Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Onur Atılgan yazdı: Yani teleskop soğutma tekniklerine bir de sisteme dew shield eklemeyi dahil etmekte fayda olacak gibi. (Buna sanırım en çok teleskobu sağa sola vuran Tayfun abi bozulacak :) )
bende kara kara onu düşünüyordum şimdi :)
Burak Yakut yazdı: Not: Tayfun abi çok hainsin. O nasıl sistem ya?
Hain sistem :lol:
fiyatlar çılgın....ben de kendi yaptığı bir teleskop sanmıştım :)

Dewshield'in ne kadar işe yaradığını Gökbel etkinliğinde beraberce görmüştük...ben şu anda teleskop soğuduktan sonra tüpün üstüne de cırt bantlarla tutturulabilecek gibi bir izolasyon sistemi düşünüyorum...
Dew shield'ı sürekli olarak soğutma anlarında takılı tutup, tam çekim yapılacağı zaman çıkarmak görüntüye olumsuz etki yapmaz, nasılsa üstteki aksamlar hemen 2 dakikada buz kesecek değil, Tayfun abi gibi dar balkonda çekim yapanlar böyle bir çözüm kullanabilir. Böylece çekim yapmak için teleskop istenildiği gibi yine sağa sola çarpmadan hareket ettirilebilir (o da mümkün olduğu kadarıyla tabi :) )

Jon'un bir başka testi de teleskobunu yatay olarak bırakıp soğutmak, o zaman yine fan ile birincil aynanın soğutulmasında bir şey değişmezken (yani hala başarılıyken), üstteki aksamlar üstte olmadığı için daha az soğuyorlarmış. Yani aslında pekala dew shield bile yapmadan teleskobu yatay tutmak da bir başka çözüm olabilir.. Tabi dew shield denen şey 5 dakikada yapılacak çok basit bir şey olduğu için yapmak her halükarda daha sağlıklı o ayrı.

Burak, bahsettiğin şeyi ben de yaşadım ama şimdi mevzusunu sen edene kadar aklıma gelmemişti. Özellikle de fotoğraf çekerken alt taraftan kavradığım için çekim bitene kadar bırakmıyorum tüpün soğuk yerlerini.. Ellerim buz kesiyor, çekim bitince ellerimi cebimde tutuyorum bir süre, haklısın gerçekten müthiş soğuk oluyor üst taraflar.

Sedat abi'nin tabi mercek sistemi nedeniyle ihtiyacı daha da fazla ama orda gördük ki o sorun zaten çözülmüş :) Aynısını biz de yaparız.
kuaföre mi götüreceksin senin 12 inçi ? :) yani kastettiğin fön makinası mı çig kalkanı mı ?
Tayfun bu belki daha önce bilinen birşeydir ama görünce özellikle seni bilgilendirmek istedim....http://www.dalekeller.net/ATM/newtonian ... wtsoft.htm

Newtonian teleskop tasarım programı...mesela senin yaptığın gibi aynayı öne alınca eğer ikincil ayna yeterince büyük değilse ışık konisi orada boşa çıkıp vinyete sebep olabilirmiş.. sende böyle bir sorun var mı ?

Son olarak konunun yeri burası değil esasen...nereye koyabiliriz acaba ?
Sedat Bilgebay yazdı:Tayfun bu belki daha önce bilinen birşeydir ama görünce özellikle seni bilgilendirmek istedim....http://www.dalekeller.net/ATM/newtonian ... wtsoft.htm

Newtonian teleskop tasarım programı...mesela senin yaptığın gibi aynayı öne alınca eğer ikincil ayna yeterince büyük değilse ışık konisi orada boşa çıkıp vinyete sebep olabilirmiş.. sende böyle bir sorun var mı ?

Son olarak konunun yeri burası değil esasen...nereye koyabiliriz acaba ?

Bendeki şansla kesin vardır :)
Ay videolarıma bir bakayım en temiz onlarda belli olur herhalde, hoş benim kesim işlemim 2 cm civarı birşey idi ama yinede kontrol etmekte fayda var, aslında benim 2" filtreleri kullanabileceğim adaptörü eos'a bağladığımda focus hala içeride o yüzden 2" filtre+EOs kullanamıyorum şeytan dürtüyor 2 cm daha kes diye ama henüz kararsızım :mrgreen:

program için teşekkürler :merhaba
Onur Atılgan yazdı:Fotoğraf aslında gezegen fotoğrafçılığı bölümüne konulmaya layık olacak kadar inanılmaz ama soğutucuyla ilgili ilginç bilgiler yer aldığı için buraya koymayı uygun gördüm.. İsteyen olursa webcam'lerle ilgili bir başlığa da koyabilirdi tabi. Çok fazla yerde olmayı hak ediyor konu..

Önce fotoğraf:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... 59-52b.jpg

Sonra, fotoğrafın kendisinden daha fazla ağızları açık bırakacak detay:

Fotoğraf, 10 inçlik bir dobsonla (gerçi gezegenin büyüklüğünü düşününce tahminen bir ekvatoryel platform kullanılmış), çok uzakta da değil, Yunanistan'da çekilmiş, bana da yakın sayılır, yer Girit :) ve en önemli detayı söylüyorum: bir Toucam kullanılmış yani SPC900NC'lerin dengi... Sanırım bu bilgi DMK'lar için para nasıl biriktireceğim diye kara kara düşünen Burak'a çok büyük moral olur :) Bu kameraların cidden limitleri çok çok yükseklerde.

Eee, niye soğutma başlığına koyuyorsun be adam diyen olursa, bu fotoğrafı aldığım konunun başlığını veriyorum:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

Çok ilginç bir bilgi var ama önce hala fotoğrafla ilgili detay isteyenler için birkaç bilgi daha:
10 fps olarak çekim yapılmış (bizim gibi), teleskop f5 imiş, f37 yapmış.. Yani 5x powermate'i kullanmış, hatta onla kalmamış uzatma borusuyla yaklaşık 7,5x olarak kullanmış. Teleskopta da biraz tadilat yapmış, bizle çok ilgili olmadığı için onları geçiyorum, ama en önemli detaylardan biri de Teleport marka bu teleskoplar Zambuto aynaları kullanıyor, yani fiyatı 5 kat filan daha fazla bizim teleskoplara oranla, en iyi premium aynalardan biri.

Neyse onları da geçelim, fotoğrafı çeken kişi daha önce çok sayıda kötü fotoğraf çektiğini söylüyor, gelişmenin en önemli sebebini teleskobun termal dengesini sağlamasına veriyor ve bu konuda ilginç bilgiler paylaşıyor:

-----
Third, and perhaps most important, I have realized the importance of thermal homogenization of the _entire_ telescope. In the past I would let the telescope cool down for an hour, which is the time the primary needs to reach ambient, and be done with it. Now I have realized that in fact many parts of the telescope quickly cool _below_ ambient, especially the spider vanes and probably the shroud holding the secondary, and also the inner walls of the cloth shroud. After adding a dew shield, and wrapping the tube in isolating material I get a much steadier image. I also have a fan blowing continuously at the back of the mirror, not so much to cool the mirror as to direct an airflow up the tube to homogenize the temperature inside the entire length of the tube. The latest addition is the fan blowing into the UTA; this _may_ have caused a further small improvement. To see the extent of radiation cooling below ambient, check out this thread with some of my temperature measurements and a picture of my setup.
-----

Artık çok uykum olduğu için konuyla ilgilenen varsa çeviriyi şimdilik size bırakıyorum :)

İletisinin sonlarında işaret ettiği diğer link ise şurası:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/4098987

Burda da çok ilginç bilgiler var.

Ha son olarak, bir başka fotoğrafının elde edldiği bir de video paylaşmış youtube'a koyarak.. Yok böyle bir seeing. Hastası oldum resmen, dikkat buna baktıktan sonra kendi seeinginiz moralinizi bozabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=xXcXMt7nUTc

Arada teleskop sapıtıp hareket ediyor, o bana çok tanıdık geliyor bir dobsoncu olarak, tabi tek fark bende o sağa sola bozulup durma efektlerinin bitmiyor oluşu :) Onun dışında takip belli ki çok iyi. Ne kullanıyor acaba platform olarak.. Neyse bakalım. İyi seeing, dumanaltı olanların çenesini yorarmış..
Onur günlerdir bu konu bana ben ona bakıyorum... Aslında yazmaya yine vaktim yok, sabah 5 :30 da kalkacağım ve Cumartesi akşam 19:30 a kadar sürecek yoğun bir toplantı programı arefesindeyim.

Fotoğraf mükemmel. Herşeyi geçiyorum, videoyu açtığımda başta inan fotoğrafa bakıyorum sandım bir süre. Sonra hareket olunca çaktım videoda olduğumu :) Yani tek frame koysa yine kafi benim için. Bu arada gezegendeki bu tarz yukarı aşağı ani sapıtmalar çok komik geliyor bana. Çekmeyin kardeşim der gibi sağa sola çılgınca sallanmasına gözlerim aşina değil. Bir kez daha siz dobsonculara saygım arttı...

Benim kafama burada en çok takılan ve birkaç gün bekleyemeden böyle hızlıca sorma gereği hissettiğim konu şu. Aslında sonradan yazışmış ve sanki cevabı bulmuşsunuz ama yine de teyit etmek istedim. Bu fotoğrafta farkı yaratan en önemli etken sanki termal denge, toucam, seeingden çok, sanki bahsettiğin 1/43 lambda ayna farkı gibi geldi. Ne dersin? Elbette seeing her zamanki gibi kral... Ancak sanki biz aynı seeingi ve diğer şartları yerine getirsek de mevcut aynalarımızla ve bir SPC900 ile bu kadar kaliteli bir çalışma yapamayabiliriz diye düşünüyorum, yanlış mı düşünüyorum sormak istedim?

Not: Tayfun abi senin fanları unutmadım. O konuya ayrıca geleceğim... :D

Birkaç gün çok aktif olamayacağım. Görüşmek üzere....
Ayna çok ciddi bir rol oynuyor, acı ama gerçek.. Uzun vadedeki dobson planlarımın sıradan bir dobson değil de Obsession olmasını istememin sebebi bu. Obsession teleskoplarının birincil aynasını istediğin 2 firmadan birinden alıyorsun, ikisi de 0,03 lambda (yani 1/33 gibi bir değer) vaadediyorlar. Hem 20 inç olacak ve nefis bir gözlem teleskobu olacak hem gezegen fotoğrafçılığı için öldürücü bir kombo yaratacak.. Ne acıdır ki bu iş için kullanım zorluklarından olsa gerek CN'deki büyük fotoğrafçıların hiçbirisi böyle bir yoldan geçmiyor, 14-15 inçlik Cassegrain kullanıyorlar en fazla.. Aslında düşününce mantıklı, 20 inçlik bir truss teleskobu kurmak çok kolay bir iş değil, böyle bir şeyi ışık kirliliği olan bir yerde kurmak boşuna eziyet, çok karanlık yerde kursam bu sefer de fotoğrafçılık yapmam herhalde :) Bir paradoks var, herhalde ondan gezegen fotoğrafçılığı amacıyla kullanan yok. Neyse çok uzattım. Neticede optik kalite de çok önemli gezegen fotoğrafçılığında.

Bu arada adam kendisi söylüyor, bu teleskopla çok bulanık görüntüler elde ediyordum, ikincil ayna civarındaki soğukluğu çözünce bu sonuç çıktı diye, yani optiğin iyi olması ve harika seeing de yetmiyor belli ki. Biz de nefis bir seeing varken şu teleskoplarımızı tam termal dengeye getirelim de bakalım varsın ondan sonra optikten şikayet edelim, oraya kadar daha kat edeceğimiz çok var.

Optikten şikayet edersek tek yol çok para dökmek de değil tabi, kimbilir belki o noktaya gelince Lütfü hocamın sözleri kulaklarımızda yankılanmaya başlar :)

Yoğun tempo için kolay gelsin..
Bu konuyu ilerde (3-4 gün içinde) çok sıkı işleyeceğim Onur. Yani bu adamın termal dengeyi sağlamak için yaptıkları üzerine konuşacağız... Madde madde okudum (teleskoba giydirilen yalıtım malzemesi, el yapımı dew shield vs.) ama haketttiği zamanı ayıramam şu anda o konuya.

Ben şu anda Tayfun abi bu kadar temiz işçiliği nasıl yapıyor onu merak ediyorum. Abi ellerine sağlık. Fanlardaki işçilik çok temiz. Hepsini sen mi biraraya getirdin. Biraz detay verebilir misin? Ayrıca ayıp olmazsa ne kadar bir masraf yaptın?

Syg.
Burak Yakut yazdı:Bu konuyu ilerde (3-4 gün içinde) çok sıkı işleyeceğim Onur. Yani bu adamın termal dengeyi sağlamak için yaptıkları üzerine konuşacağız... Madde madde okudum (teleskoba giydirilen yalıtım malzemesi, el yapımı dew shield vs.) ama haketttiği zamanı ayıramam şu anda o konuya.

Ben şu anda Tayfun abi bu kadar temiz işçiliği nasıl yapıyor onu merak ediyorum. Abi ellerine sağlık. Fanlardaki işçilik çok temiz. Hepsini sen mi biraraya getirdin. Biraz detay verebilir misin? Ayrıca ayıp olmazsa ne kadar bir masraf yaptın?

Syg.

Teşekkürler Burak, bütün parçalar cad ortamında çizildikten sonra dosyayı flash belleğe yükleyip adama veriyorsun sonrası lazerden kusursuz kesim zaten. İşin tüm detayı tasarım aşamasında, tasarımda 3 boyutlu ortamda yapıldığından çalışırken ne sonuç alacağını tam olarak görebiliyorsun gerisi parçaları alıp evde birleştirmeye kalıyor, elektronik kısmında pek birşey yok zaten lehim yapmayı beceremeyen bir adam olarak kabloları birbirinin etrafına güzelce sarıp, ısınınca çeken elektronik tüpleriyle (bunların bir ismi vardı ama unuttum) mühürleme metodunu kullandım.

Bunlar haricinde tüpün önüne rahatça oturan takıp çıkarması pratik 2 solar filtre zımbırtısıda yaptım (biri onurla konuştuğumuz 3.8 için off-axis olan) bu dört parçanın pleksi işi 100 LT civarı tuttu (solar projelerde biraz daha fazla malzeme gitti filtreleri 2 tabaka arasına yerleştirmeyi tercih ettim) en kazık yediğim yer büyük fan idi, maalesef 16 cm lik dandik bir fan için 30 tl ödedim :evil: diğer elektronik ıvır zıvırının tuttuğu para, para bile değil 3 -4 TL birşey.
Anladım abi çok teşekkür ederim. Estetik ama pahalıymış, vazgeçtim. Zaten senin gibi yakışıklısını da yapamam :)

Şu anda kafayı bu Giritli amcanın icatlarına taktım. Ev yapımı dew shield (çiğ koruyucu) araştırmalarına daldım. Bu arada tabiki yine ilginç konular buldum. Mesela ikincil ayna yalıtımı/termal dengesi ile ilgili bir link buldum. Eminim senin ilgini çekecektir.

http://astro.neutral.org/eq/dew.html

Resim

Sonra detaylıca konuşuruz... Başımıza birde Dew Shield çıktı :D Ah şöyle bol zaman olsa da muhabettin dibine vursak ama yarın 5:30 da hazır kıta olacağım için şimdi yatıyorum. Size hoş sohbetler :merhaba

Syg.
Burak Yakut yazdı:Anladım abi çok teşekkür ederim. Estetik ama pahalıymış, vazgeçtim. Zaten senin gibi yakışıklısını da yapamam :)

Şu anda kafayı bu Giritli amcanın icatlarına taktım. Ev yapımı dew shield (çiğ koruyucu) araştırmalarına daldım. Bu arada tabiki yine ilginç konular buldum. Mesela ikincil ayna yalıtımı/termal dengesi ile ilgili bir link buldum. Eminim senin ilgini çekecektir.

http://astro.neutral.org/eq/dew.html

Resim

Sonra detaylıca konuşuruz... Başımıza birde Dew Shield çıktı :D Ah şöyle bol zaman olsa da muhabettin dibine vursak ama yarın 5:30 da hazır kıta olacağım için şimdi yatıyorum. Size hoş sohbetler :merhaba

Syg.
Evet bencede biraz pahalıya maal oldu, tasarımıyla uğraşmayı sevdiğimden sürekli gerekli şeyleri erteleyip böyle ıvır zıvırla uğraşıyorum bundan sonra karar verdim önce 1-2 eyepiece alacağım (bir tane ile yaşanmıyor :) ) bir tanede Illuminated almam gerekiyor sonra tutumlu olmak zamanı... tabi o zamana kadarda hassan beyin indirim kampanyası yapacağı tutar bu sefer guide sistem almaya kalkarım :lol: benim sonum kötü

Dew shield aklımda, hatta geçen matla bir deneme yaptım fena olmuyor gibi ama amcanın dediği gibi rüzgardan çok etkileniyor.

Muhabbetide yapacağız merak etme, kurarız benim tüpü görüntüyü de tv ye verir patlamış mısır eşliğinde gözlem yaparız :lol: :lol: :lol:
Kolay gelsin :merhaba
Abi bak gercektende mat, eger ruzgar yoksa iyi fikir. Evdeki matlarla pazar gunu deneyecegim. Aklima bir konu daha geldi o da 2. aynaya fan uflemek. Ne sonuc alirim bilmiyorum ama deneyecegim. Gerci yukarida ogrendiklerimize gore orumcegin demir kollari yuzunden 2. ayna ortamdan daha soguk oluyor denmis ama yatay sogutma, matla yapilan koruma ve iki aynaya yapacagim ufleme ile termal dengeye ulasmaya calisacagim.

Bir baska merak ettigim konuda ( giritli bahsetmis) kameranin etrafini acip hava temasi saglayarak ccd cipini biraz daha serin birakip gurultuyu onlemek... Burada pasif bir sogutma ise yarar mi emin degilim ama biraz arastirdiktan sonra bu konulara bakacagim. Peltier ile sogutanlar bile var :)

neyse bunlari soylemek amacim degildi ama sogutma diyince cenem dusuyor.

Tum bunlari yaparken birseyi cok ihmal ediyoruz o da derin uzay... 20X80 le bile haldir haldir nebula arardim, ari kovanini gordugumde herkesi cagirip gostermistim, resmini cizmistim halen sakliyorum. Ama bu fotograf olayina daldigimdan beri gozlemi unuttum. Essek kadar teleskop aldik hemde ayip derler adama... Hatta nerdeyse cektigim gezegene bile bazen bakmadan geceyi bitirdigim oluyor... En sevdigim takimyildizlardan oriona ve orion nebulasina bile henuz teleskobumla evden bakmadim. Onur un OIII de bende ustelik... Ayrica nebula tam olarak karsimda. Pazar gunu biraz jupiter cektikten sonra kesinlikle bu nebulaya bakacagim. Hatta kisa bir sure icerisinde gozlemledigim bir avuc objenin listesini yapacagim. Notlarimi yazacagim.... Allahtan Tirnova ve Sile etkinliklerini yaptikda 4-5 tane nebula gordum :) onlarda olmasa yanmisim. Kataloglari cikarip bir check list yapip tumunu tamamlamak da yine astronomik hedeflerim arasinda...

Syg.
Burak Yakut yazdı:Abi bak gercektende mat, eger ruzgar yoksa iyi fikir. Evdeki matlarla pazar gunu deneyecegim. Aklima bir konu daha geldi o da 2. aynaya fan uflemek. Ne sonuc alirim bilmiyorum ama deneyecegim. Gerci yukarida ogrendiklerimize gore orumcegin demir kollari yuzunden 2. ayna ortamdan daha soguk oluyor denmis ama yatay sogutma, matla yapilan koruma ve iki aynaya yapacagim ufleme ile termal dengeye ulasmaya calisacagim.

Bir baska merak ettigim konuda ( giritli bahsetmis) kameranin etrafini acip hava temasi saglayarak ccd cipini biraz daha serin birakip gurultuyu onlemek... Burada pasif bir sogutma ise yarar mi emin degilim ama biraz arastirdiktan sonra bu konulara bakacagim. Peltier ile sogutanlar bile var :)

neyse bunlari soylemek amacim degildi ama sogutma diyince cenem dusuyor.

Tum bunlari yaparken birseyi cok ihmal ediyoruz o da derin uzay... 20X80 le bile haldir haldir nebula arardim, ari kovanini gordugumde herkesi cagirip gostermistim, resmini cizmistim halen sakliyorum. Ama bu fotograf olayina daldigimdan beri gozlemi unuttum. Essek kadar teleskop aldik hemde ayip derler adama... Hatta nerdeyse cektigim gezegene bile bazen bakmadan geceyi bitirdigim oluyor... En sevdigim takimyildizlardan oriona ve orion nebulasina bile henuz teleskobumla evden bakmadim. Onur un OIII de bende ustelik... Ayrica nebula tam olarak karsimda. Pazar gunu biraz jupiter cektikten sonra kesinlikle bu nebulaya bakacagim. Hatta kisa bir sure icerisinde gozlemledigim bir avuc objenin listesini yapacagim. Notlarimi yazacagim.... Allahtan Tirnova ve Sile etkinliklerini yaptikda 4-5 tane nebula gordum :) onlarda olmasa yanmisim. Kataloglari cikarip bir check list yapip tumunu tamamlamak da yine astronomik hedeflerim arasinda...

Syg.
Şakasını yapmıştık ama bizim tüpler yakında hakikaten eski dolmuşlara benzeyecek, her tarafında bir takım zımbırtılar takılı tanımlanamayan dönen cisim :) USO :lol:
Çekim sırasında ikincil aynaya hava üflemek sorun yaratır gibi geliyor ama çekimden önce ortamn ısısına eşitlemek için üflemek denirse bak o olabilir hatta oldu bile :) benim koca fan o işi görüyor zaten ama ters olarak dışarının tozunu toprağını içeri üflemesin diye benim fan havayı dışarı veriyor ama aynı soğutmayı yapıyordur 2. üzerinde.

Kameranın çipinin soğutulması çooook önemli, benim kamera ile deneme yapmıştım 2 dk çalıştıktan sonra kamerada noise zirveye ulaşıyor ve çok net bir şekilde gözle görülebiliyor(fotograflar nerede bulamadım bulursam birara eklerim), hatta bu konuyu çözmek için peltier filan bile aldım ama bu iş gerçekten masraflı bir mesele. Ciddi torna, cnc işi gerektiriyor, birde peltier o kadar hızlı soğutuyorki ortamdaki bütün nem buz halinde soğuk yüzeyde birikiyor, bu iş yapılacaksa kamera için dışarıdan tamamen izole edilmiş içeride nem yoğunlaşması olmayacak bir ortam yararılmalı. hatta adamlar cold fingermı ne öle birşey diyorlar soğutulmuş yüzeyden iletken bir çubukla düşük ısıyı direkt chip'in arkasına kadar götürüyorlar ki o zaman tadından yenmiyor, tabii bütün bunlar ciddi tasarım ve imalat işleri, bunlarla uğraşmaktansa hazır soğutma sistemi olan prof. yada yarı prof bir sistem almak daha mantıklı (eğer evinde cnc yoksa :lol: :lol: )

Aşağıya o zamanlar yapıp yarım bıraktığım, birkaç tasarımı ekliyorum, bunların tamamı peltier soğutmalı. İlk tasarımı yada ikinciyi uygulamayı düşünmüştüm ama dediğim gibi maaliyet yüzünden vazgeçtim, belki pleksiciye kestiririm bunlarıda :lol: :lol:

Resim
Resim
Resim
Resim
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘