Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Burak A. Dogu
Merhaba, bu başlığı cep telofonum ve teleskobum ile çektiğim/çekeceğim fotoğraflar için açtım. Teelfonda ya da fotoğraflarda herhangi bir ayarlama yapmadım. Telefonu teleskoba bağlayan herhangi bir aparat da bulunmuyor. Elimle tutup, mümkün mertebe elimi titretmeden çekmeye çalıştım. Aşağıdakiler sırasıyla 25 ve 10mm'lik merceklerle çekildi.

Resim

10mm. (bunda sarı bir filtre kullandım.)

Resim
En son Burak A. Dogu tarafından 03 Eyl 2007, 13:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sevgili Burak,

Resimleri orijinal büyükleri ile paylaşman çok güzel. Peki bunları burada küçük (thumbnail) olarak gösterebilir misin? Hani ImagesHacks.us'da oluyor ya. Üstelik üzerine tıklamadan evvel dosya boyutunu falan da görebiliyorsun.

Bu sayede resimler ekran dışına taşmaz. Taşınca resimlere yazılıan açıklamalar gerçekten zor okunuyor. Eğer ekran çözünürlüğü resimlerden fazla değilse şu an okuduklarımı da zor okuyor olmalısın. Ayrıca resimler arttıkça sayfanın yüklenmesi zorlaşacak. Hatta aradaki bazı resimler internet bağlantısına göre yüklenmeyebilir.

Dip Not: Bu mesajı özelden gönderecektim ama resim paylaşan başka arkadaşlarında bilmesini istedim. Resimler ekran dışına taşınca forumu takip etmek güçleşiyor. Gerçi elimdeki yazılımlar resmi sağ tıklayıp filitreleyince ekran dışına taşan resim gözükmüyor ve sayfa yapısı normale dönüyor. Ama bu yazılım herkeste olmayabilir.

Sevgiler, saygılar...
gönderen Burak A. Dogu
Uyarınız için çok teşekkür ederim. Sanırım buraya yükleyeceğim resimlerde ımageshack kullanmak daha doğru olacak. Dediğiniz gibi yapınca okunabilir oldu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Lütfen çektiğiniz fotoğrafları ve açıklamalarını eklemeye devam edin. Şahsen teleskop seçimimde benim çok işime yarıyor. Bir de gözlem yerinizi, hava durumunu (sıcaklık, nem..) yazarsanız sevinirim.
gönderen Burak A. Dogu
Gözlem Yerim İstanbul Kadıköy, Saat 21:30, hava sıcaklığı 28 derece. Hava temiz ancak buharlaşma nedeniyle dalgalıydı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sevgili Burak,

Şimdi telefonla fotoğraf çekmenin faydalarını yeni anlıyorum. Yani hafif ve prafik olması yönünü vurgulamak istedim. Dün dürbünle apartsız bir fotoğraf çekeyim dedim; odaklamak, ortalamak ve sabitlemek kollarımı çok yordu. Çünkü hem dürbün hem fotoğraf makinesini tutuyordum.

En iyisi şu aparatlardan almak lazım herhalde, hatta cep telefonu için olanları; daha önce başka başlıkta bahsetmiştim. Hiç fiyatlarını sordun mu? Senin telefonun markası olan için de vardı. Aslında aparat değil de objektifi ile birlikte pahalı olsa gerek.

Sevgiler, saygılar...
gönderen Burak A. Dogu
Açıkçası teleskop sabit de dursa ben de cep telefonu ile nişanlamaktan yoruldum. K750i için bir aparat zor. Ne yazık ki telefonu komple tutacak bir aparat gerekiyor. Bazı Nokia ürünlerine yönelik bir aparat olduğunu gördüm ancak K750i ile uyumlu değildi.

PHILIPS SPC900NC 90 FPS, USB 2.0 model CCD kameralı bir web kamerasının siparişini verdim. Onu da bir fotoğraf kabını aparat yaparak kullanacağım. Daha önceki teleskobumda minyatür şampuan şişesinden bir aparat yapmıştım. Forumlarda öğrendiğim kadarıyla fotoğraf filminin kabınden başarılı bir aparat yapılabiliyor.

Benim teleskop motorlu. Artık motoru sayesinde ve webcam ile birlikte laptop üzerinden görüntü almaya çalışacağım.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘