Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Burakcım çok üzüldüm Sharpcap kazasına.. onca emek heba olmuş...fakat yine de güzel kareler çıkmış ortaya..

Benim Flea 3 2 haftaya elimde olur, yine ilk sana veririm, böylece bu olayı unutursun :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Tabi çip her şey değil, kaç fps hızında olduğunu görmüşsündür muhtemelen 120 fps hızı var. 1 dakika video çeksen elinde 7200 frame oluyor.. Kötü seeing uzun bir çekimde, 3 saniyelik iyi seeing anı yakalamak = 360 iyi frame
Nokta :kanit

Teşekkür ederim kardeşim. Listede başa aldım. Hele bir doleros düşsünde... Demek ki yeni bir laptop değil de kamera alıyoruz o zaman...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Sedat Bilgebay yazdı:Burakcım çok üzüldüm Sharpcap kazasına.. onca emek heba olmuş...fakat yine de güzel kareler çıkmış ortaya..

Benim Flea 3 2 haftaya elimde olur, yine ilk sana veririm, böylece bu olayı unutursun :)
Yapma bunuuuuu :lol: Abi biraz nefes alalım ya :) Tembelliğe bahane kalmıyor sayende... Offf şimdi herkesi bir tur döner bu kamera. DMK41 deki gibi iyi seeing yakalarsam turun şampiyonu ben olurum. Yüce' de kahrından ölür yine :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Yarın bir araştıracağım bu sıra gelen giden kimse olacak mı diye... bunu ayarlarsam gayet ciddi olabilirim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
Burak Yakut yazdı:
Onur Atılgan yazdı:Sedat abi ciddi misin :shock:

Noel baba gibisin hakikaten, bi dilek tutuyoruz sonra çorabın içinden ekipmanı alıyoruz.. Noel babadan fazla olarak, yılbaşını beklemeye de gerek kalmıyor :D
Onur C14 almak lazım diyorlar... Bu konuda ne düşünüyorsun sen :lol: :lol: :lol:
:) :) :)
heyecandan alıntı yerine değiştire basmışım beee...
sedat abi sen nesin allah aşkına...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Burak Yakut yazdı:
Onur Atılgan yazdı:Sedat abi ciddi misin :shock:

Noel baba gibisin hakikaten, bi dilek tutuyoruz sonra çorabın içinden ekipmanı alıyoruz.. Noel babadan fazla olarak, yılbaşını beklemeye de gerek kalmıyor :D
Onur C14 almak lazım diyorlar... Bu konuda ne düşünüyorsun sen :lol: :lol: :lol:
Onur önce C11'in sonra LB16" nın sınırılarını zorlamak gerektiğini düşünüyormuş :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
basak demirel yazdı:
:) :) :)
heyecandan alıntı yerine değiştire basmışım beee...
sedat abi sen nesin allah aşkına...
Estağfurullah arkadaşlar, elimden geleni yapmaya çalışıyorum, siz de ilerde eliniz rahatladığında eminim benim gibi davranırsınız. Kollektif çalışmak ve ortak başarılar elde etmek hepimizi daha mutlu edecektir.

Aramızda tatlı rekabetler olabilir ama çok da güzel dostluklar oluşuyor. Yardımlaşarak ne kadar verim artışı elde ediyoruz bu bariz bir şekilde görülüyor. Son bir bir buçuk senedir aranızdayım ve inanılmaz gelişmelere şahit oluyorum. Bundan da büyük keyif alıyorum.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
orası öyle abi biraz palazlanıyım durduruna aşkolsun da.
ben sen nesin derken tam konusu konuşulurken denk gelmesine demiştim yoksam gönlün zaten zengin oraya şahite gerek yok. beni heyecanlandıran ekipman kalitesinin yükselmesi ve sayende türkiyenin dört köşesinde bunun kullanılabilmesi ve ortaya muhteşem ve güzel görüntülerin çıkması... ki bu şevkimizi artırıyor... teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Sedat Bilgebay yazdı:Yarın bir araştıracağım bu sıra gelen giden kimse olacak mı diye... bunu ayarlarsam gayet ciddi olabilirim :)
Biletimi şimdiden ayırtayım o zaman :) O olmasa da gelecektim abi zaten biliyosun :) Yalnız gökbilim hayatımın en büyük ikilemini birden karşıma koydun bu sefer, gezegen fotoğrafçılığı tutkusu mu, derin uzay gözlemciliği mi.. Bir yanda LB16, diğer yanda Flea3 ve C11.. Oraya gelirken mitoz bölünüp, 2 kişi olarak ikisiyle de ilgilenip daha sonra İzmir otobüsünde tekrar birleşmeyi istiyorum. :)
Estağfurullah arkadaşlar, elimden geleni yapmaya çalışıyorum, siz de ilerde eliniz rahatladığında eminim benim gibi davranırsınız. Kollektif çalışmak ve ortak başarılar elde etmek hepimizi daha mutlu edecektir.

Aramızda tatlı rekabetler olabilir ama çok da güzel dostluklar oluşuyor. Yardımlaşarak ne kadar verim artışı elde ediyoruz bu bariz bir şekilde görülüyor. Son bir bir buçuk senedir aranızdayım ve inanılmaz gelişmelere şahit oluyorum. Bundan da büyük keyif alıyorum.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.
İstenen, beklenen tüm sonuçları alıyoruz gerçekten.. Hepimiz kendimizi geliştiriyoruz, bir yandan da geleceğe hazırlık yapıyoruz.. Bir yürekten teşekkür de benden.. Bu manevi desteğin hakkı ödenmez..
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Burak Yakut yazdı:
Sedat Bilgebay yazdı:Burakcım çok üzüldüm Sharpcap kazasına.. onca emek heba olmuş...fakat yine de güzel kareler çıkmış ortaya..

Yapma bunuuuuu :lol: Abi biraz nefes alalım ya :) Tembelliğe bahane kalmıyor sayende... Offf şimdi herkesi bir tur döner bu kamera. DMK41 deki gibi iyi seeing yakalarsam turun şampiyonu ben olurum. Yüce' de kahrından ölür yine :lol:
Burak abi, cidden kötü bir durum olmuş seninkisi. Oysa ne kadar ümitlendiğimi biliyorsun güzel güzel fotoğraflar gelecek diye. Sağlık olsun, bir dahaki sefere inşallah.
Sen güzel güzel fotoğrafları paylaş abi, ben bakıp bakıp doyarım kahır demeyelim buna :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Bu arada Sedat abi, Onur abi ile buluştuğumuzda Flea 3 dedikodusu yapmıştık bizde :) Ama az önce baktım Flea3'ün 648x488'den 1624x1224'e kadar değişik çözünürlükte serileri mevcut. Acaba en iyi verimi hangisinde alırız Onur abi-daha doğrusu senin bahsettiğin fiyattaki kameranın özellikleri hangileri-, benimde aklıma yatmaya başladı bu aralar, hatta Sedat abi'ye zahmet olmazsa sepete bir Flea 3 daha attırabilir benim için :) Çok ciddi söylüyorum Sedat abi :merhaba
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Yüce çok önemli bir konuya parmak basmışsın, kameraları karıştırmamak lazım..

648x488 olarak çekim yapan kamerayı öneriyorum ben.. Bilindiği gibi çip büyüdükçe veri aktarım hızı düşüyor.. DMK21-31-41 arasındaki farklar burda da geçerli. Gezegen fotoğrafçıları için 640x480 çözünürlük yeter de artar bile. SPC900NC'nin verdiği görüntünün aynısı.. Çözünürlüğü bu miktarda tuttuğunda fps hızı Flea3'de 120 oluyor. Bu akılalmaz sürati Flea3'ün daha büyük çipli 1600x1200 çekim yapan kamerasında tutturmak mümkün değil (gerçi onda da nefis bir hız var o ayrı, ama daha hızlısı daha iyi elbette)

Çipin hangisi olduğu çok önemli bu noktada.. ICX618, şu an için en iyi sensör.. Bu kameradan 2 kat daha pahalı olan Skynyx 2.0'da ICX414 kullanılıyor ki o çip 618'den çok daha az hassas. 618'in ne durumda olduğunu görmek için şurdaki grafiğe bakabiliriz:
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=6496

ICX618'in en üstün tarafı, kırmızı tayftdaki nefis hassasiyeti, diğer kameralarda kırmızı bant çok sönük kalırken bu kamerada bu yaşanmıyormuş (Burak'ın yaptığı RGB çekim denemelerindeki "kırmızı" renk başarısızlığının bir kısmı bundan kaynaklanıyor olmalı)..

Peki ICX618 alınacak ama hangi modeli? 4 tane ICX618 Flea3 var..

Firewire, mono
Firewire, colour
GigE, mono
GigE, color..

Açıkçası bu bağlantı sistemleri arasındaki nüansları bilmiyorum, aramızdaki bilgisayarcılar aydınlatabilirler sanırım. Bu kameranın USB3 olanı da sitede gösteriliyor ama henüz satışı başlatmamışlar, dolayısıyla şimdi sadece Firewire ve GigE var..

595 dolar olarak görünen de bu modeli. Daha büyük çipli ve daha yüksek çözünürlüklü olan modelleri doğal olarak daha pahalı, onlar ise gezegenciler için iyi adaylar değil pek. ICX618 çipe sahip 595 dolarlık o kameralar gerekiyor.

Bu konuyu ayrı başlığa mı taşısak acaba..
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘