Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
30 saniye takip yaptık belki bu akşam 45-60 saniyeye çıkacağım ama biliyorum ki zamanla bu da yetmeyecek karanlık ortamlarda daha uzun süre isteyeceğim :) ... ssag almaktansa spc 900nc yi bıraz kullanacağım ama kafama takılan bir şey var. finder a webcam i bağladığımızda bilgisayara usb ile bağlayacağız. peki bilgisayar-phd guiding ile kundak iletişimini ne ile yapacağız. acaba böyle bir ara bağlantı kablosu varmı. yani bilgisayarın usb si ve kundağın autoguiding portu arasında. zaten eqmod a girmiyorum bunu da selçuğa soracağım nasıl yapılacağını.
ethernet girişi benziyor kundakdaki porta acaba bu telefon kablolarında kulandığımız iki tarafı aynı olan kablo işe yararmı... bakalım şu orionun klavuz finderını almazsam tornacıda bi adaptör yapalım findera :)

edit:tabii bu iş bu kadar olmayadabilir shoestring neden uğraşsın o kadar. :lol: yani illaki shoestring in gpusb sini almak gerekiyor mu. http://www.store.shoestringastronomy.com/gpusb.htm ... gerçi eqmoddan autoguiding daha mantıklı olur o zaman 75 dolar vermektense...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Başak selam;

İhtiyacın olanlar;

Spc900
Usb-rs232 adaptör
Teleskobun yanında gelen ve el kumandasının altında ortadaki girişe takılan bir ucu rs-232 diğer ucu telefon soketi gibi olan kablo (rj-45 sanırım)
Ascom ve eqmod yazılımları
Phd ghuiding.

PC ile kundağı bağlayıp Ascom ve Eqmod programları ile kumanda edilebilir hale getiriyorsun. Bunu yaparken el kumandasının “utility” menüsündeki PC direct modu aktif hale getirmelisin. Yoksa kumandayı aşamazsın. Ardından elindeki spc900 ü phd guiding ile buluşturup (Windows webcam gibi bir seçenek var onun altında) daha sonra yine menüdeki ilgili düğmelerden (şimdi isimleri aklımda değil) takibe başlayabilirsin.

Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
Başak merhaba. Bu hiç zor değil.
Kundağı zaten bilgisayardan takip ediyorsundur diye düşünüyorum.
Cartes ya da starry night programı ile kundağa bağlan.
Sonrasında phd programını aç.
Sırasıyla fotoğraf makinesi simgesine tıkla.
Açılan pencerede windows wmd stle webcam... seç
Açılan pencerede 640*460 yuv2 seç ve kapat.
Sonra teleskop simgesini seç. oradan Eqmod askom eq5/6 seç.
Ok de kapat.
Sonra ok simgesine basarak webcam görüntüsü al.
Webcam görüntüsünde bir yıldız seç. Bulmakta biraz zorlanabilirsin. sana tavsiye teleskopu aya çevir ve ilk önce odakla. Çok dar bir alan gördüğü için yıldız bulmak zor.
her neyse bulduktan sonra onu işaretle ve phd simgesine tıkla.
ilk önce sarı olacak ve yukarı aşağı gibi hareketler yapacak. sonrasında guiding başlayacak.
Eğer yapamassan bilgisayarına bağlanıp yardım edebilirim sana.
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
Şu anki durumundan bahsedersen belki daha net yardımcı olabilirim. Ekipmanların tam olarak ne bilemiyorum. 2. teleskopun var mı yok mu? rs232 kablon ve eqdir ya da eqdirusb var mı?
Fatih, Başak'ta Atlas olduğu için el kumandası vardır, tam bilmemekle birlikte bizdeki "eqdir" adaptöre ihtiyaç duymayacaktır. PC bağlantısı bu el kumandası üzerinden yapılabiliyor sanırım. Burak'ın bahsttiği rs-232-USB kablosu bunun için olmalı.

Başak, Fatih'in anlattığı şekilde yaptığında; PHD, Ascom driverları üzerinden PC'ye ve dolayısı ile kundağa bağlanmış oluyor. Pulse Guiding methodu ile takibe başlamış olursun, güzel yanı başka bir kabloya ihtiyacın olmaz.

İlk resimlerim de guiding i denerken yaptığım 5dk takipler çok iyiydi. 45-60 saniyelerin hiçbirşey olmadığını göreceksin.. :)

Selam.
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
Resim

Selçuk bravo doğru hatırlıyorsun. Hafızana hayranım bu konularda.
Eğer değiltirmediysen puls guding zaten işaretli geliyor.
Sadece eqmod ve phd yi açıp söylediklerimizi yapman gerekiyor.
teşekkürler arkadaşlar. ben de usb-rs232 adaptörü zaten var geriye bir tek findera spc900 için bir adaptör yapmak kalıyor. onun için de tornacı tornacı dolaşacaz artık. şaka gibi yaa bundan iki hafta önce 15 sn bile takip edemiyordum bir iki hafta içinde 5 dk ları bulacağım... müthiş .
Başak finder'dan neyi kastediyorsun bilmiyorum ama (daha doğrusu ne şekilde monte edeceğini kestiremiyorum) eğer ihtiyacın olan şey 1.25'lik girişse:
http://www.ebay.com/itm/1-25-telescope- ... 500wt_1202

Eğer 1.25'lik olan niye gereksin diyorsan, 1.25'lik okülerler takılarak büyütmesi değiştirilebilen bulucu dürbünler de satılıyor, planın onlardan birini finder olarak kullanmaksa, 20 dolarlık bu adaptör senin işini tamamen görür, hem gözlem yaparken istediğin oküleri takıp bulucunu da çok fonksiyonel yapabilirsin.

Edit: Bahsini ettiğim, oküler değiştirilebilen bulucu dürbünlere sadece bir örnek için:
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 6-168-4212

Bu konu daha önce bu başlıkta işlendiyse kusura bakmayın, beni pek ilgilendiren bir konu olmadığı için (en azından şimdilik) baştan sona okumamıştım :)
ben de bu var zaten onur. ilk mesajda sedat abinin bahsettiği yani yaptığı adaptörü kasdediyorum. yani ben kılavuz teleskop olarak orionun 9x50 bulucusunu kullanacağım ama bulcunun arkasındaki oküleri söktüğümde web camı oraya monte edecek bir aparat lazım onuda tornacıda yaptıracağız :)
O iş sana 50-60 liradan ucuza gelmeyebilir, bu konuda tornacılarla kötü deneyimlerim var :) Elbette kendin de soruştur çevrene. Bence 160-170 liraya mal olacak olan bir "oküleri sökülebilen bulucu dürbün" fikrini de düşün.. Onu aldıktan sonra kendi bulucu dürbününü de satabilirsen, her açıdan karlı bir iş olabilir.
aslında orion yeni çıkardı bulucu-kılavuz optcorp da 90 dolar oradan alacağımda. işte beklememek için insan çareler arıyor. sedat abi her şeyi tornada yapınca sanki kolay gibi geliyor ama kolay olmayacağı kesin. hem benim daha tornacıya girmişliğimde yok. belki hazır böyle bir sıkıntı varken 80 mm lik bir refraktörde alınabilir ama işte bunlar için hep beklemek gerekiyor. :)
Sedat abi sen finder ile odağa nasıl vardın acaba. Shorttube 80 i kullandığım da kılavuz için 9x50 bulucuyu kullanayım dedim 1.25" adaptör yaptırdım tornacıda ama finder-extension tüp-ssag ile odağa varamadım.
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]