Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sedat Bilgebay yazdı:Sevgili Tayfun ve Burak,

Ben henüz bu nesneyi tam olarak test edemedim...önce bir test edelim sonuç ok ise adaptör yapmak kolay..

yalnız diagonal ile odağa gelemedik bir türlü...tüpün boyunu kısaltmak gerekiyor gibi... bunları bir anlamak istiyorum önce.. bir de Onurun Racisini göreceğiz...herşeyi harmanlayıp ortaya bir sonuç çıkarabiliriz.Şu haliyle kılavuz kamera ile gayet güzel çalışıyor, oküler takınca korsan dürbünü gibi de oluyor...hele çok sevmediğim için gözlemde kullanmadığım Celestron 8-24 zoom ile daha da süper olacaktır... tek kusuru 90 star diagonal ile odağa gelememek...
Tamamdır ağabey, sen denemeleri yap biz üzümünü yiyelim :) finderdan her bakmaya çalıştığımda kafayı tüplerden birinin vidasına gömmekten gri hücrelerimin yarısı mefta oldu zaten :mrgreen:
Hatta bugün teknosada 250 Tl ye 11" bir tv gördüm şeytan dürttü al bundanbir tane, bir tanede güvenlik kamerası alıp finder a bağla al sana pc den bağımsız her daim aktif en bi dicital finder şeysi :D :D

Bu arada Üstad bak senin için ne buldum,
http://astro.neutral.org/anodise.shtml
hah bir bu eksikti Tayfun :) ekmek paramızı ne zaman kazanacağız biz peki ?

yapan bir yer bulmak en iyisi Tayfuncum
Sedat Bilgebay yazdı:hah bir bu eksikti Tayfun :) ekmek paramızı ne zaman kazanacağız biz peki ?

yapan bir yer bulmak en iyisi Tayfuncum

Yok ağabey bunun zevkli yanı uğraşma kısmı, baksana ben camekanlı balkonda :D kullandığım tüpe uber super duper soğutma projeleri geliştiriyorum ne işime yarayacaksa...

ha bu arada ben kafayı şunlara taktım da komşulardan korkarım :D
Resim
bu yetmez... unun bir de freze matkap kafası takılı olanını bulacaksın... bizde bir tane EMCO marka var.... şeytan kaçır onu marmarise götür diyor.. ama ben dinlemiyorum:)
Sevgili dostlar,

Başlıkta ki konuya devam ediyorum... sonuçlar son derece başarılı...6-7 haftadır bu finder/guider'ı kullanıyorum ve çok da başarılı olduğunu söyleyebilirim...son zamanlarda gönderdiğim Rosette ve Flaming Star Nebula resimleri de bu nesne kılavuzluğunda çekildi.

Buradan söylemek isterim ki, derin uzay ile uğraşanların bu konuya bir an önce girmeleri gerekiyor... istediğiniz kadar hassas kutup ayarı yapın, uzun pozlama için mutlaka kılavuzlama gerekiyor... boşuna kendinizi üzmeyin :)

Bu hafta sonu sistemin 1-2 resmini çektim. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Resim
Resim
Resim
Sedat Bey,
Foruma kattığınız,
Mükemmel görsellerin dışında, bilgileriniz içinde samimi kalple söylüyorum."TEŞEKKÜRLER"
Sizin bağzı yazılarınızdan Aut.guider aklımda kalmış ve araştıryordum ki.Bu başlığınızı yeni farkettim.
Hep geriden geliyorum :)
Benim yeni aldığım basit kundakta El kumandası üstünde

"RS-232 Jack: Allows use with a computer and software programs for point and click slewing capability."

Girişi var ,acaba sizin bahsettiğin giriş bu olabilirmi ?
Bu iş için Aot.guider kamera mı almalıyım,(Enson fot.larda görünen)
Yoksa proıı wepcam lada halledebilirmiyim.

Sevgiler
Aydın Bey çok teşekkür ediyorum. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Kesin birşey söyleyemem ama RS 232 bağlantısı ile de olabilir belki...o tip çalışan yazılımlar da var...Bazı yazılım isimleri vereceğim, bunların hepsi ücretsiz diye hatırlıyorum.. indirip denemesi bedava yani :)

PHD Guiding
Guide Dog --> http://www.barkosoftware.com/GuideDog/
Meta Guide

Bunlardan GuideDog'un Webcam ile çalıştığını biliyorum... senelerce önce bu programı kullanırdım...

Dolayısıyla para değil ama zaman, emek ve sabır yatırımı gerekiyor :) Kolay gelsin bu konuda.

Yalnız sizin kundak ile ilgili söylemek istediklerim var. Bununla uzun süreli pozlama, kılavuz olsa da, yine yapamayacaksınız...ekvatoryal olmadığı için...resmin kenarlarından başlayarak bir dönme olacak uzun pozlarda...buna alan dönmesi ya da " field rotation" deniyor. Çare olarak kundağın altına bulunduğunuz enleme denk gelen açıda bir platform yapıyorsunuz, buna kama anlamına gelen " wedge" diyor anglosaxonlar. Ancak bunun iş görmesi için sadece RA (sağ açıklık) ekseninin takipte olması lazım.... vs vs... bilginiz olsun şimdiden...herşeyi yaptıktan sonra bu yıldızlar niye uzuyor diye şaşırmayasınız... fotoğrafçılık için ekvatoral kundaktan şaşmayın derim.

Sevgiler
Burak Yakut yazdı:Sedat abi netleyici olarak motorlu bir sistem kullanıyorsun sanırım. Bir program ile entegre mi çalışıyor bu sistem? Bir de baader' in merkezleyici/sıkılaştırıcı aparatından memnun musun?

Syg.
Burakcım selam,

Focuser Feather Touch Micro...istersen sonradan motorize edebiliyorsun... bir ara motoru sökmüş manuele dönmüştüm... kendi el kumandası var ama istersen bilgisayara entegre edebiliyorsun...

Bu hafta sonu motoru geri taktım ve ilk defa bilgisayar üstünden kullandım. çok daha iyi oldu... kaç aydır kullanmayarak apallık etmişim. Images Plus'ın yeni versiyonuna fokus kalitesi izleme özelliği eklendi... benimki bugün yarın elime geçer. Bunun sayesinde otofokus ile netliği bir kere ayarladıktan sonra (bunu şimdiki versiyonla da yapabiliyorsun) değişen sıcaklıkla netlik bozuldu mu diye endişelenmene, yeniden netlemek için vakit kaybetmene vs gerek kalmıyor... sen işine bakıyorsun, gerisini Images Plus hallediyor gece boyunca ( tabii işin teorisi bu :) deneyip göreceğiz, inşallah sorunsuz çalışacak olursa, muhteşem bir kalite artışı gelecek fotoğraflara )

Baader'den çok memnunum :)

Sevgiler
Aydın Ünlüsaraç yazdı:Bu başlığınızı yeni farkettim.
Hep geriden geliyorum :)
Sevgili Aydın ağbi,
Bu konuda yalnız değilsin, rahat ol. :)

Bu başlığı ben de şimdi gördüm ve yeni bir konu sandım, meğer aylar öncesinden açılmış.
Son derece faydalı ve çok önemli bir konu bu.
Sevgili Sedat' a ne kadar teşekkür etsek azdır. Bulucuyu kılavuzlama için kullanmak gerçekten de mükemmel bir fikir.
Sevgili Sedat' ın söylediği gibi yüksek büyütmede çok hassas oluyor ve gereksiz tepkiler veriyor.
Benim kundak el yapımı olduğu için hazır yazılımları kullanarak kılavuzlama yapamıyorum. Barbaros arkadaşım kendi yaptığı bir yazılım ile kılavuzlama yapmaya çalışıyorum. Ancak daha tam bir başarı sağladığımız söylenemez. En büyük sorun yüksek büyütme ve astronomik görüş kötülüğünden kaynaklanan zıplamalara da müdahale ediyor olmasıydı. Bu yüzden o proje öyle bekliyor. Ancak bu bana yeni bir fikir verdi, bunu hayata geçirip denemeler yapmam lazım.
Benim kundak, kılavuzlama olmadan, geniş açı çekimlerde 2 - 3 dakika kadar sorunsuz takip edebiliyor, ancak teleskop ile çekim yaptığımda bu süre çok kısalıyor, ayrıca periyodik hatalara karşı yapacak bir şeyim de yok.

Bu süper bir fikir ve bunun için sevgilli Sedat arkadaşıma tekrar teşekkür ediyorum.

Selam ve sevgiler...
Valla çok keyiflendim şimdi Uğurcum...inşallah başarılı olursun bu fikri uygulayarak... o zaman daha da kayifleniriz :)

Sevgiler
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]