters oranda optik çap kalitesi de düşmekte.

Örnek.

Resim
Tam ter yönden
Sensörlerimize gelen açı.

Resim

SRL lensler düşük ISO ya göre imal edildikleri için geniş açıklıklı ve çekim için hızlı.Odaklaması kolay,D lere göre çok çok ucuz ve bol.

Galiba astro çekimler ve benim gibi amatörler için harika.
Her marka hem Türkiye de int.sitelerinde vede yabancı sitelerde (Daha ucuz)mevcut.

Her marka için adaptörü var.

Resim

Saygı ve sevgilerimle.
SRL 50mm f: 1,8 DSRL deki ilk denemem.

Makina :Olympus E.410
Odak Manuel
ISO : 400
Çekim :12 * 10" Lights+10 Dark+10 Bias+10 Flats
İşleme : DSS + PS.6.0

Resim

Sevgilerimle
Rize'den bir arkadaşımdan
Derin uzayda ve doğa fotoğraflarında Olypus uyumlu bir lens buldum ve aldım.
Lens yarın veya ertesi gün elime geçer.
Acaba randıman alabilirmiyim.

İnternet incelemelerinde raporlar iyiydi.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... ifiedTitle

Sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
gönderen Anıl Nayır
Merhaba Aydın Abi,öncelikle lens hayırlı olsun,makinanınzın sensörü Four Thirds Sistem olduğundan 400mm'lik lens 800mm'e çıkacak,ay için vazgeçilmez bir lens olacağına inanıyorum.
gönderen Fatih_K
Cromotik Abaration değerleri düşük değilse lenslerden olumlu sonuç alamayabilirsiniz. nesnelerin kenarlarında mora kaymalar olabilir. bu yüzden bu tip lensleri tercih ederken dikkatli olmak lazım.
Fotoğraf makinası ve bu konuda bilgim gerçekten çok çok az.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Four Thirds Sistem ilk defa duydum ve araştırdım.
Anladığım kadarı ile astro.f.için pek iyi değil.Mesela ben 800 e çıkmasını istemezdim.
Evet Ay hariç.
Denemeler bakalım ne gösterecek.

Saygılar.
Gerçekten böyle yüksek mm li manuel lenslerin bu kadar ucuza satıldığını bilmiyorum eğer böyle bulabilirsem canon 550d için bir tane edinmek isterim ki yani manuel kullanmayı öğrenip yeterince pratik yaptıktan sonra bu tip büyük lenslerle çok güzel yer yüzü resimleri çekilebilir.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]