Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Sevgili dostlar,

Özellikle derin uzay çekimlerinde kundağı bir autoguider kamera+teleskopla idare etmek son derece yararlı oluyor. Bunu başarılı yaparsanz sonuçlar da yüz güldürüyor. Başarılı yapamazsanız yeni bir sinir bozukluğu sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Kılavuzlamada son zamanlarda yeni bir moda çıktı ortaya...herkes de sonuçlardan memnun. Ben de buna bir şans tanımaya karar verdim ve gereken adaptörü imal ettim. Önce resimlerimi göndereyim, sonra ilave bir kaç şey daha söylemek istiyorum.

Elimizdeki bulucu dürbün bu veya benzeri olabilir

Resim

Ben bunun kuyruğundaki mercek kısmını çıkardım ve yerine 1.25 oküler, kamera, diagonal bağlacak aluminyum bir parça yaptım
Resim

Resim

Resim

Orion Starshoot Autoguider kameramı bağladım
Resim

Philips Toucam ya da bir başka webcam da bağlanabilir ve böylece kundağınızda Autoguider yazan bir giriş var ise çok ucuza bir kılavuzlama sistemine kavuşmuş olursunuz. Gerekli programları da ücretsiz olarak internetden indirebilirsiniz.. aklıma hemen gelen bir iki tanesi: PHD, MetaGuide ve Guide Dog
Resim

Resim

Aynı şeyi bir de 30mm bulucu için de yapacağım.. seyahatlerde ufak teleskoplara harika bir yoldaş olacaktır :)

Resim
Sedat Bilgebay yazdı:Sevgili dostlar,

Özellikle derin uzay çekimlerinde kundağı bir autoguider kamera+teleskopla idare etmek son derece yararlı oluyor. Bunu başarılı yaparsanz sonuçlar da yüz güldürüyor. Başarılı yapamazsanız yeni bir sinir bozukluğu sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Kılavuzlamada son zamanlarda yeni bir moda çıktı ortaya...herkes de sonuçlardan memnun. Ben de buna bir şans tanımaya karar verdim ve gereken adaptörü imal ettim. Önce resimlerimi göndereyim, sonra ilave bir kaç şey daha söylemek istiyorum.

Var bu forumda bir paranormal activity :)

Tam özelden piyasada bir sürü bulunan eski slr lenslerine okuler bağlamayı sağlayacak bir aparat imal edebilirmiyiz diye soracaktım yine zihnimi okudun abi, nasıl olacak bu iş :)
- Öncelikle şahane bir cep dürbünü olduğunu söylemeliyim... dün gece denedim... 25mm Plossl ile Jüpiterin bütün uydularını çok rahat bir şekilde gördüm... Oküler değiştirerek istediğiniz gibi geniş açı ya da yüksek büyütme yapabilirsiniz.
- Buna ışıklı ve çizgili merceği (reticle eyepiece) takarak bulucuda hedefi çok daha isabetli ortalayabilirsiniz…45 derece diagonal ile kullandığımızda resim gözümüzle gördüğümüzün aynısı olacaktır…normal bulucular her zaman kafamı karıştırmıştır.
- Orijinal merceğin ufacık deliğinden hedef bulacağım diye çok zorlanırdım…şimdi ister 25 ister 40mm mercek takabileceğim, müthiş aydınlık ve bakması çok rahat bir bulucu dürbüne dönüştü.
- Ve elbette asıl maksat olan kılavuz teleskobu olarak da harika iş görecek..

Umarım sizler de yararlı bulursunuz

Sevgiler
Tayfun Varol yazdı:
Sedat Bilgebay yazdı:Sevgili dostlar,

Var bu forumda bir paranormal activity :)

Tam özelden piyasada bir sürü bulunan eski slr lenslerine okuler bağlamayı sağlayacak bir aparat imal edebilirmiyiz diye soracaktım yine zihnimi okudun abi, nasıl olacak bu iş :)
Bu da mümkün tabi Tayfun. Haftaya benimkinin resmini koyayım, nasıl yaptığımı anlatayım o zaman :)
Bu arada son resimde Toucam için yapmış olduğum adaptör de biraz görülüyor...bu ve diğer bir sürü parça biriktirilip topluca karartılacaklar...eloksal, daha doğrusu hardkoting denen bir işlemden geçecekler... Bu konuda Bülent Bey bana yardımcı olmaya çalışıyor, sağolsun, umarım doğru adresi buluruz.... şimdilik ışık yansımaları olmaması için mat siyah boya ile iç kısmını boyadım bu adaptörün :)
En son Sedat Bilgebay tarafından 23 Eki 2010, 19:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sedat Bilgebay yazdı:
Bu da mümkün tabi Tayfun. Haftaya benimkinin resmini koyayım, nasıl yaptığımı anlatayım o zaman :)
:lol: :tap başka birşey demiyorum...
Sedat Bilgebay yazdı:Bu arada son resimde Toucam için yapmış olduğum adaptör de biraz görülüyor...bu ve diğer bir sürü parça biriktirilip topluca karartılacaklar...eloksal, daha doğrusu hardkoting denen bir işlemden geçecekler... Bu konuda Bülent Bey bana yardımcı olmaya çalışıyor, sağolsun, umarım doğru adresi buluruz.... şimdilik ışık yansımaları olmaması için mat siyah boya ile iç kısmınu boyadım bu adaptörün :)
Biriksin biriksin hocam, bende o arada kamera için düşündüğüm soğutma sistemini yapmış olursam araya sıkıştırısın belki :)
Asıl söylemek istediğimi yazmayı unutmuşum...insanların bu sistemi sevme sebebini :) şimdi büyükçe bir kılavuz teleskop kullandığınızda sistemin çözünürlüğü çok yüksek oluyor... bu da sistemin aşırı hassas olmasına ve gereksiz tepkiler vermesine sebep oluyor.. bunun da sebebi seeing, yani o akşamki atmosferin size sunduğu görüş (buna bundan sonra görüş ya da astronomik görüş desek nasıl olur? ) eğer görüş kötüyse, nasıl ki ay ya da gezegen videolarında görüntü bir oraya, bir buraya zıplıyorsa, kılavuz kameranın takip ettiği yıldızın pikselleri de aynen böyle sürekli hareket ediyor…sistem çok hassas olunca bir ileribir geri hareket edip duruyor.. halbuki finderguider sistemi çok daha düşük çözünürlüklü olduğu için böyle ufak tefek hareketleri algılamıyor bile… ve sistem daha stressiz çalışıyor…

İkinci güzel tarafı hafifliği…kundakları fazla zorlamadan kılavuz takibi yapmanıza olanak tanıyor…. Anlayacağınız iyi bir şey :ye yapın ve keyfinize bakın... şu anda Cüneyt, Tayfun ve Burak bunu yapması gerekenlerin başında geliyor...Aydın Bey, Onur Ve Güven'in kundaklarında kılavız girişi var mı bilmiyorum.. varsa onlar da biran önce yapmalılar :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Sedat abi tasarımın mükemmel. Aynen bende gıcık oluyorum bulucuma. Yani teleskobumdaki en sevmediğim alet. Hem ters gösteriyor hem diagonal yok kafayı uzatıyorum, hemde küçük bir yerden bakılıyor.

25 mm plossl yatıyor kenarda. Böyle bir parçam olsa onu takar kullanırım bir diagonalle. Daha parlak ve düz gösteren bir bulucu hayatımı renklendirir.

Ayrıca ortadaki tek satır çizgi yerine aydınlatmalı ve çift hatlı bir mercekle hedefi 12 den vururum. Çizginin altında kalan uranüs en sinirimi bozan şeylerin başında geliyor. Bazen uranüsü webcamde ortalamak için 5 dakika harcıyorum...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Ben bir kılavuza hiç ihtiyaç duymadım. Çünkü bu zamana kadar çektiğim ana gezegen jüpiter oldu hep. Orada da 2 dk çekmek yeterli ve gerekli biliyorsunuz. Ama ilerde mars, satürn söz konusu oldu mu daha uzun takip etmem gerekecek. Hem 2. bir spc900 üm var. bunuda kılavuz olarak kullanırım. Hem de ilave bir refraktör masrafına girmemiş olurum. Benim için bonus olacak. Derin uzay fotoğraflamaya girmeyeceğim için hiç böyle bir hedefim yoktu. Ancak bu parçayı biz nasıl bulacağız ya da yapacağız? :D
Hocam bu arada şu parçayı geçen hafta göstermiş olsaydın beni telrad, laser tutucu vb. masraflarından kurtarmış olurdun :) 1,5 tane merceğim var 1/2 olanı ne yapacağımı bilemiyordum :lol: :lol: ( iç ses: bırak ıvırı zıvırı da kendine adam gibi göz merceği al be adam :lol: )

Bu arada Burak 10/100/1000 puanlık soruyu sormuş :roll:
Burak Yakut yazdı: Ancak bu parçayı biz nasıl bulacağız ya da yapacağız? :D
bu zamana kadar çektiğim ana gezegen jüpiter oldu hep. Orada da 2 dk çekmek yeterli ve gerekli biliyorsunuz. Ama ilerde mars, satürn söz konusu oldu mu daha uzun takip etmem gerekecek.
Hayır, onlarda da 2-3 dakikayı geçmemen gerekecek, zaten işleri büyütünce gezegenlerin görünür büyüklüklerini de büyüteceğin için gezegenlerin kendi dönüşlerine karşı daha da hassas olmaya başlayacaksın. Mars detayları zaten malum.. Satürn'de ne var dersen, yüksek büyütmede güzel Satürn fotoğraflarında bazen minik fırtınalar göründüğünü görebilirsin, onların da uzamaması gerekecek, yani sen eğer gezegen fotoğrafçılığında devam edeceksen, ömür boyu tüm çekimlerini hep 3-5 dakikada bitirmen gerekecek, isterse 10 milyon dolarlık ekipman olsun, her şeyi en fazla 5 dakikada bitirme laneti üzerimizden kalkmayacak :)

Bulucuna gıcık olmakta haklısın, ama sen yine de onu pek kafaya takma, sana da bilerek vurgulamıyorum RACI'nin güzelliğini (right angle correct image = RACI), yoksa 100 dolar daha masrafın çıkar :) Gerçi sizin ekvatoryel kundaklarda right angle bile olsa bazen tüp dönüp de garip bakma açıları olduğu için bir RACI de alsan sinir olmaya devam edebilirsin, siz zaten GOTO'nuzu kullanın abicim ne işiniz var bizim dobsoncu gelenekleriyle öyle bulucu dürbün filan :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Merak etme senin RACI hep aklımda abi. Ama Sedat abinin bu çözümü güzel. Fakat diagonallere baktımda nerdeyse RACI fiyatına... 2 tane filtre alırım o paraya be! :)

E bende zaten max 5 dk kastetmiştim ama doğru şimdi bakınca sanki 15-20 dk gibi geliyor. Biliyorsun kutup ayarı adam akıllı olmadı mı 2 dk bile zor ekranda kalıyor cisim.

Senin yat saatin gelmedi mi asker! :D
Arkadaslar ben biraz kopuyorum forumdan. Malum tersaneye müfettiş geliyor. Ortalık çok dağınık. Toplamak lazım
Sevgili Tayfun ve Burak,

Ben henüz bu nesneyi tam olarak test edemedim...önce bir test edelim sonuç ok ise adaptör yapmak kolay..

yalnız diagonal ile odağa gelemedik bir türlü...tüpün boyunu kısaltmak gerekiyor gibi... bunları bir anlamak istiyorum önce.. bir de Onurun Racisini göreceğiz...herşeyi harmanlayıp ortaya bir sonuç çıkarabiliriz.Şu haliyle kılavuz kamera ile gayet güzel çalışıyor, oküler takınca korsan dürbünü gibi de oluyor...hele çok sevmediğim için gözlemde kullanmadığım Celestron 8-24 zoom ile daha da süper olacaktır... tek kusuru 90 star diagonal ile odağa gelememek...
Sedat abi, RACI'yi takmak için dovetail base gerekiyor, sizde o var mı? Sizde bunun için uygun yuva var mıdır acaba? Bendeki teleskoba gömülü.

Şurdan yuvası görülebilir:
http://www.telescope.com/control/access ... nder-scope

Muhtemelen tepede görülen adaptörün içine takılacak diye düşünüyorum ama ona sığar mı ki? Yapısını da bilmediğim için sorayım dedim.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘