Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
ne oluyoruz yaff yeni kameramı geliyor ??? bu ne iş biz daha DMK 'yı göremedik cık cık....
Sedat abi benim 8" i balkona sığdırmayı birkez daha başarırsam microsoft cinema vs. DMK karşılaştırması yapma şansım ne aralıkta ? ona göre yıkım çalışmalarına hız vereceğim :))
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Onur Atılgan yazdı:
Firewire, mono
Firewire, colour
GigE, mono
GigE, color..

Açıkçası bu bağlantı sistemleri arasındaki nüansları bilmiyorum, aramızdaki bilgisayarcılar aydınlatabilirler sanırım. Bu kameranın USB3 olanı da sitede gösteriliyor ama henüz satışı başlatmamışlar, dolayısıyla şimdi sadece Firewire ve GigE var..
Burada en mantıklısı bence Gigabit ethernet portu olan modeldir. Şu an hemen hemen tüm laptoplar GigE'yi destekliyor ve FireWire'dan (maks. 800 Mbps) teorik olarak daha hızlı.
Yüzyılın sorusunu sordun Burak :) Ben de onu düşünüyorum.. Monolar daha kaliteli çekim yaptığı için bence mono.. Renk filtreleri için bir filter wheel alınınca o odaklama, zaman kaybettirme vs sorunları çözülür bence (Sedat abi'deki filter slide da işe yarayabilir). Varsın ışık ayarlarıyla oynarken zaman kaybedilsin, 8 saniyede 1000 frame toplanıldığı için 2 dakikalık fotoğraf çekme aralığında 3 ayrı renkte çekmek dışında 1,5 dakka uğraşma fırsatı verir :)

Herkes zaten Flea 3'ün monosunu alıyor, renkli modeldeki Bayer filtresinin ne durumda olduğu meçhul, çok fazla yorum yok. Bunlar astronomi kamerası olarak üretilmedikleri için beraberinde geldiği Bayer filtresi pek dandik olabilir. Dahası, ışık hassasiyeti düşecek. Renkli olunca hücrelerin "yarısı" yeşilde, diğer geriye kalan "çeyreklikler" de mavi ve kırmızı çalışıyor.. Bizim en az ihtiyacımız olan renk yeşil olduğu için kameranın nerdeyse yarısı boşa çalışıyor olacak..

Monodan şaşmamak lazım bu iş için.. İllaki öğreneceğiz :)

Firewire, Gige tercihinin optik olarak bir etkisi yok tabi ama hangisi daha kolaylık sağlıyorsa o uygundur.. Genelde firewire çalışıyor yurtdışındakiler, hepsinde de laptop olduğunu farzedersek kesin araya ucuzundan bir adaptör bağlıyor olsalar gerek.
1394B bağlantısı var kameranın... laptoplarda genelde 4 konektörlü i-link vs gibi firewire girişleri oluyor... süratin düşmemesi için PCMCIA - 1394B kart almakta yarar olacaktır. GigE için de PCMCIA kart olmalı diye düşünüyorum... biraz araştıralım..

düzgün bağlantı yapmazsak veri trafiğinde tıkanmalar yaşarız..

kameranın mono olması şart, renkliyi düşünmeyin bile...
Maliyeti artırmak gibi olmasın ama kameranın yanında odaklama kolaylığı için bir motorize odaklayıcı da gerekir bence. Her renk kanalı için Bahtinovla uğraşmak çok zaman kaybettirecektir. Tabi tek dert o olana kadar elle odaklama kullanarak RGB filtreleri üzerinde tecrübe kazanmak lazım. Yine de çok pahalı bir şey olmadığı için kullanmakta fayda var:
http://www.telescope.com/catalog/produc ... uctId=7395

Resim

Motorlu filtre değiştiricisine ise bence pek gerek yok (çok da pahalı bu arkadaşlar, 300-400 dolardan başlıyor), manuel yapabiliriz bu işi, motorize olanın odaklayıcı olması daha iyi gibi. Ama ona da ilk aşamada gerek yok, RGB filtreleri kullanmayı tamamen öğrenip güzel kareler çıkmaya başladıktan sonra kolaylaştırıcı niyetine alınır.

Şart olan iki şey var başta, filtre ve filter wheel (yada Sedat abi'deki gibi filter slide)

Bir sonraki Gökbel etkinliğinde mutlaka filter slide'ı deneyelim Jüpiter üzerinde, maksat güzel kare çekmekten ziyade o aparatı öğrenmek olsun, bakalım nasıl bir kolaylık sağlayacak..

Filter wheel tarzı bir çözümde bir sorun var ama, o da şu ki sizin powermate'leri buna tepeden takmak eziyet olur, ve muhtemelen odağa varılamaz.. Dolayısıyla filter wheel'ı powermate'e takmak gerekir, dolayısıyla bu da büyütmeyi artıracaktır, muhtemelen 7-8x yapabilir.. Belki bunun yerine 2-3x barlow kullanmak iyi gelir, yada bir de 2,5x powermate :)

Filtreler için rüya seçim Astrodon, ama çok pahalı, çok sonra yapılabilecek bir yatırım.. Onun takipçileri Astronomik ve Baader firmaları.. Bu iki firma da pişman etmeyecek kalitede RGB filtrelerine sahipler..

Sırasıyla alınması gerekenler;

1- Flea3 (doğal olarak önce kamera lazım)
2- RGB Filtreleri.. (Astronomik veya Baader)
3- Filter wheel
4- Odaklayıcı için mini motor

Odaklayıcıyı motorize hale getirmek işinde aramızda Özgüç bey'in önemli çalışmalar var bu arada, ona da danışmak lazım, belki çok ucuza halledilebilen bir şey bu:
http://ozgucbayrak.com/
Odaklayıcı için motor tavsiye etmiyorum Onur, yukarıdaki motor bende var kendi kullandığım basit düzenekle elle ulaşabildiğim hassaslık bunun 10 misli idi :( ha tüpe dokunmadan odak tutturabilmek büyük kolaylık ama min motor hızı işi bozuyor.
Shoestring bir ara parça satıyor, sisteme eklediğinde odaklayıcının tuş takımı yerine bilgisayarı kullanıyorsun hatta sharpcap gibi yazılımların içinden focusu kontrol edebiliyorsun, adamlara ne kadardır yazıcam hep araya birşeyler giriyor yada üşeniyorum :( eğer bu parçanın yazılımı ile minimum hız daha düşük hale getirilebiliyorsa o zaman sorun çözülmüş olur.

Resim
Sedat Bilgebay yazdı:... GigE için de PCMCIA kart olmalı diye düşünüyorum... biraz araştıralım...
Sedat abi artık bütün pc'lerde Gigabit Ethernet var, eğer eski bir pc kullanılmayacaksa böyle bir kartada gerek olmayacaktır.
Ahmet benim laptop SONY-VAIO-_VGN-SZ4XTN-C-2-GB-NOTEBOOK

Bunda Gige falan yok bildiğime göre
Sedat Bilgebay yazdı:Ahmet benim laptop SONY-VAIO-_VGN-SZ4XTN-C-2-GB-NOTEBOOK

Bunda Gige falan yok bildiğime göre
Abi istanbulbilişim'de var diyor. "1000 Base-T" GigE demek.
o zaman süper... olmasa da kart pahalı birşey değil --> http://www.synchrotech.com/products/eth ... rd_02.html

O zaman kamerayı Gige almak en iyisi olacak doğru mu anlıyorum arkadaşlar
Teorik olarak GigE 1000Mbps (125MB/s), FireWire IEEE 1394b ise 800 Mbps (100MB/s). Firewire data transferi yüksek olan video cihazları, kameralar vs. için geliştirilmiş bir arayüz. Ethernet arayüzüde malum. Pratikteki hızlar bu değerlerde değil tabii ki, firewire veri transferinde daha verimli encapsulation kullanıyor olabilir. Yani pratikte aralarında pek hız farkı olmayabilir ancak GigE'nin avantajı çok yaygın olması.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]